پیشگیری از ماشین گرفتگی بچه ها در سفر

به گزارش آریا بلاگ، برای غذاهای پیش از مسافرت برنامه ریزی دقیق داشته باشید. پیش از مسافرت یا حین آن، به کودک تان غذای تند یا چرب ندهید و یک وعده غذایی کامل و سنگین برایش در نظر نگیرید.

پیشگیری از ماشین گرفتگی بچه ها در سفر

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور خیلی ارزان کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران، بیماری ماشین گرفتگی یا به اصطلاح خودمانی بد ماشین بودن، یکی از بیماری های حرکتی است. این بیماری زمانی خودش را نشان می دهد که مغز شما اطلاعات ضدونقیضی از قسمت های حساس حرکتی مثل گوش داخلی، چشم ها و در نهایت اعصاب دریافت می نماید.

کافی است کودک خردسالی را تصور کنید که در جایگاه عقب ماشین فرو رفته و نمی تواند از پنجره به بیرون نگاه کند، یا کودکی دیگر را در نظر بگیرید که در حال خواندن کتاب در ماشین است.

گوش داخلی این بچه ها احساس حرکت می نماید، اما چشم هایشان چنین احساسی ندارند. نتیجه اش دل درد، عرق سرد، خستگی، سرگیجه، بی اشتهایی و حالت تهوع خواهد بود.

البته هنوز معین نیست چرا بیماری ماشین گرفتگی روی بعضی بچه ها، بیشتر از دیگران تاثیر می گذارد، اما معین شده بچه ها بین 2 تا 12 سال، بیشتر از بقیه در معرض این بیماری قرار دارند.

این نوع بیماری نه تنها در سفر، بلکه در هر مکانی مانند وسایل شهربازی از قبیل تاب که حرکت مداوم و ثابت دارد، به وجود می آید.

علائم این بیماری معمولا شامل سرگیجه، حالت تهوع و گاهی استفراغ است. اضطراب ممکن است این علائم را بدتر کند.

راه چاره هایی را برای جلوگیری از ماشین گرفتگی بچه ها

دکتر ضیغمی، حالت تهوع و استفراغ در بچه ها را در هنگام مسافرت بیماری شایعی می داند و درباره آن می گوید: در علم پزشکی به حالت تهوع و استفراغ بچه ها در مسافرت، بیماری ناشی از حرکت می گویند. این بیماری اغلب در بین بچه ها 2 تا 5 سال شایع است و این حالت به دلیل عدم هماهنگی سیستم وستیبولار کودک پیش می آید. به زبان ساده تر، در حالت حرکت، زمانی که چشم اشیا و اجسام را بیند و سیستم عصبی نتواند خود را با آن هماهنگ کند احساس سرگیجه و تهوع پیش می آید که برای بچه ها آزار دهنده است.

در گوش داخلی ساختمانی به نام دستگاه وستیبولار (دهلیزی) وجود دارد که به آن سیستم تعادلی هم گفته می گردد. این سیستم معمولا اطلاعاتی را از محیط حرکتی و موقعیت در فضا فراهم می نماید و به مغز می فرستد. شناخته ترین عملکرد این سیستم در بدن، حفظ تعادل است و به دلیل ارتباطات عصبی، نقش مهمی در هماهنگی حرکتی و بینایی دارد.

درمان ماشین گرفتگی,پیشگیری از ماشین گرفتگی

برای جلوگیری و درمان ماشین گرفتگی, نیم ساعت قبل از سفر به کودک دارو بدهید

بیماری ناشی از حرکت بیشتر به دلیل حرکت مایع پشت گوش میانی رخ می دهد. این اتفاق در بزرگ تر ها هم بار ها پیش می آید و اگر آنها در حال حرکت باشند و به اشیاء و مناظر ثابت نگاه نمایند یا موقعیت شان ثابت باشند و به اشیاء متحرک نگاه نمایند حالت تهوع پیدا می نمایند.

دکتر ضیغمی کنترل این بیماری را مشکل می داند و شرح می دهد: از این بیماری تنها می توان جلوگیری کرد. اما برای بچه های کمتر از یک سال آنتی هیستامین دیمن هیدرینات و برای بچه های بزرگتر بسته به وزن شان، دیفن هیدرامین تجویز می گردد. چون این دارو آرام بخش است و به کودک حالت خواب آلودگی می دهد.

درمان ماشین گرفتگی بچه ها

دکتر ضیغمی درباره درمان این بیماری می گوید: برای جلوگیری و درمان ماشین گرفتگی, نیم ساعت قبل از سفر به کودک دارو بدهید، در زمان سفر با چشم بند چشمان او را ببندید تا نتواند به بیرون نگاه کند و حالت استفراغ به سراغش بیاید. حالت درازکش بهترین حالت برای برطرف حالت تهوع است اما اگر کودکتان هیچ طوری راضی نمی گردد که دراز بکشد، در همان حالت نشسته سرش را به سمت عقب ببرید.

این متخصص بچه ها و نوزادان در موارد حاد این بیماری توصیه می نماید: اگر کودک دچار استفراغ های شدید گردد و حالت های این بیماری در او حاد باشند، برای درمان او از داروهای مسکن و یا سرم ORS خوراکی استفاده می نمایند. همچنین برای بچه ها بالای 4 سال دی نیترون و برای بچه ها کوچکتر از این سن، متوکلوپرامید تجویز می گردد.

پدر و مادر ها باید بدانند که ضعف یا تشنج اعصاب، میگرن و بیماری هایی از این قبیل، بیماری ناشی از حرکت را تشدید می نماید. بر همین اساس دکتر ضیغمی بر تغذیه این بچه ها تأکید می نماید و می گوید: برای اینکه بچه ها در سفر، ماشین، اتوبوس و یا قطار را کثیف ننمایند، باید هوشیار باشید و قبل از سفر به آنها غذا های چرب و نفاخ و پر ادویه ندهند. به نظرم در این مواقع دوغ شور می تواند در برطرف حالت تهوع موثر باشد. همچنین مادران باید شرایط بچه را ثابت نگه دارند تا حرکت مداوم باعث استفراغ او نگردد.

در بچه ها 2 یا 3 سال ممکن است این بیماری باعث گردد آنها از سفر رفتن بترسند و به این موضوع فوبیا پیدا نمایند. اما روانپزشکان و روانشناسان می توانند بیماری حرکت این بچه ها را با بازی درمانی و تمریناتی که به هماهنگی سیستم وستیکولار آنها یاری کند، بهبود ببخشند و فوبیای آنها را درمان نمایند.

منبع: بیتوته

منبع: تسنیم
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2038

به "پیشگیری از ماشین گرفتگی بچه ها در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از ماشین گرفتگی بچه ها در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید