ابوالحسن خرقانی و تنبور کرمانشاهی به نام ترکیه جهانی می گردد؟

به گزارش آریا بلاگ، شنیده های اهالی موسیقی در کرمانشاه حاکی از آن است که ترکیه قصد نموده فرودگاهی به نام شیخ ابوالحسن خرقانی بسازد و برای مطرح شدن ساز تنبور در سطح جهانی به نام خودشان اقدام کند.

ابوالحسن خرقانی و تنبور کرمانشاهی به نام ترکیه جهانی می گردد؟

بهترین تجربه سفر را با تورهای سفر به ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویاییو بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیکر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش آریا بلاگ به نقل از مهر، تصاحب هنر و مشاهیر ایران توسط کشورهای همسایه اتفاق جدیدی نیست. وقتی کشورهای دیگر از جمله آذربایجان به عنوان مثال تار ایرانی را ثبت می نمایند و یا در صدد ثبت چوگان بر می آیند برای آن برنامه ریزی هم می نمایند. شغل های جدید ایجاد می گردد و جشنواره های مختلفی که به معرفی آن بپردازند حتی برایش موزه ایجاد می نمایند و بعد از مدت کمی هم از ان به عنوان جاذبه گردشگری یاد نموده و کوشش می نمایند به واسطه آن گردشگر جذب نمایند.

حالا ما در ایران با داشته های گردشگری و جاذبه هایمان چه می کنیم؟ کدام یک از میراث ناملموسی که به نام ایران ثبت شد، توانست برای ایران گردشگر بیاورد و کدام یک حتی به مردم خودمان هم معرفی گردید چه برسد به سطح دنیای؟

در اقدامی تازه خبر رسیده که قرار است ترکیه تنبور کرمانشاهی را به نام خودش در یونسکو ثبت کند. تنبوری که خاستگاهش کرمانشاه است. این خبر را رئیس انجمن موسیقی کرمانشاه به خبرنگار مهر بیان کرد. فرزاد شهسواری مطمئن نیست که این خبر به صورت رسمی در ترکیه اعلام شده باشد اما در ادامه اضافه کرد: سال گذشته در قونیه از یک جمع موزیسین شنیدم که می خواهند تنبور را ثبت نمایند سال جاری هم چند نفر از نوازنده ها خبر آن را دادند. در واقع اگر از این کار ترکیه غافل شویم مانند دو تار که به اسم آذربایجان ثبت شد، این ساز هم به اسم ترکیه دنیای می گردد.

شهسواری اضافه کرد: شاید ترک ها بخواهند به نام تنبور خودشان این ساز را دنیای نمایند ولی بالاخره تنبور برای اولین بار به اسم ترکیه ثبت خواهد شد. ترک ها از یک آرامگاه هم پول در می آورند حتی از اسم ملانصرالدین هم جاذبه ساخته اند غیر از تنبور از یک جمع فرهنگی که شاهرودی هم بودند شنیدم که ترکیه قصد داشته تا شیخ خرقانی را هم به نام خودش بزند. حتی به فکر تأسیس فرودگاهی به نام شیخ خرقانی هم افتاده بودند.

خیز ترک ها برای تصاحب مشاهیر ایرانی دور از ذهن هم نمی تواند باشد آنچنان که 5 ماه پیش هم خانه موزه ای به نام فارابی دانشمند ایرانی در استانبول افتتاح شد. ولی درباره تنبور در هیچ سایت رسمی و خبری ترکیه ای در این باره به صورت رسمی اعلامی صورت نگرفته است.

با این وجود بحث تصاحب تنبور در بین موزیسین های ایرانی پیچیده است. به همین دلیل شهسواری گفت که گروهی متشکل از 600 نفر را دور هم جمع نموده تا برنامه ای برای معرفی این ساز داشته باشند. او گفت که شاید اگر وقت می گذاشتند این آمار به هزار و 200 نفر هم می رسید. این افراد در واقع نوازنده هایی هستند که در شهرهای استان کرمانشاه تنبور می نوازند.

او معتقد است که تنبور ساز آئینی است که به جغرافیای کرمانشاه مربوط می گردد. از پهنه آغاز شده تا مرزهای غربی مانند دالاهو و گوران و گهواره می رسد. در این شهرها مردم همه بلدند تنبور بنوازند. شاید خیلی از افراد حرفه ای تنبور نزنند ولی همه آنها با این ساز آشنایی کامل دارند. حتی گستره آن به شهرهای دیگر هم رسیده و در کرمان و شیراز و الیگودرز هم این ساز رخنه نموده است.

او درباره اینکه انجمن موسیقی کرمانشاه چه کاری برای معرفی تنبور در ایران انجام داده شرح داد: جشنواره تنبور را در کرمانشاه برگزار نموده و آن را تقویت می کنیم. امیدوارم که سومین دوره آن را در سال 99 برگزار کنیم. شهسواری میخواهد تا دبیرخانه ملی تنبور نیز تأسیس گردد و جشنواره تنبور را به سازهایی که مادرشان تنبور است گسترش دهد.

انجمن موسیقی کرمانشاه به پیشنهاد شهرام ناظری و همکاری هنرمندان فعال تنبورنواز و سرپرستان گروه های تنبورنوازی استان، اقدام به تشکیل گروهی با حدود 600 نوازنده تنبور نموده است. رئیس این انجمن گفت: قرار است با هدف ثبت و شناساندن تنبور که خاستگاه آن پهنۀ جغرافیای کرمانشاه است سه اثر فاخر مقامی را با صدای استاد شهرام ناظری در محوطه تاریخی و دنیای بیستون اجرا نموده و آن را در قالب ویدئو منتشر کنیم.

خانه تنبور در گوران که زادگاه علی اکبر مرادی یکی از 50 تکنواز برتر دنیا است با هزینه شخصی بعد از 8 سال به خانه تنبور تبدیل شد. این خانه که برای معرفی این ساز و تحقیقات مربوط به آن است در دوره رئیس جمهور قبلی ایران قرار بود تخریب گردد. اما اکنون سندی بر وجود این ساز در میان کرمانشاهیان شده است. شهر دالاهو نیز به عنوان شهر تنبور قرار است به ثبت ملی برسد ولی شهسواری گفت که شنیده مطالعات آن اجرا شده و باید موانع آن رفع گردد. موانعی که معلوم نیست چه کسی و چرا و چطور برای آن ایجاد نموده اند! اما درباره اینکه ساز تنبور چه زمانی دنیای گردد فعلاً خبری نیست. با این وجود انجمن موسیقی کرمانشاه درخواستشان را به اداره کل فرهنگ و ارشاد استان داده اند. شاید اداره کل میراث فرهنگی استان که متولی آن است، از خواب هفت ساله بیدار گردد!

چون هفت سال پیش آتوسا مؤمنی، مدیر کل دفتر ثبت سازمان میراث فرهنگی از آماده کردن و ارسال پرونده تنبور کرمانشاه به سازمان یونسکو برای ثبت در فهرست میراث دنیای خبر داده و گفته بود: شیوه ساخت ساز تنبور در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و سازمان میراث فرهنگی در حال تهیه پرونده ثبت این ساز برای ثبت دنیای است.

پرونده دنیای تنبور هنوز هم تکمیل نشده است با این وجود تنها روش ساخت تنبور به ثبت ملی رسید نه شیوه اجرا و نوازندگی آن.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 1959

به "ابوالحسن خرقانی و تنبور کرمانشاهی به نام ترکیه جهانی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابوالحسن خرقانی و تنبور کرمانشاهی به نام ترکیه جهانی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید