موزه گران می گردد؟

به گزارش آریا بلاگ، تعطیلی موزه ها و کاهش درآمد آن ها بعضی موزه ها را به صرافتِ گرانی در دوران بازگشایی انداخته است. با این وجود، مدیرکل موزه ها می گوید قرار نیست نرخ ورودیه موزه ها در سال 1400 تغییر کند.

موزه گران می گردد؟

ایسنا: موزه ها به علت تعطیلی های پی در پی در دوران کرونا با افت شدید درآمد روبرو شده اند. پیش بینی ها بر این بود که درآمد موزه ها در سال 99 به عدد 200 میلیارد تومان برسد، اما بنا بر آماری که محمدرضا کارگر ـ مدیرکل موزه ها ـ داده، موزه ها تا آبان ماه 99 حدود چهار میلیارد تومان درآمد کسب کردند و پس از آن تا اسفندماه 99 دوباره تعطیل شدند.

تعداد بازدیدنمایندگان موزه ها در تعطیلات نوروز 99 نیز به گفته کارگر، یک هشتم نوروز 98 بوده و درآمد این بخش در حد صفر شمارش شده است. او می گوید بیشترین درآمد موزه ها از گردشگران خارجی بوده که بیشتر از یک سال است آن ها را در ایران نداریم.

پیش بینی اداره کل موزه ها برای درآمد سال 1400 عدد 300 میلیارد تومان است که به نظر می رسد با وجود تجربه سال 99 و با علم به ادامه شرایط کرونا در کشور و توقف سفر گردشگران خارجی به ایران، پیش بینی درستی صورت نگرفته است.

با این حال، شرایط موزه های دولتی با توجه به بودجه درنظر گرفته شده شاید چندان وخیم نباشد، مگر این که اعتبارات تجهیز و تامین امنیت و یا پرداخت حقوق نیروهای بدون قرارداد موزه ها و محوطه های تاریخی از محل این درآمدها تامین می شده که در وضع موجود، قطعا سال جاری با کمبود و چالش روبرو خواهند شد. گمان مدیرکل موزه ها بر این است که موزه های خصوصی سال جاری با کاستی بیشتری روبرو شوند، چون از بودجه و اعتباری برخوردار نیستند.

کمبود درآمد در یک سال گذشته، نه تنها موزه های خصوصی که بعضی موزه های خارج از حوزه اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را بر آن داشته تا نرخ ورودیه را افزایش دهند؛ مثلا موزه مقدم که زیرمجموعه دانشگاه تهران واقع شده است، در اسفندماه که باز شد گفت از سال 1400 قیمت بلیت ورودی اش از هشت هزار تومان به 10 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

در تعطیلات نوروز که محدودیت سفر برداشته شد، موزه های وابسته به سازمان ها و نهادهایی غیر از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و موزه های خصوصی نیز مبلغ ورودیه ها را کمی افزایش دادند تا بخشی از خسارت های کرونا را جبران نمایند. با این حال مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی در گفت وگو با ایسنا تاکید می نماید که قرار نیست سال جاری شاهد افزایش نرخ در ورودیه موزه ها و اماکن تاریخی باشیم و گرانی نخواهیم داشت.

آخرین تغییر قیمت موزه ها در سال 98 اتفاق افتاده است. هیات وزیران در تیرماه همان سال با ذکر دلایلی چون بالا رفتن هزینه نگهداری، بازسازی و تجهیز موزه ها و بناهای تاریخی در سال های اخیر، با افزایش مبلغ ورودیه موزه ها و اماکن فرهنگی - تاریخی موافقت کرد. بر همین اساس، ورودیه موزه های ملی، منطقه ای، کاخ موزه ها و آثار تاریخی (غیرمنقول)، ثبت جهانی و شاخص برای بازدیدنمایندگان داخلی حداکثر به مبلغ 50 هزار ریال (پنج هزار تومان) و برای بازدیدنمایندگان خارجی حداکثر به مبلغ یک میلیون ریال (یکصدهزار تومان) و ورودیه موزه های محلی، استانی و سایر آثار تاریخی - فرهنگی (غیرمنقول) برای بازدیدنمایندگان داخلی حداکثر به 40 هزار ریال (چهارهزار تومان) و برای بازدیدنمایندگان خارجی حداکثر به 500 هزار ریال (50هزار تومان) افزایش یافت.

این مصوبه در آن سال، که بازدید از موزه ها را برای گردشگران خارجی تا پنج برابر گران کرد، با اعتراض شدید فعالان گردشگری روبرو شد که مدیرکل موزه ها در واکنش به آن انتقادها گفت قانون اجازه داده تا براساس تورم سالانه و نرخ دلار، هر سه سال یک بار قیمت ورودی موزه ها بازبینی گردد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 7117

به "موزه گران می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه گران می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید