اقدام عجیب بن سلمان درباره جزیره شیعه نشین تاروت

به گزارش آریا بلاگ، در پی انتشار اخباری مبنی بر سرمایه گذاری 702 میلیون دلاری عربستان سعودی در پروژه گردشگری جزیره شیعه نشین تاروت، انجمن مخالفان شبه جزیره عربستان نسبت به کوشش ریاض برای تغییر هویت عربی و اسلامی این جزیره هشدار داد.

اقدام عجیب بن سلمان درباره جزیره شیعه نشین تاروت

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری العهد، درحالی که حکومت عربستان سعودی در کوشش است تا موقعیت تاریخی جزیره تاروت و ویژگی های باستان آن را از بین ببرد، انجمن مخالفان شبه جزیره عربستان نسبت به کوشش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برای تغییر کلی هویت این جزیره شیعه نشین مانند دیگر آثار و بنا های تاریخی و اسلامی در منطقه ها مختلف، از جمله مراکز دیدنی اسلامی در مکه مکرمه و مدینه منوره، محله های تاریخی در شهر جده و منطقه ها دیگر هشدار داده است.

در بیانیه این انجمن آمده است: آنچه محمد بن سلمان تحت عنوان راهنمای توسعه جزیره دارین و تاروت و طرح های وسوسه انگیز اعلام نموده در چارچوب پروژه های گمراه کننده قرار می گیرند که احتیاج های مردم را برآورده نمی نماید بلکه هدفش در وهله نخست ایجاد هویتی تازه و تضعیف تنوع فرهنگی منطقه ها شبه جزیره عربستان است.

انجمن مخالفان شبه جزیره عربستان در ادامه تاکید نموده است: این تنها پوششی برای پنهان کردن فساد اداری و غفلت عمدی است که در بدنه نهاد های عربستان سعودی نفوذ نموده است. این طرح درحالی مطرح شده است که حکومت سعودی نسبت به مطالبات مردم این جزیره برای ساخت یک بیمارستان عمومی بی توجه بوده است و علاوه بر این بسیاری از پروژه های عمرانی و توسعه زیرساخت ها در این جزیره تعطیل شده اند. این مسائل ثابت می نماید که هدف؛ تغییر موقعیت تاریخی فرهنگی است.

در این بیانیه بعلاوه آمده است: اقدام عمدی حکومت برای تغییر نام جزیره تاروت به جزیره دارین و تاروت بیانگر تجاوز به حقایق تاریخی و تغییر هویت ساکنان منطقه بوده و این یک رفتار تحریک آمیز و غیر مسئولانه است و عمداً جایگاه تمدنی ویژه جزیره تاروت را هدف گرفته است.

هشدار ها نسبت به تغییر هویت تاریخی، فرهنگی و اسلامی جزیره تاروت پس از آن مطرح شده است که اخیرا منابع رسانه ای اعلام کردند ولیعهد عربستان سعودی، 702 میلیون دلار برای راهنمایی توسعه در جزیره دارین و تاروت اختصاص داده است. این امر پس از آن صورت می گیرد که بن سلمان دستورالعمل توسعه جزیره را تایید و مجوز ایجاد نهادی برای فرایند توسعه را صادر کرد.

هدف از توسعه این جزیره بهبود کیفیت زندگی در پادشاهی سعودی و در عین حال توسعه محصولات محلی با بهره برداری از مزیت های نسبی و رقابتی جزیره از نظر میراث فرهنگی، محیط زیست و گردشگری اعلام و گفته شده است که این موضوع به تنوع منابع عایدی مالی در عربستان سعودی هم یاری خواهد نمود.

جزیره تاروت در قسمت شرقی شبه جزیره عربستان و در حاشیه خلیج فارس واقع شده و با مساحتی حدود 70 کیلومترمربع، 120 هزار نفر را در خود جای داده است. این جزیره چندین روستا و شهر دارد. شهر های تاروت، دارین و دیراه از جمله شهر های این جزیره اند.

از منظر فرهنگی، قلعه و فرودگاه دارین به عنوان مقاصد گردشگری در نظر گرفته شده اند و قرار است تعدادی جشنواره فرهنگی نیز در جزیره برگزار گردد. علاوه بر این ها، ایجاد مسیر های متعدد پیاده روی برای عبور از دل منطقه ها بومی جزیره نیز در دستور کار قرار گرفته است.

در طول مسیر، یک جنگل بزرگ حرا وجود دارد و چندین هتل و اقامتگاه بومگردی نیز در منطقه ها طبیعی و سواحل خلیج فارس احداث می شوند. جاده ها، زیرساخت ها و پارک های عمومی متعدد دارای چندین زمین بازی و امکانات ورزشی مدرن نیز به مجموعه اضافه خواهند شد. طبق این برنامه توسعه، 48 درصد از مساحت جزیره به پارک های عمومی، اسکله ها، جاده ها و امکانات اختصاص خواهد یافت.

طبق اعلام مقامات سعودی، انتظار می رود این جزیره سالانه به طور میانه حدود 80 میلیون دلار به فراوری ناخالص داخلی عربستان سعودی یاری کند و به این ترتیب، تاثیر اجتماعی و مالی قابل توجهی بر منطقه داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 آذر 1401 بروزرسانی: 8 آذر 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 11288

به "اقدام عجیب بن سلمان درباره جزیره شیعه نشین تاروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام عجیب بن سلمان درباره جزیره شیعه نشین تاروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید