دلیل اصرار بن سلمان برای بازگرداندن سعد الجابری چیست؟

به گزارش آریا بلاگ، فارس نوشت: منابع اگاه و مرتبط با دایره قدرت در ریاض از کوشش محمد بن سلمان ولی عهد سعودی برای بازگرداندن سعد الجابری رئیس اسبق دستگاه اطلاعات سعودی از کانادا خبر می دهند.

دلیل اصرار بن سلمان برای بازگرداندن سعد الجابری چیست؟

به گفته این منابع به رویترز، در شرایطی که بن سلمان در طول سال های گذشته تمام کوشش خود را برای حذف رقیبان به کار گرفته است؛ یکی از آن ها توانسته فرار کند و خود را به کانادا برساند؛ فردی که گفته می گردد اسناد مهمی را با خود به همراه دارد و چه بسا کلید تکیه بر قدرت در عربستان باشد.

بنابراین گزارش، در ماههای گذشته، ولی عهد سعودی فشارهای خود را بر خانواده و نزدیکان سعد الجابری افزایش داده و فرزندانش را بازداشت نموده است تا او را برای بازگشت به عربستان مجبور کند.

سعد الجابری معاون محمد بن نایف پیش از کودتای بن سلمان در ژوئن 2017 بود و ریاست سازمان اطلاعات سعودی را بر عهده داشت و گفته می گردد، اسنادی که در دست دارد، می تواند برای حذف کامل بن نایف و دیگر رقبا مفید باشد و همزمان می تواند به شدت علیه بن سلمان به کار گرفته گردد و بنابراین لزوم بازگشت وی به عربستان برای بن سلمان مسجل است.

یک مسئول امنیتی و دیپلمات سابق سعودی به رویترز گفت که سعد الجابری همچنین اسنادی از معاملات حساس مسئولان رده بالای سعودی از جمله سلمان بن عبدالعزیز و بن سلمان را در دست دارد. این اسناد برای دوره ای است که سلمان در زمان ملک عبدالله حاکم منطقه ریاض بود.

مأموران سعودی پس از بازداشت محمد بن نایف در مارس 2020 (اسفند 98) پسر 21 ساله و دختر 20 ساله سعد الجابری را نیز بازداشت کردند. برادر او نیز در ماه می گذشته دستگیر شد.

در این خصوص یک مسئول آمریکایی به رویترز گفت که سعد الجابری مدت های طولانی با آمریکایی ها در حیطه مبارزه با تروریسم همکاری نموده و واشنگتن نگران شرایط وی و خانواده اش است.

یکی مسئول دیگر نیز گفت: ما به شدت در مورد گزارش ها درباره بازداشت فرزندان الجابری نگران هستیم و هرگونه ظلمی را به خانواده وی سوای اینکه الجباری چه جرمی دارد، محکوم می کنیم.

سیرین خوری سخنگوی وزارت خارجه کانادا نیز گفت که این کشور نگران بازداشت بچه ها سعد الجابری است و ارتباط خود را با خانواده او ادامه می دهد.

خالد الجابری فرزند ارشد سعد الجابری به رویترز گفت که در ابتدای کار رابطه پدرش با بن سلمان خوب بود، اما بعضی از نزدیکان ولی عهد و افراد مرتبط با ابوظبی، الجابری را به جانبداری از اخوان المسلمین متهم کردند و به مرور موجب ایجاد فضای مسموم علیه او شدند؛ تا جایی که پدرش مجبور می گردد به کانادا فرار کند.

سیاست فشار بر شاهزادگان فراری از عربستان برای بازگشت به این کشور به وسیله بازداشت بستگان، از ابتدای روی کار آمدن بن سلمان در پی گرفته شده و از سوی دیگر ده ها شاهزاده نیز ممنوع الخروج هستند.

لیست افراد ممنوع الخروج با اعضای خانواده عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان سعودی شروع می گردد که مرگش در سال 2015 بازی تاج و تختی را به راه انداخت که تا به امروز نیز ادامه دارد. در حال حاضر 27 فرزند و بین 52 تا 57 نوه او قادر به خروج از عربستان سعودی نیستند. چهار پسر ارشد پادشاه سابق این کشور نیز از سال 2017 به اتهام فساد در حبس خانگی یا زندان به سر می برند.

311311

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3674

به "دلیل اصرار بن سلمان برای بازگرداندن سعد الجابری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل اصرار بن سلمان برای بازگرداندن سعد الجابری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید