مشتاقان سینه چاک ازدواج در رُند ترین تاریخ

به گزارش آریا بلاگ، دیروز در تاریخ 9/9/99 که یکی از رُند ترین مورخه سال شمسی بود برای جوانانی که قصد ازدواج داشتند تاریخ خاصی محسوب می شد. به طوری که به گفته علی مظفری رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق کشور حدود 80 درصد ازدواج های آذرماه در این روز به ثبت رسید و جهت جلوگیری از سردرگمی مردم طرح زوج و فرد دفاتر به دلیل شیوع کرونا در این روز لغو شد.

مشتاقان سینه چاک ازدواج در رُند ترین تاریخ

ایران در ادامه نوشت: روز گذشته بسیاری از دفاتر ازدواج و طلاق به خاطر حضور عروس و داماد ها و خانوداه هایشان تا شب مشغول کار بودند اتفاقاً مهرداد میناوند از فوتبالیست های پیشکسوت کشورمان هم دیروز با انتشارکارت عروسی خود در فضای مجازی در همین تاریخ زندگی مشترک خود را آغاز کرد. هرچند که در این کارت زمان برگزاری جشن به دلیل شیوع بیماری کرونا به تاریخ دیگری موکول شده بود.

البته بعضی از کارشناسان اجتماعی معتقدند اگر بیماری کرونا در حد گسترده ای شیوع پیدا نمی کرد در تاریخ 99/9/9 به شدت تالار ها و باغ های ویژه برگزاری مراسم ازدواج پرازدحام و شلوغ بودند. اما این روز ها دفاتر ازدواج و طلاق هم به دلیل محدودیت های کرونایی از حضور بیش از 10 نفر جهت برگزاری مراسم جلوگیری می نمایند.

روز یکشنبه 9/9/99 سری به دفاتر ازدواج و طلاق زدیم. به هر دفتری که وارد شدیم، دسته های گل و تعداد اندک میهمان ها همه ماسک زده و با فاصله کنارسفره عقد نشسته بودند. یک نفر هم اسپری ضدعفونی به دست جلوی در ایستاده وبه هرکس که وارد می شد اسپری می زد.

ازدحام زیادی برای ثبت عقد داشتیم

آقای شبانی سردفتر ازدواج در حوالی یکی از خیابان های مرکز تهران با اشاره به این که هر روز تا ساعت 8 شب باز هستیم، می گوید: با شیوع کرونا مراجعه برای ازدواج کم شده اما دیروز با ازدحام بی نظیری روبه رو بودیم. به طوری که مجبور شدیم خیلی از مشتری ها را رد کنیم، با یک ریتم فشرده از ساعت 10 صبح کارمان را آغاز کردیم و تا شب هم در حال ثبت عقد ازدواج بودیم.

او درباره اجرای پروتکل های بهداشتی به دلیل شیوع کرونا شرح می دهد: قبل از مراسم به صورت تلفنی اعلام می کنیم که همه ملزم به زدن ماسک هستند و باید با فاصله از هم بنشینند. میهمانان هم درمجموع در نهایت 8 نفر بیشتر نباید باشند. بعد از مراسم عقد هم کل سالن عقد و کل دفترخانه را با مواد ضدعفونی، تمیز و ضدعفونی می کنیم.

از آغاز هفته پیش هم با شدت دریافت طرح های کرونایی دفاتر ازدواج و طلاق به صورت یک روز درمیان و زوج و فرد باز هستند. اما دیروز (یکشنبه) به دلیل شلوغی و تمایل مردم به ثبت ازدواج در این تاریخ همه دفاتر باز بودند. دیروز خوب کار کردیم، اما متأسفانه با شیوع کرونا و کاهش ازدواج ها حتی از پسِ پرداخت اجاره ملک هم بر نمی آییم.

به خانه هایی که میهمان بالای 10 نفردارند نمی روم!

از بیرون دفتر دیگری در منطقه گیشا هم صدای خواندن خطبه عقد می آید. اجازه گرفته و وارد می شویم و صبر می کنیم تا خواندن خطبه تمام گردد. سردفتر با بیان این که روز یکشنبه شلوغ ترین روز سال در مورد ثبت ازدواج بود می گوید. کلاً 7 ثبت سند ازدواج داریم. از صبح تا ساعت 3 بعداز ظهر، حدود 4 عقد ثبت نموده ایم. یک گروه دیگر هم حضوری به دفتر مراجعه می نمایند و همین جا با حضور 6 نفر میهمان و با رعایت کامل پروتکل ها خطبه عقد جاری می گردد. 3 عقد دیگر هم قرار است در خانه خوانده گردد.

او درباره رعایت مسائل بهداشتی در این روز های کرونا یی شرح می دهد برای عقد در خانه گفته ام که چنانچه افراد بالای 10 نفر باشند حاضر نمی شوم و همه باید ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند. هیچ چیز بالاتر از نعمت سلامتی نیست. در همین دفتر هم به همه افراد قبل از ورود تذکرات لازم برای رعایت پروتکل های بهداشتی داده می گردد تا خدای نانموده خودم و کارمندانم یا خانواده عروس و داماد مبتلا نشوند.

سردفتر ازدواج دیگری در منطقه جیحون هم که شلوغ ترین روز کاری خود را در امسال تجربه می نماید. می گوید: دیروز حدود 10 ثبت ازدواج داشتیم. البته متقاضیان بیشتر از این تعداد بوده اند. اما دیگر از صبح زود تا پاسی از شب نمی توان بیشتر از این تعداد ازدواج را ثبت کرد.

رغبت به ثبت ازدواج در تاریخ های خاص

علی اصغر زارعی نایب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق هم در گفت و گویی معتقد است که ثبت ازدواج در تاریخ های رُند نظیر 9/9/99 در بین زوجین بسیار مرسوم است و نه تنها در بحث ثبت ازدواج بلکه در سایر موضوعات نظیر تولد نیز بعضی افراد رغبت زیادی به این تاریخ نشان داده اند.

وی در خاتمه با تأکید بر لزوم نظارت نهاد های نظارتی بر فعالیت مجموعه های غیرمجاز که اقدام به برگزاری مراسم حتی در ایام محدودیت های کرونا نموده اند، می افزاید: متأسفانه مردم نسبت به چنین مجموعه های غیرمجاز رغبت زیادی نشان می دهند از سوی دیگر مراکز نظارتی باید به وظیفه خود به درستی عمل نمایند و جوابگوی فعالیت چنین مجموعه هایی باشند. در دو هفته اخیر با وجود تعطیلی بسیاری از مراکز این مجموعه های غیرمجاز اقدام به برگزاری مراسم جشن و بعضاً شبه عروسی کردند. از سوی دیگر متأسفانه ما هرچه هشدار می دهیم نهاد های نظارتی جوابگو نیستند و توجهی نشان نمی دهند.

چرایی انتخاب تاریخ های لاکچری و لوکس

فهیمه نظری، جامعه شناس هم با بیان اینکه یکی از اتفاقات مهمی که در سال های اخیر در جامعه ما در حال رخ دادن است تمایل به انجام فرم ها یا شکل هایی است که هیچگونه پایه و استدلال عقلی و علمی ندارد، می گوید: بخش زیادی از این تمایلات به واسطه تغییر در ارزش ها و هنجار های جامعه است که خود را در انواع رفتار ها و سبک های زندگی نشان می دهد. رُند بودن تاریخ تولد یا رُند بودن تاریخ ازدواج یکی از همین تغییرات ارزشی است.

از منظر جامعه شناسی از این تغییرات به عنوان دگرگونی ارزشی یاد می گردد آن هم تغییر در ارزش های اصیل و ریشه دار ما ایرانی ها که در گذشته پایبندی به آن ها برایمان بسیار مهم بود. مثلاً برگزاری مراسم ازدواج در یک تاریخ خاص میمون و مبارک. اما در حال حاضر شاهدیم که این ارزش با تغییراتی همراه بوده است و این پرسش مطرح است که چرا بعضی از افراد تمایل به رُند بودن تاریخ دارند؟ در پاسخ می توان گفت وقتی جامعه میل به مصرف می نماید و آن هم از نوع مصرف متظاهرانه به ناچار باید خود و سبک زندگی مبتنی بر مصرف خود را با نشانه هایی به نمایش بگذارد. به عبارت دیگر این نوع از مصرف نه از سر احتیاج واقعی افراد است بلکه نوعی خود را نشان دادن و نمایش دادن است.

به گفته او، در گذشته تغییرات ارزشی در طبقات مرفه جامعه بیشتر به چشم می خورد. آن ها به واسطه برخورداری از ثروت و منزلت ترجیحات خود را بیشتر به نمایش می گذاشتند. در حال حاضر این تغییر در دیگر طبقات اجتماعی هم به وفور به چشم می خورد.

دنیای رسانه و حضور سلبریتی ها، تبلیغات وسیع با اعداد رُند و در روز خاص می تواند یکی از مهم ترین دلایل تغییرات ارزشی و تغییر در ذائقه و سلیقه مردم جامعه باشد. آن ها می توانند به راحتی و تا حد امکان ارزش های جامعه را تحت الشعاع قرار دهند و جامعه را به سوی مصرف بیشتر سوق دهند.

نظری در ادامه اضافه می نماید: متأسفانه این ارزش های جدید و مصرف متظاهرانه نه تنها پایه و اساس منطقی ندارند بلکه موجب نوعی فخرفروشی و نشان دادن ترجیحات ظاهری است که زود شکل می گیرند و زود در میان مردم جامعه به وسیله عرصه های مجازی نشان داده می گردد.

تاریخ رُند یک تولد یا تاریخ رُند روز ازدواج شکلی از نمایش زندگی و فخرفروشی در جامعه مصرفی ما است که انتخاب آن نه از روی احتیاج بلکه از سر نوعی فخرفروشی است. درک ناقص از چرایی مبادرت به این کار، نمایش منزلت اجتماعی نه از نوع واقعی آن بلکه یکی از دلایل آن است که این مصرف تظاهری می تواند اثرات و پیامد های سوء در پی داشته باشد.

افزایش تقاضا برای ازدواج در تاریخ رُند و درج آن در شناسنامه در جامعه مصرفی نشان می دهد در این جامعه هنوزچشم وهمچشمی وجود دارد و به عنوان نمادی از زندگی لوکس و لاکچری به حساب می آید. نمایشی از تجملات و لوکس گرایی از آغاز زندگی در ظاهر. یادآور شوم که در جامعه مصرفی اندیشه کمتری وجود دارد و این وظیفه نهاد های رسانه و آموزش است که به مطلع سازی افراد جامعه بپردازد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 5323

به "مشتاقان سینه چاک ازدواج در رُند ترین تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشتاقان سینه چاک ازدواج در رُند ترین تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید