کلیسای نسطوریان خارگ نماد شاخص تعلق خلیج فارس به ایران

به گزارش آریا بلاگ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوشهر گفت: باوجود تنها کلیسای به جامانده از دوران ساسانی در جزیره خارگ می توان آن را نماد شاخص تعلق خلیج فارس به ایران دانست.

کلیسای نسطوریان خارگ نماد شاخص تعلق خلیج فارس به ایران

به گزارش آریا بلاگ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوشهر، محمدحسین ارسطو زاده گفت: بقایای به جا مانده از کلیسای نسطوریان خارگ به خوبی نشان می دهد که این جزیره در دوره ساسانیان میزبان جمعیت زیادی از نسطوریان بوده است.

او اضافه نمود: شهر بخت اردشیر یا ریشهر فعلی در 12 کیلومتری بوشهر نهاده شده است که در آن موقع یکی از مهم ترین مراکز سکونت مسیحیان بوده و تا جزیره خارگ فاصله چندانی نداشته و می توان گفت یکی از دلایل ساخت این کلیسا همین است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوشهر با اشاره به قدمت تاریخی بندر لیان (بوشهر کنونی) در عهد ایلامیان، توضیح داد: تاریخ این بندر با جزیره خارگ گره خورده است. تخته سنگ منقش تاریخی برجای مانده با قدمت بیش از دو هزارسال گواهی دیگری از حکمرانی مردمان سرزمین پارس بر خلیج همواره فارس است.

او توضیح داد: پروفسور گیرشمن باستان شناس فرانسوی کلیسای نسطوریان خارگ را چنین توصیف می نماید: کشیشان نسطوری خارگ به بهای تلاش بسیار و طاقت فرسا، کلیسای زیبایی با قطعات عظیم سنگ تراشیده شده، بنا نهادند و صحن سه گانه آن به سبک ساسانی بوده است. از دیگر بخش های این کلیسا می توان به تالار کتابخانه و تالار مجمع کشیشان اشاره نمود.

محمدحسین ارسطوزاده اضافه نمود: در تحقیقات پروفسور گیرشمن به گچبری های این کلیسا اشاره شده است و نمونه های گچ بری به دست آمده از خارگ، پنج قطعه با نقوش گیاهی و نقش صلیب هستند که اکنون در مخزن موزه ملی ایران نگهداری می شوند. این گچ بری ها مدتی پیش توسط موزه ملی در نمایشگاهی با عنوان تزیینات گچ بری دوره ساسانی در معرض دید عموم نهاده شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3107

به "کلیسای نسطوریان خارگ نماد شاخص تعلق خلیج فارس به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای نسطوریان خارگ نماد شاخص تعلق خلیج فارس به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید