گردشگری با درآمد 8 میلیارد دلاری، کجای اقتصاد کشور است؟

به گزارش آریا بلاگ، نایب رییس اتاق بازرگانی تهران با طرح این پرسش که صنعت گردشگری با هشت میلیارد دلار درآمد در کجای جدول مالی کشور قرار گرفته است؟ گفت: این صنعت با وجود چنین درآمد ارزی، کمتر از یک صنف صادرات نفتی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

گردشگری با درآمد 8 میلیارد دلاری، کجای اقتصاد کشور است؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات اقامت تحصیلی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

به گزارش آریا بلاگ، مهدی جهانگیری در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق تهران که با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار گردید، با ابراز امیدواری برای طولانی شدن دوره مدیریتی زهرا احمدی پور و تداوم قول و قرارهایی که در این صنعت داده می گردد، اضافه نمود: در شرایط امروز گفتمان و ادبیات دولت و نظام جمهوری اسلامی با دنیای خارج تغییر نموده و مهمترین بخشی که می توان اثرات این تغییر را در آن لمس کرد، صنعت گردشگری است. اگر در حاکمیت نیز به این جمع بندی برسند که به وسیله این صنعت می توان دغدغه ها را حل کرد، پیشرفت قابل ملاحظه ای اتفاق خواهد افتاد.

وی با طرح این مسئله که فعالان صنعت گردشگری نمی دانند چه نقش و جایگاهی در اقتصاد کشور دارند، گفت: اگر بنا است به درآمد 25 میلیارد دلاری برسیم و سهم این صنعت از درآمد جهانی به یک و نیم تا دو درصد افزایش یابد، طبیعتا باید نقش صنعت گردشگری در اقتصاد کشور درنظر گرفته گردد.

او ادامه داد: کسب درآمد هشت میلیارد دلاری آن هم در شرایط رکود مالی و تحریم اتفاق بزرگی بود که بدون ادعا انجام شد، اما کوچک ترین توجهی به آن در حوزه مالی کشور نشده است.

جهانگیری اظهار کرد: انتظار ما از متولیان و سیاست گذاران این حوزه آن است که زمینه راه اندازی نهضت ملی در این صنعت به دلیل فرابخشی بودن آن فراهم گردد.

وی به عنوان یک سرمایه گذار با اشاره به انتظاراتی که بخش خصوصی از دولت دارد، اضافه نمود: این بخش در شرایط کنونی باید بداند با چه روشی و چگونه فعالیت کند تا بازگشت سرمایه داشته باشد، اما در این وانفسا مسئله ما این است در شهری مثل تهران که شهرداری با نگاه کاسب مآبانه با فعالان گردشگری برخورد می نماید نباید انتظار داشته باشید اتفاقی رخ دهد و یا حتی هتلی ساخته گردد.

جهانگیری ادامه داد: در شهری مثل استانبول که سه ساعت فاصله پروازی با تهران دارد، 80 هتل پنج ستاره موجود است. دوبی با دو میلیون جمعیت نیز بیش از 80 هتل پنج ستاره دارد، اما در تهران بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب بشمارید چند هتل پنج ستاره ساخته شده است. فکر نمی کنم آسیب شناسی این موضوع سخت باشد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون گردشگری اتاق تهران همچنین پس از سخنرانی رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که پیشنهاد تشکیل اتاق فکر با حضور خبرگان بخش خصوصی را داده بود، از رییس این کمیسیون درخواست کرد در این باره سریع تر اقدام و کارشناسانی را معرفی کند. همچنین حضور تشکل های خصوصی در اتاق تهران را ظرف دو تا سه ماه آینده نهایی کند تا این اتاق با هویت مشاور در صنعت گردشگری فعالیت های قدرتمندتری داشته باشد.

جهانگیری همچنین در پاسخ به سوال احمدی پور درباره اقدامات اتاق در دو و نیم سال گذشته برای آماده کردن طرحی به منظور توسعه گردشگری گفت: پیشنهادها در این زمینه به صورت مکتوب به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 21 مرداد 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2101

به "گردشگری با درآمد 8 میلیارد دلاری، کجای اقتصاد کشور است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری با درآمد 8 میلیارد دلاری، کجای اقتصاد کشور است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید