رای الیوم: عراق پیش نویس بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را تهیه می کند

به گزارش آریا بلاگ، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم به نقل از منابع آگاه خود خبر داد در نشست دیروز وزیران خارجه اتحادیه عرب، عربستان پیشنهاد داد که عراق در مقام رئیس دوره ای اتحادیه عرب پیش نویس بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را تهیه کند.

رای الیوم: عراق پیش نویس بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را تهیه می کند

به گزارش گروه بین الملل آریا بلاگ، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم به نقل از منابع شرکت کننده در نشست های وزیران خارجه اتحادیه عرب برای بررسی موضوع عملیات نظامی ترکیه در شرق فرات گفت موضوع بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب در نشست پشت درهای بسته این وزرا مطرح شد.

به گفته منابع مذکور، در این نشست، عربستان سعودی پیشنهاد داد تصمیم در خصوص موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به تعویق افتد تا عراق پیش نویسی را در این خصوص در قالب مراحل قانونی و مطابق با آئین نامه داخلی اتحادیه عرب ارائه کند و پیش نویس این تصمیم از طرف عراق به کشورهای عربی ارائه شود.

منابع حاضر در نشست روز گذشته اتحادیه عرب ادامه دادند: پیش نویس تهیه شده توسط عراق در نشستی به درخواست عراق و در سطح وزیران خارجه کشورهای عربی به رای گذاشته می شود. از این لحاظ که عراق ریاست دوره کنونی اتحادیه عرب را برعهده دارد.

منابع مذکور گفتند که عراق تحرکات خود را برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب زودتر از این و به طور مشخص در نشست های مجمع عمومی سازمان ملل آغاز کرده است.

این منابع افزودند: در نیویورک، محمد الحکیم، وزیر خارجه عراق با ولید المعلم همتای سوری خود دیدار کرد و در آن الحکیم از تمایل عراق برای پیشبرد روند بازگشت سوریه به اتحادیه عرب خبر داد. بخصوص که در حال حاضر عراق ریاست شورای اتحادیه عرب را برعهده دارد و المعلم در این دیدار ضمن تشکر از الحکیم گفت سوریه چیزی در این خصوص درخواست نمی دهد.

منابع رای الیوم گفتند، رای گیری درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب قبل از برگزاری اجلاس سران کشورهای عربی در ماه مارس سال آینده و در نشستی در سطح وزیران خارجه انجام خواهد شد.

به گفته منابع مذکور وزیران خارجه کشورهای عربی دیروز همچنین درباره این موضوع صحبت کردند که باید قبل از رای گیری درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تحرکاتی دیپلماتیک در قبال سوریه انجام شود تا دمشق سیگنال های مثبتی در سطح گفتمان دیپلماتیک و رسانه ای از خود نشان بدهد.

وزیران خارجه اتحادیه عرب روز شنبه پس از پایان نشست فوق العاده این اتحادیه در قاهره با موضوع تجاوز ترکیه به شمال سوریه خواهان کاهش سطح روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با آنکارا و قطع همکاری های نظامی با ترکیه و و بازنگری در روابط اقتصادی، فرهنگی و گردشگری با این کشور شدند.

در این بیانیه آمده است: هر گونه تلاش سوریه برای مقابله با اقدام ترکیه یک حق ذاتی برای اصل دفاع از خویشتن است. لبنان عراق و الجزایر هم خواهان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شدند .

کشورهای قطر و سواقتصادی دو کشوری بودند که در خصوص بیانیه پایانی اتحادیه عرب اعلام تحفظ کردند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 955

به "رای الیوم: عراق پیش نویس بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را تهیه می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای الیوم: عراق پیش نویس بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را تهیه می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید