تعیین شعبه ویژه رسیدگی به جرایم انتخابات 1400 در دادسرای تهران

به گزارش آریا بلاگ، تهران (پانا) - دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت زیرساخت های قضایی مورد نیاز برای نظارت بر انتخابات و پیگیری جرایم و تخلفات با دو رویکرد پیشگیری و نظارت در دادسرای تهران فراهم می شود.

تعیین شعبه ویژه رسیدگی به جرایم انتخابات 1400 در دادسرای تهران

به گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، علی القاصی در نخستین جلسه هماهنگی قضایی برای برگزاری انتخابات 1400 در شهر تهران که عصر روز گذشته در دادستانی تهران برگزار گشت، ضمن تشریح وظایف ستادهای پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی بر اساس بخشنامه اخیر صادره از سوی ریاست محترم قوه قضاییه گفت: باید زیرساخت های قضایی مورد نیاز برای نظارت بر انتخابات و پیگیری احتمالی وقوع جرایم و تخلفات با دو رویکرد پیشگیری و نظارت فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه رئیس کل دادگستری استان تهران و دادستان تهران در ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی عضویت دارند؛ بیان نمود: طبق بخشنامه ریاست قوه قضاییه، در برگزاری انتخابات پیش رو ستاد رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در استان تهران، در بطن ستاد کشوری تشکیل می شود.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شهر و روستا و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک اضافه کرد: بخشی از تخلفات در این حوزه ها به دادسرای عمومی و انقلاب تهران سرریز می شود، از این برخورد با جرایم احتمالی انتخاباتی نیازمند اشراف ویژه است و باید با برنامه ریزی و تمهید خاص تدابیر لازم بمنظور جلوگیری از وقوع بزه انتخاباتی اتخاذ شود. بخشی از جرایم انتخاباتی در بستر فضای مجازی اتفاق می افتد و بخشی در حوزه حقیقی، به همین دلیل باید شعبه ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در دادسراهای تخصصی راه اندازی شود.

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین با اشاره به حضور مقامات و مسئولان در انتخابات و احتمال مواجهه با جرایم و تخلفات و شکایاتی در این حوزه، بر لزوم تخصیص یک شعبه در دادسرای کارکنان دولت برای رسیدگی به جرایم و تخلفات احتمالی انتخاباتی تأکید کرد.

در ابتدای این جلسه، معاون اول دادستان تهران طی سخنانی به تشریح وظایف دادستانی در حوزه برخورد با جرایم و تخلفات انتخاباتی پرداخت و اظهار کرد: در حوزه انتخابات دو وظیفه تعیین قضایی شامل پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی بر عهده دستگاه قضایی است که با توجه به اینکه بسیاری از جرایم انتخاباتی از نوع جرایم درجه 7 و 8 هستند، رسیدگی به آن در صلاحیت محاکم واقع شده است.

احمد رحمانیان اضافه کرد: در خصوص این نوع جرایم باید با دادگستری استان هماهنگی های لازم انجام شود، البته باید اقداماتی برای توجیه مأموران و ضابطان نیز صورت گیرد.

رحمانیان با بیان اهمیت توجیه، ارشاد، انذار و اطلاع رسانی در بحث پیشگیری از جرایم انتخاباتی اظهار کرد: در این راستا باید با استفاده از ظرفیت های رسانه، قوانین و مقررات انتخاباتی را در قالب جزوه و کتابچه های آموزش ارایه داد تا هم زمینه های وقوع تخلفات کاهش یابد و هم در رسیدگی به شکایت ها دچار تشتت و سردرگمی نشویم.

معاون اول دادستان تهران از تعیین و تدوین برنامه پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی در آینده ای نزدیک در دادستانی تهران خبر داد و اضافه کرد: برای تحقق این امر دبیرخانه ای تشکیل شده و قرار است نمایندگانی به هیئت های اجرایی معرفی شود علاوه بر این اقدامات پیشگیرانه در مراحل قبل ، حین و پس از انتخابات احصاء و به دستگاه های مسئول ابلاغ شود.

بررسی راهکارهای پاسخگویی به استعلامات دستگاههای نظارت و اجرایی در خصوص صلاحیت داوطلبان از حیث پیشینه قضایی، یکی دیگر از محورهای بحث و بررسی در جلسه امروز هماهنگی انتخاباتی دادستانی تهران بود که طی آن مقرر شد امکانات اداره سجل کیفری دادسرای عمومی و انقلاب تهران برای پاسخگویی به بیش از 40 هزار استعلام احتمالی برای برگزاری انتخابات شوراها تجهیز شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6333

به "تعیین شعبه ویژه رسیدگی به جرایم انتخابات 1400 در دادسرای تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعیین شعبه ویژه رسیدگی به جرایم انتخابات 1400 در دادسرای تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید