دورهمی های نوروزی در دنیای دیجیتال، چگونه با وجود ویروس کرونا دلخوشی را به خانه بیاوریم؟

به گزارش آریا بلاگ، بهار سال 99 از راه رسید، گویا باید در خانه بمانیم و به ناچار یکی از معدود فرصت های دید و بازدید خانوادگی و دورهمی های گرم و شیرین نوروز را به دنیای مجازی پیوند بزنیم .

دورهمی های نوروزی در دنیای دیجیتال، چگونه با وجود ویروس کرونا دلخوشی را به خانه بیاوریم؟

جهت دریافت خدمات آلاچیق فلزی ساده با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگار از ، ملاقات های نوروز با ورود اسلام به ایران رنگ و بوی یک نصیحت دینی به نام صله رحم گرفت و بزرگان دین ما ضمن تایید عید نوروز ،سفارش بیشتری به ملاقات های یکدیگر به ویژه اقوام و خویشاوندان کردند.

عید سال 99، با ورود یک میهمان ناخوانده، مخوف، بسیار کوچک، اما با تبعات بسیار بزرگ همراه شده است، کوید 19 از خانواده کرونا ویروس ها اسفندماه خود را به ایرانیان نشان داد و با سرعتی باور نکردنی بسیاری از هموطنان را مبتلا کرد.

در این بین وزارت بهداشت نیز از مردم خواسته تا در منزل بمانند و مردم در دوراهی قرنطینه خانگی و دید و بازدید های عید روبه رو هستند؛ آنطور که کرونا پیش می رود بعید است که بهارمان را بتوانیم با دید و بازدید های حضوری انجام دهیم، به یقین چشم هارا باید شست و جور دیگری باید دید.

به همین دلیل می توان با کمی خلاقیت، آئین جمع شدن خانواده ها کنار هم را کمی متفاوت تر از قبل با چاشنی جهانی مجازی پیوند زد و یک قرار ملی و وطنی گذاشت تا عید سال جاری دید و بازدید نرویم و آن را به بعد از شکست کرونا موکول کنیم.

محمد احسان خرامید، معاون فضای مجازی صداوسیمای البرز در گفت و گو با خبرنگار از ، در خصوص استفاده از فضای مجازی و پیوند زدن آن به دورهمی های اینترنتی گفت:یکی از نکاتی که معمولاً در دین ما خیلی به آن اشاره شده و تاکید دین مبین اسلام است، انجام صله رحم و دید وبازدیدهاست اما همان دین اسلام به ما سفارش النظافته من الایمان نموده تا از موضع خطر دوری کنیم.

خرامید می گوید:حالا که دید و بازدید به روش سنتی به صلاح سلامتی مهمان و میزبان نیست،پس در شرایط کنونی از ارتباط غیرمستقیم توسط برنامه های مجازی می توان استفاده کرد و به صورت صوتی و تصویری با هم دیگر ارتباط برقرار کنیم.

این کارشناس رسانه می گوید:این روز ها می توان با استفاده از چند اپلیکیشن مختلف امکان تماس تصویری با چند نفر را برقرار کرد و سنت پسندیده شاهنامه خوانی که از سنت های دیرین در کشور ما است را پاس داشت.

خرامید از فرصت پیش آمده با توجه به شیوع کرونا گفت:می توان در منزل ماند و چای نوشید و با جان ودل گوش به صدای خوش شاهنامه خوان و روایت های حماسی و تلخ و شیرین قهرمانان شاهنامه سپرد.

معاون فضای مجازی صداوسیمای البرز در خصوص عیدی دادن مجازی هم می گوید: این روزها، ارسال کارت پستال های دم عید هم متفاوت تر شده، البته جای شکر دارد که استفاده از جهانی مجازی موجب شده درمصرف کاغذ کمی صرفه جویی داشته باشیم و به این ترتیب کمتر درخت قطع می کنیم تا لحظات شاد امروز را با تلخ کردن کام آیندگان عوض نکنیم.

او می گوید:از کارت های شادباش نوروز که بگذریم، خرید عیدی هم با فناوری آمیخته شده، خیلی از افراد برای سفارش عیدی به فروشگاه های آنلاین سر می زنند و کادو های عید خودشان را تهیه می نمایند، به عنوان مثال اگر بخواهید یک کتاب به کسی عیدی دهید، می توانید از نسخه مجازی آن استفاده کنید یا کالایی را به منزل شخصی یا دفتر کار آن شخص ارسال کنید.

خرامید می گوید:به هرحال سنت خوب هدیه دادن شب عید حفظ شده و راه و رسم جدید صرفه جویی در وقت و همچنین سلامتی شما را نیز با توجه به شیوع ویروس کرونا به ارمغان آورده است.

حمید حاتمی، کارشناس رسانه هم در گفت و گو با خبرنگار از ، در خصوص ارتباط فضای مجازی گفت: یکی از راه های برقراری ارتباط و دورهم بودن استفاده از اپلیکیشن های تماس تصویری است.

حاتمی می گوید:با اپلیکیشن های موبایلی می توان با برقراری تماس تصویری با بزرگ تر ها لحظه سال تحویل را به اشتراک گذاشت و به صورت برخط در تماس تصویری بود.

حمید حاتمی در ادامه می گوید: خوشبختانه فضای مجازی و رسانه های اجتماعی، برقراری ارتباط در عصر کنونی را بسیار تسهیل نموده اند و باید توجه داشت که استفاده از این ابزار های ارتباطی، ملزومات خاص خود را دارد و استفاده نماینده ها باید به حواشی آن توجه نمایند؛ یکی از موانع در این زمینه می تواند عدم تسلط بزرگان خانواده به این ابزار های نوین باشد که در این زمینه تماس تلفنی همواره کارساز خواهد بود.

حمید حاتمی که دکترای علوم ارتباطات دارد در خصوص بازی های اینترنتی نیز می گوید: تعطیلات عید ممکن است باعث کسالت و خستگی بشود و بازی های آنلاین گروهی می تواند این کسالت را کاهش دهد، در واقع هدف از تعطیلات در کنار هم بودن و داشتن تفریح و سرگرمی گروهی است که با شرایط موجود می تواند یاری نماینده باشد.

او می گوید: اما باید با دقت بازی هایی را انتخاب کرد که آموزنده و مفید هم باشد، مشخص جایزه برای برنده و برگزاری لیگ های خانوادگی می تواند به جذابیت این بازی ها یاری کند.

به نظر می رسد با شرایط پیش آمده اکنون اینترنت،فرصت و بستری است تا در سریعترین زمان از حال یکدیگر و از اخبار جهان با خبر شویم ، قهر و کدورت را تبدیل به آشتی کنیم و از لحظه های با هم بودن در کنار هم استفاده کنیم ،یادمان باشد اینترنت مانند چاقوی دو لبه است در این سیر فضای مجازی نوروزی اسیر شایعات نشویم و بیم و نا امیدی را به خانه هایمان راه ندهیم.

انتهای پیغام.م/ ا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2233

به "دورهمی های نوروزی در دنیای دیجیتال، چگونه با وجود ویروس کرونا دلخوشی را به خانه بیاوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورهمی های نوروزی در دنیای دیجیتال، چگونه با وجود ویروس کرونا دلخوشی را به خانه بیاوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید