عراقچی: مذاکرات ایران و گروه 4

به گزارش آریا بلاگ، تهران (پانا) - معاون سیاسی وزیر امور خارجه از ادامه مذاکرات ایران و گروه 4+1 طی هفته آینده در وین اطلاع داد.

عراقچی: مذاکرات ایران و گروه 4

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی با اشاره به برگزاری نشست های کارشناسی بین ایران و گروه 4+1 ظرف دیروز و امروز و برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در روز آدینه گفت : فردا یک جمع بندی خواهیم داشت، جلسه کمیسیون مشترک یک بار دیگر تشکیل می گردد و کار این کارگروه ها را ارزیابی می نماید و تصمیم داریم بعد از آن، چند روزی را تنفس بدهیم و هیئت ها به پایتخت های خود برگردند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: ما نیز در تهران نتیجه مذاکرات را منتقل خواهیم کرد، ان شاءالله ظرف هفته آینده برای ادامه مذاکرات به وین خواهیم آمد. ممکن است لازم باشد چند بار این کار را تکرار بکنیم تا بتوانیم نهایتا به آن جمع بندی ای که مطلوب ما است و منافع ما را تامین می نماید، برسیم.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات فرایند مثبت و یا منفی را طی می نماید؟ توضیح داد: به نظر من فعلاً در موقعیتی نیستیم که بگوییم نشست ها و مذاکرات مثبت یا منفی بوده، مسلماً منفی نبوده و به تعبیر من رو به جلو و سازنده است ولی هنوز زود است که بتوانم بگویم که ما فرایند مثبتی را داریم می رویم جلو

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: فضای جلسات سازنده است و راستا ما، راستا رو به پیشرفتی است ولی هنوز به نقطه ای که امیدوار باشیم که به یک فرایند مثبتی خواهیم رسید فاصله داریم اگرچه ناامید نیستیم.

عراقچی همچنین در بخشی دیگر از مصاحبه خود با خبرنگار صداو سیما در وین گفت: ظرف دیروز و امروز هر دو کار گروهی که در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل دادیم به صورت فشرده کار کردند. کارشناسان همه کشورها دخیل بودند و خیلی جامع همه مسائل را مد نظر قرار دادند و همانطور که قبلا هم عرض کردم هدف آنها تنظیم اقداماتی است که دو طرف باید در یک مرحله انجام دهند

عراقچی در ادامه بار دیگر تاکید نمود: بحث گام به گام، اقدامات اولیه و اقدامات میانی و اینها مدت هاست که کنار گذاشته شده است. کاری که ما الان انجام می دهیم طبق مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران بر این مبنا است که در خصوص برداشته شدن یک جای تحریم ها به صورت دقیق مذاکره می کنیم، اینکه چه تحریم هایی با چه معیناتی و چگونه همه اینها باید به صورت دقیق روشن بگردد.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه نمود: همه این موارد را کارگروه ها انجام می دهند تا زمانی که آماده شد و توافق شد که این مجموعه تحریم ها باید برداشته گردد که از نظر ما شامل همه تحریم های برجامی و همه تحریم های دوران آقای ترامپ می گردد، در آن صورت آماده می گردد برای اینکه یکجا این عمل صورت بگیرد.

عراقچی در خصوص فعالیت کارگروه دوم نیز اظهار کرد : در این کارگروه مجموعه اقداماتی که ایران باید انجام بدهد تا به پایبندی کامل برگردد معین می گردد و بعد ما تنظیم خواهیم کرد و بحث خواهیم کرد ترتیب و توالی اقدامات چگونه باید باشد. از نظر ما آمریکا باید همه اقداماتش را به صورت یکجا انجام بدهد، سپس ایران راستی آزمایی می نماید و بعد ما اقدامات خود را انجام خواهیم داد.

عراقچی با بیان این که این که راستی آزمایی چگونه باید باشد هم یک موضوع دیگر بحث ماست، اظهار کرد : اینکه دوره زمانی آن چقدر باشد، چه ابعادی دارد و چگونه صورت می گیرد مورد بحث واقع خواهد شد و امیدوار هستم که در ادامه مذاکرات بتوانیم در این موارد به جمع بندی برسیم.

عراقچی در خصوص اخبار منتشر شده در خصوص توقف همکاری های فنی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز گفت : خبر توقف همکاری های فنی ایران و آژانس صحت ندارد و همکاری های ما همچنان جریان دارد. هم همکاری هایی که مربوط به عملیات راستی آزمایی آژانس است و هم همکاری هایی که مربوط به یاری های فناوری تکنولوژیک آژانس در حوزه های مختلف به ایران می گردد، ادامه دارد.

عراقچی اضافه نمود: ما حتی در موضوع ویروس کرونا هم همکاری هایی را به آژانس داشتیم یعنی آژانس همکاری هایی را با ایران داشت و در برخی تجهیزات مورد احتیاج یاری هایی را صورت داد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6651

به "عراقچی: مذاکرات ایران و گروه 4" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: مذاکرات ایران و گروه 4"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید