راهکارهایی برای فرار از صف خرید و فروش در بورس

به گزارش آریا بلاگ، خبرنگاران : نایب رئیس شرکت بورس و اوراق بهادار تهران با انتقاد از رفتار هیجانی در بورس که منجر به ایجاد صف های خرید و فروش بی سرانجام و زیان سهامداران می شود، گفت: دو تصمیم در خصوص استقرار بازارگردانی قوی سهام در کنار افزایش دامنه نوسان و حجم مبنا می تواند بورس را از اتکا به صف رها سازد.

راهکارهایی برای فرار از صف خرید و فروش در بورس

به گزارش خبرنگاران به نقل از اعتمادآنلاین، محمودرضا خواجه نصیری روز پنجشنبه با بیان اینکه نقدشوندگی، اصل کارایی بازار و موجب اطمینان و ثبات است، افزود: بازار پایدار روندهای بلندمدت صعودی یا نزولی همیشگی ندارد و این موضوع با علم و منطق مالی، جمع پذیر نیست.

وی با بیان اینکه نگرانی سهامداران از عدم نقدشوندگی و ماندن در صف های خرید و فروش، جدی و به جاست، افزود: سرمایه گذاران با ورود به بورس، نوسان قیمت را پذیرفته اند و صرفا روندهای یک سویه از بازار را مدنظر نداشته اند.

خواجه نصیری با بیان اینکه نشستن در صف خرید به معنی اشتیاق به خرید در بالاترین قیمت مجاز آن روز و نشستن در صف فروش به معنی مصمم بودن در فروش به کمترین قیمت مجاز آن روز است، شرح داد: تصمیم گیری به ثبت سفارش در صف های خرید و فروش نیاز به تحلیل عمیق توسط سرمایه گذاران دارد.

به گفته وی صف در بورس ایران به جای اینکه یک تصمیم منتج و معلول از یک تحلیل عمیق باشد، خودش علت تصمیم است و قطعا این علت با تغییر شرایط صف ها اعتبار خود را از دست می دهد و سردرگمی را در بازار افزایش می دهد.

نایبرئیس شرکت بورس با اشاره به تحقیقات علمی انجام گرفته بر روی رفتار توده واری افراد در بازارهای مالی گفت: بر اساس تحقیقات دانشگاهی، رفتار توده واری، هم در اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی در بازار ایران بسیار بالاست، زیرا بزرگترین سیگنال تحلیل و تصمیم گیری در بورس ایران عنصر صف شده است.

خواجه نصیری شرح داد: دو تصمیم همزمان در خصوص استقرار بازارگردانی قوی سهام در کنار افزایش دامنه نوسان و حجم مبنا می تواند بورس را از اتکا به صف رها سازد و در چنین شرایطی نهال تحلیل محوری در بازار رشد خواهد کرد.

وی افزود: پیشرو بودن در بازار، موجب موفقیت است و شرط اول پیشرو بودن، رها کردن پیروی بی تحلیل از بازار و تصمیم گیری در فضای بدون سوگیری است.

نایب رئیس شرکت بورس گفت: همت اخیر حقوقی های بازار در حمایت از بورس، اگر شکل بازارگردانی و پذیرش مسئولیت حفظ نقدشوندگی سهام در درازمدت را به خود بگیرد، برای همیشه سایه قفل شدن در بازار، ماندن در صف های خرید یا فروش و کاهش قدرت عکس العمل پذیری از سر بازار رفع خواهد شد و بدین ترتیب، شرایط برای کسب سود در ازای هزینه سرمایه گذاران برای دانش، زمان و انرژی فراهم خواهد شد.

بورس در روزهای اخیر با صف های سنگین فروش روبرو شد که بخشی از آن به دلیل رفتار هیجان زده سهامداران بود. قفل شدن صف های خرید و فروش از نقدها همیشگی فعالان بازار سرمایه است زیرا امکان نقد شوندگی و فروش سهام را از بین می برد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4308

به "راهکارهایی برای فرار از صف خرید و فروش در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای فرار از صف خرید و فروش در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید