آنالیز کیفیت هوا به وسیله برگ درختان

به گزارش آریا بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، روش مذکور بسیار کم هزینه و ساده است و با استفاده از آن می توان اطلاعات زیادی در خصوص کیفیت هوا در نقاط مختلف دنیا و به خصوص مناطق دورافتاده جمع آوری کرد.

آنالیز کیفیت هوا به وسیله برگ درختان

در قالب این روش از تجمع ذرات مغناطیسی بر روی برگ های درختان برای آنالیز شاخص های کیفیت هوا و جمع بندی در این زمینه استفاده می گردد. برگ های درختان معمولاً ذرات مغناطیسی منتشر شده به وسیله اگزوز خودروها و سوخت های فسیلی را به خود جذب می نمایند. از همین رو می توان از برگ های یادشده برای ردگیری مواد مختلف آلوده نماینده هوا استفاده کرد.

آنالیز فراوانی آلاینده های مختلف از این طریق می تواند جمع بندی در خصوص میزان آلودگی هوا را تسهیل کند. ذرات یادشده معمولاً چنان کوچک هستند که مشاهده آنها با چشمان انسان غیرممکن است. اما بسیاری از آنها حاوی مواد آهنی هستند و تمرکز آنها در اطراف برگ درختان در حدی است که به ایستگاه های کنترل کیفیت هوا برای جمع بندی در این زمینه یاری می نماید.

برای آنالیز میزان کارآیی این روش برگ های سوزنی چهار درخت کاج در کنار یک جاده استفاده شد. محققان با استفاده از دستگاه های مغناطیس سنج و میکروسکوپ های الکترونی دریافتند که میزان مغناطیسی شدن برگ های سزونی درخت کاج در زمستان سه برابر فصل تابستان است که علت این امر افزایش آلودگی هوا در فصول سرد سال است. همچنین با آنالیز این برگ های سوزنی در زمستان فلزاتی مانند تیتانیوم، وانادیوم، زیرکونیوم و سایر مواد آلاینده مرتبط با مصرف سوخت های فسیلی شناسایی شد.

محققان امیدوارند در آینده با طراحی برگ های درخت کاج مصنوعی فراوری شده با چاپگرهای سه بعدی بتوانند از این روش برای آنالیز دقیق تر کیفیت آب و هوا بهره بگیرند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4530

به "آنالیز کیفیت هوا به وسیله برگ درختان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز کیفیت هوا به وسیله برگ درختان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید