کرونا پرفورمنس پیام فروتن را هم به تاخیر انداخت

به گزارش آریا بلاگ، پیام فروتن که قرار بود از 23 تا 24 اسفندماه پرفورمنس ماراتن تاریخ هنر به روایت پیام فروتن را اجرا کند، از تعویق در اجرای این برنامه خبر داد و درباره دلایل دوری خود از عرصه طراحی صحنه تئاتر نیز سخن گفت.

کرونا پرفورمنس پیام فروتن را هم به تاخیر انداخت

این هنرمند که قصد داشت پرفورمنس ماراتن تاریخ هنر به روایت پیام فروتن را از ساعت 10 صبح 23 اسفند تا ساعت 10 صبح 24 اسفند در خانه هنر کاج اجرا کند، درباره سرنوشت اجرای این اثر به خبرنگاران گفت: با شرایطی که در پی گسترش ویروس کرونا ایجاد شده، اجرای این اثر را به بعد از عید موکول خواهم کرد.

او که با تخصص طراحی صحنه در تئاتر فعال بوده است، درباره دوری یکی دوساله اش از این حوزه شرح داد: تئاتر معضلات بسیار زیادی پیدا کرده است؛ از جمله چنداجرایی شدن بسیاری از سالن ها که طرحی صحنه را دچار مشکل می کند و نمی توانید ایده هایتان را اجرا کنید. از سوی دیگر جایی برای دپو کردن دکورهایمان ندارید و به ناچار دکورها پرتابل می شود که این موضوع هم برای جان بازیگران و هم مخاطبان خطرآفرین است و ایمنی آنان را به خطر می اندازد.

فروتن که طراحی صحنه نمایش هایی همچون خواب در فنجان خالی و شکلک را بر عهده داشته، اضافه نمود: عادت ندارم سر و ته دکور را با چهار تا صندلی سر هم بیاورم . اصولا در این سال ها تئاتر ما دچار کم فروشی شده و من اصلا این حالت را دوست ندارم.

او با ابراز تاسف از کم توجهی کارگردانان و تهیه کنندگان نسبت به دکور اضافه نمود: علاقه ای ندارند برای این بخش هزینه کنند. تصورشان این است که خم رنگرزی است و بالاخره طراح صحنه هر طوری شده، چیزی به نام دکور برایشان دست و پا می کند.

فروتن با انتقاد از تعطیلی کارگاه دکور در زمان مدیریت حسین پارسایی یادآوری کرد: ایشان بزرگترین ضربه را به دکور آثار نمایشی زد و مدتی بعد هم با شکل گیری تئاتر خصوصی و هزینه های بالایی که به دلیل اجرای این نوع از تئاتر به گروه های نمایشی تحمیل شد، دکور تئاتر شرایط بدتری هم پیدا کرد.

این مدرس تئاتر ادامه داد: وفور بی سوادی و بی احترامی در تئاتر، سبب شد ترجیح بدهم احترام خود را حفظ کنم و فعلا در این زمینه فعالیتی نکنم اما از آنجاکه تئاتر مانند ویروس ایدز آدم را با خودش درگیر می کند، دیدم نمی توانم از آن جدا شوم و ترجیح دادم با اجرای پرفورمنس آموزشی، هم به وجه معلمی خود بپردازم و هم از تئاتر فاصله نگیرم. در این شیوه کاملا مستقلم و نیازی به تعامل با کارگردان و تهیه کننده ای ندارم. البته در اجراهای بعدی ام بازیگر خواهم داشت و با هنرجویانم در خانه هنر کاج همکاری می کنم.

او در ادامه درباره علاقه اش برای اجرای پرفورمنس های آموزشی شرح داد: تصمیم دارم از این پس نوعی پرفورمنس تازه را با طراحی و کارگردانی خودم کار کنم و برای همین سال آینده سه کار در این زمینه خواهم داشت که اولینش همین پرفورمنس ماراتن تاریخ هنر به روایت پیام فروتن است.

او ادامه داد: هر اجرا 24 ساعت زمان می برد و بنیانش آموزش مسایل گوناگون هنری است. در اجرای پرفورمنس تاریخ هنر ... آموزش تاریخ هنر را از سال های پیش از میلاد تا قرون وسطی و رنسانس داریم. به این صورت که شامل 12 قطعه 90 دقیقه ای است و بعد از هر قطعه، نیم ساعت استراحت داریم که در آن فیلم های مربوط به دروس مان را پخش می کنیم.

فروتن شرح داد: تماشاگران یک کارت دریافت می کنند که با آن می توانند در فاصله میان اجراها تردد کنند و از مجموعه خارج شوند و دوباره بازگردند و ... ضمن اینکه جدول دروس را هم منتشر خواهیم کرد تا از برنامه ها باخبر باشند.

این هنرمند تئاتر خاطرنشان کرد: در اجرای این اثر همه کارهای ممنوعه تئاتری آزاد است؛ تماشاگر می تواند با تلفن همراهش سخن بگوید. خوردن، آشامیدن و حتی دراز کشیدن هیچ مانعی ندارد. به طوری که برخی از تماشاگران گفته اند با خودشان کیسه خواب می آورند. عکاسی، فیلمبرداری، ضبط صدا و ... هیچ محدودیتی ندارد.

وی اضافه نمود: کل دوره کلاس ها تصویری است و تماشاگران هر جا لازم بدانند می توانند صحبت های مرا قطع کنند و اگر پرسشی دارند، مطرح کنند. در ضمنً اگر تماشاگری یک اثر هنری خاص را دوست داشته باشد، می تواند آن را انتخاب کند و دوستان ما از آن تماشاگر در فضای بیرون عکاسی می کنند و بعد عکس او را در کنار آن اثر هنری مورد علاقه اش قرار می دهند و به صورت کارت پستال برایش می فرستند. مجموعه این کارت پستال ها در قالب کتاب این پرفورمنس برای تماشاگران ارسال می شود.

فروتن با ارائه شرحاتی درباره دیگر پرفورمنس هایش ادامه داد: دو کار دیگر دارم؛ همه آنچه درباره شکسپیر نمی دانستید و کتاب آشپزی شکسپیر که دو اثر مستقل هستند، هرچند هر دو به نوعی به شکسپیر می پردازند.

او شرح داد: در پرفرومنس همه آنچه درباره شکسپیر نمی دانستید شرح زندگی این هنرمند را از دریچه دیگری بیان می کنیم. اثر دیگر هم درباره غذا در آثار شکسپیر است چون او در چند متنش درباره غذا صحبت می کند و نوع غذا برایش مهم است. در اجرای این اثر قرار است من و هنرجویانم آشپزی کنیم و مخاطبان می توانند در کنار ما آشپزی کنند و غذاها را مزه کنند، یا دستور غذاها را بگیرند و ... .

فروتن در انتها از انتشار کتاب هر اجرا خبر داد و گفت: این کتاب ها از سوی انتشارات مختلف به چاپ خواهد رسید و تماشاگران می توانند آن را خریداری کنند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2371

به "کرونا پرفورمنس پیام فروتن را هم به تاخیر انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا پرفورمنس پیام فروتن را هم به تاخیر انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید