ارایه روشی برای ساخت الیاف رسانا با نانولوله های کربنی

به گزارش آریا بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران پیروز به توسعه روشی شدند که با استفاده از آن می توان الیاف مبتنی بر نانولوله کربنی تولید کرد. در این روش از پیوند شیمیایی برای ایجاد الیاف استفاده می شود که موجب بهبود خواص الکتریکی و مکانیکی در این مواد شده است.

ارایه روشی برای ساخت الیاف رسانا با نانولوله های کربنی

گانگ وانگ از محققان این پروژه در موسسه علوم و فناوری پیشرفته بکمن می گوید: نانولوله های کربنی ساختار قدرتمندی داشته و از هدایت الکتریکی و گرمایی بالایی برخوردارند. بنابراین، این مواد می توانند کاربردهای گسترده ای در ساخت باتری، الیاف و ترانزیستور داشته باشند.

با این حال، ترکیب این نانولوله ها با مواد مختلف می تواند منجر به از دست دادن برخی از این خواص بسیار مهم شود.

لیدینگ از محققان این پروژه می گوید: ما روشی ارائه کردیم که با استفاده از آن می توان این خواص را دوباره به مواد بازگرداند. در این روش از اتصال نانولوله های کربنی منفرد به هم استفاده شده است. زمانی که جریان را از میان این مواد عبور می دهد، مقاومت در محل اتصال به حداکثر می رسد، جایی که نانولوله ها به هم متصل شده اند. در نتیجه، گرما در این نقاط تولید می شود و ما از این گرما برای اتصال نانولوله ها به هم استفاده می کنیم.

این فرآیند یک مرحله ای است، به محض تشکیل پیوند، مقاومت در محل اتصال کاهش می یابد و ماده سرد می شود. همانند درست کردن پاپ کورن که با باز شدن دانه، فرآیند به اتمام می رسد.

این گروه تحقیقاتی در ابتدا با مشکلاتی برای این کار روبرو بودند؛ برای مثال، جریان و شرایط مناسب برای ایجاد اتصالات برای آن ها مشخص نبود. با آزمایش های متعدد آن ها پیروز به مشخص جریان مناسب شدند.

به اعتقاد محققان این پروژه، این نتایج اولین گام در راستا ساخت دسته جدیدی از مواد است. آن ها علاقه مند هستند تا ببینند که این دسته از مواد را تا چه حد می توان مستحکم تولید کرد و چگونه می توان هدایت الکتریکی را بهبود داد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2535

به "ارایه روشی برای ساخت الیاف رسانا با نانولوله های کربنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارایه روشی برای ساخت الیاف رسانا با نانولوله های کربنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید