کوچ طرفداران ترامپ به شبکه اجتماعی پارلر

به گزارش آریا بلاگ، به دنبال اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا پس از 5روز نفسگیر شمارش آرا، برخی جمهوریخواهان، محافظه کاران و طرفداران دونالد ترامپ که رفتار توئیتر را یکی از عوامل شکست رئیس جمهوری فعلی امریکا می دانستند از این شبکه اجتماعی به پلتفرمی کوچک به نام پارلر (Parler) مهاجرت کردند.

کوچ طرفداران ترامپ به شبکه اجتماعی پارلر

میزان استقبال از این اپلیکیشن در امریکا تا آنجا بالا رفت که در جریان انتخابات 2020، این شبکه اجتماعی کمتر شناخته شده، بیشترین تعداد دانلود روزانه در اپ استور و گوگل پلی را به خود اختصاص داد و صدرنشین شد.

روزهای تاریخی پارلر

با اعلام پیروزی جو بایدن، پارلر به یکی از پردانلودترین اپلیکیشن های رایگان در اپ استور و همچنین گوگل پلی در امریکا تبدیل شد و از نظر درصد و تعداد دانلود روزانه حتی از اپلیکیشن های محبوب جهان همچون تیک تاک، زوم و یوتیوب نیز در این کشور پیشی گرفت. مؤسسه پژوهشیSensor Tower در تازه ترین گزارش خود یادآور شده است: پارلر در فاصله روزهای 3نوامبر یعنی روز انتخابات تا 9نوامبر حدود یک میلیون بار نصب شد و به این ترتیب تعداد نصب این اپ رایگان به 3.6میلیون بار رسید. اکنون پارلر 7.6میلیون اکانت دارد که درمقایسه با 4میلیون اکانت هفته قبل از انتخابات، رقم مناسبی به شمار می رود. لازم به ذکر است در روز 8نوامبر (روز پنجم شمارش آرا) 636هزار نفر پارلر را نصب کردند و به این ترتیب بیشترین رقم برای یک اپ جدید در یک روز در امریکا ثبت شد. درواقع حالا دیگر این شبکه اجتماعی به قطبی برای بسیاری از جمهوریخواستار و محافظه کاران و ترامپیست ها تبدیل شده است که از نتیجه انتخابات رضایت ندارند یا نسبت به آن معترض هستند. طبق این گزارش، پارلر در تابستان حدود 2میلیون کاربر فعال روزانه داشت اما در فاصله روزهای 3 تا 8نوامبر تعداد کاربران رشدی چشمگیر داشت. پارلر که در روز 7نوامبر از نظر تعداد دانلود روزانه، در جایگاه هفتم اپ استور جای داشت در روز 8نوامبر صدرنشین فروشگاه اپلیکیشن های اپل شد. این درحالی است که در هفته قبل از انتخابات و درروز 2نوامبر، این پلتفرم از نظر تعداد دانلود روزانه در رتبه 1023 قرار گرفته بود. در گوگل پلی نیز پارلر وضعیتی مشابه دارد،

درحالی که این اپ در 7نوامبر از نظر تعداد دانلود روزانه در رتبه 5 میزان دانلود اپلیکیشن ها در گوگل پلی قرار داشت روز بعد در رتبه نخست جای گرفت. لازم به ذکر است که در روز 2نوامبر این اپ از نظر تعداد دانلود روزانه، در رتبه 486گوگل پلی قرار گرفته بود. طبق گزارش این مؤسسه، در این میان یک اپلیکیشن اندرویدی با نام پارلور(Parlor) هم که از نظر نوشتاری شباهت زیادی به Parler دارد به اشتباه ازسوی کاربران طرفدار ترامپ بارگذاری شد و آمار دانلود این اپ نیز در هفته انتخابات امریکا بالا رفت. البته پارلر تنها اپی نیست که برخی انتظار دارند روزی بتواند جایگزین توئیتر شود و یکی دیگر از اپلیکیشن های مورد اقبال محافظه کاران و طرفداران ترامپ، اپلیکیشن MeWe با شعار نه تبلیغات، نه دستکاری در خبرها و نه حذف است. این اپ هم در جریان انتخابات امریکا از نظر تعداد دانلود روزانه در گوگل پلی در رتبه 5جای گرفت. Gab نیز که خود را به عنوان یک شبکه اجتماعی برای آزادی بیان معرفی می کند یکی دیگر از اپ های مورد توجه وفاداران به ترامپ است و با توئیتر به رقابت می پردازد.آندره توربا مدیرعامل Gab نوشت:اینکه تعدادی از کمپانی های سیلیکون ولی، کنترل کامل جریان گردش آزاد اطلاعات و اخبار را در دست بگیرند احمقانه است. ما فضایی بدون سانسور در اختیار کاربرانمان قرار می دهیم. از دیگر پلتفرم هایی که گفته می شود در پاسخ به شبکه های اجتماعی فیس بوک، توئیتر و یوتیوب و آنچه که محدود کردن آزادی بیان در این پلتفرم ها عنوان می شود طراحی شده اند می توان به Minds وBitChute اشاره کرد.

تقابل توئیتر و پارلر

اما چرا محبوبیت پارلر تا این حد افزایش یافت؟ توئیتر که در سال 2016 به عنوان متهم اصلی انتخاب ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری امریکا شناخته می شد و عملکردش مورد انتقاداتی گسترده قرار گرفت، از مدت ها قبل از انتخابات دست به تغییراتی گسترده در سیاست های این پلتفرم زد تا خود را آماده مقابله با هرگونه حمله هکری احتمالی و تقلب در انتخابات 2020 امریکا کند. توئیتر همچنین تلاش کرد تا از انتشار اخبار جعلی و غیرمستند در زمینه انتخابات ممانعت کند که این موضوع در روزهای منتهی به انتخابات و در جریان شمارش آرا تشدید شد. توئیتر همچنین از فعالیت گروه خشن QAnon ممانعت کرد که این موضوع صدای آنها را درآورد و این محدودیت ها به مذاق ترامپ و طرفدارانش خوش نیامد.

ترامپ که از نتیجه لحظه ای شمارش آرا در ایالت های مختلف امریکا ناخرسند بود دائم توئیت هایی با ادعای تقلب در انتخابات انجام می داد و گاه خود را پیروز انتخابات می نامید که همه این توئیت ها با واکنش توئیتر روبرو شده و برچسب گذاری شدند تا فرایند انتشار این اخبار جعلی کند شود. به عنوان مثال ترامپ در نخستین روز شمارش آرا در توئیتی بدون ارائه هیچ سندی، خود را پیروز انتخابات نامید و با برچسب قرمز توئیتر روبرو شد. این درحالی است که پارلر به چنین پست هایی اجازه انتشار می دهد و هیچ سیاست برچسب گذاری برای پست ها ندارد. پارلر یک پلتفرم شبکه اجتماعی امریکایی است که در ماه اوت 2018 توسط جان میتز وجرد تامسون فارغ التحصیلان دانشگاه دنور، رونمایی شد و از همان ابتدا به عنوان جایگزینی برای توئیتر نام گرفت. گردانندگان این پلتفرم مدعی هستند ضمن حمایت ازحقوق کاربران، به آزادی بیان در این شبکه توجه ویژه ای می شود و گردانندگان آن نمی خواهند همچون توئیتر به سانسور و حذف پست ها یا معلق کردن اکانت ها به صورت دلخواه روی بیاورند. این شبکه اجتماعی نوپا در ماه سپتامبر در قالب پستی اعلام کرد:پوشش لحظه به لحظه و بدون سانسور انتخابات امریکا را خواهیم داشت.ما افتخار می کنیم که به همه اجازه می دهیم با آزادی بیان و بدون هیچ واهمه ای عقاید خود را روی این پلتفرم اعلام کنند و برای آینده کشورشان تصمیم بگیرند.

ترغیب فالوئرها به کوچ از توئیتر

هنگام شمارش آرا و با کم شدن فاصله جو بایدن و ترامپ در ایالت های کلیدی و حتی پیشی دریافت وی، پارلر یک پست را با عنوان ناهنجاری های آماری در شمارش آرا پرچمدار کرد تا بیشتر به چشم بیاید و به این ترتیب بود که بسیاری از معترضانی که خواستار توقف شمارش آرا بوده و فرایند انتخابات را با تقلب عجین می دانستند یا کسانی که حساب هایشان در توئیتر و فیس بوک مسدود شده بود، به این شبکه اجتماعی مهاجرت کردند. به عنوان مثال گروه فیس بوکی Stop the Steal که با هشتگ های stopthesteal, #voterfraud, #sharpiegate ادعای تقلب در انتخابات داشتند عملاً از فیس بوک اخراج و بلافاصله راهی پارلر شدند. گروه The Nationwide Recount 2020 هم که 5بار نام خود را در فیس بوک تغییر داد سرانجام مجبور شد از این شبکه اجتماعی کوچ کرده و راهی پارلر شود. برخی مفسران محافظه کار و جمهوریخواه نیز از طرفداران خود خواستند که در اعتراض به سیاست های سانسور توئیتر از این شبکه اجتماعی به پارلر مهاجرت کنند.

در جریان انتخابات و پس از اعلام نتایج، مفسران محافظه کار همچون شن هنیتی ودن بونجینو از مفسران فاکس نیوز و طرفدار سرسخت ترامپ، دینش دی سوزا مستندساز و مفسر سیاسی محافظه کار امریکایی و همچنین سناتور تد کروز به این پلتفرم پیوستند هرچند همچنان روی توئیتر هم فعالیت دارند. به عنوان مثال تد کروز از سناتورهای جمهوریخواه که 4میلیون فالوئر در توئیتر دارد در طول 24ساعت تعداد زیادی توئیت و ریتوئیت بر بستر این پلتفرم انجام داد اما در همین مدت زمان تنها دو پست روی پارلر که 2.8میلیون فالوئر اکنون دارد، منتشر کرد. دن بونجینو از مفسران فاکس نیوز نیز از فالوئرهای خود خواست تا به پارلر مهاجرت کنند.وی همچنین در فیس بوک نوشت که احتمال دارد این شبکه اجتماعی علیه وی واکنشی نشان دهد. وی که در فیس بوک 4میلیون فالوئر دارد و سهمی هم از پارلر را در ابتدای سال جاری میلادی خریداری کرده در فیس بوک خود نوشت: فیس بوک به سراغ صفحه مارک لوین رفته و احتمالاً نفر بعدی هم من هستم. اگر صفحه فیس بوک من بسته شد مرا در پارلر دنبال کنید. هرچند هنوز محافظه کاران به طور کامل از توئیتر جدا نشده اند اما به هرحال شاهد حضور تعداد زیادی از آنها در پارلر هستیم. حال باید منتظر ماند و دید آیا این شبکه اجتماعی نوپا بعد از فروکش کردن التهاب انتخابات امریکا همچنان پرطرفدار باقی می ماند و می تواند روزی جایگزین توئیتر شود یا نه.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 5094

به "کوچ طرفداران ترامپ به شبکه اجتماعی پارلر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچ طرفداران ترامپ به شبکه اجتماعی پارلر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید