ارز مورد احتیاج واردات نهاده های دامی و سموم کشاورزی را اختصاص نمی دهند

به گزارش آریا بلاگ، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بر اساس گزارش های رسیده به کمیسیون نیازمند یک میلیارد و 400 میلیون دلار ارز برای واردات نهاده های دامی بودیم که تنها یک سوم آن اختصاص داده شده است.

ارز مورد احتیاج واردات نهاده های دامی و سموم کشاورزی را اختصاص نمی دهند

جلال محمودزاده در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص مسائل ارزی تاثیرگذار در افزایش قیمت مرغ، گفت: تخصیص ارز به واردات نهاده های دامی بسیار کم بوده است. بر اساس گزارش های مستند رسیده به کمیسیون کشاورزی مجلس، تنها 400 میلیون دلار ارز به نهاده های دامی تخصیص داده شده، این در حالیست که طبق قانون باید یک میلیارد و 400 میلیون دلار ارز به این بخش اختصاص داده می شد. در واقع تنها یک سوم از ارز مورد احتیاج به بخش مذکور اختصاص داده شده است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس با بیان اینکه پیش بینی بانک مرکزی تامین نهاده های دامی از ذخایر استراتژیک پشتیبانی امور دام بوده است، گفت: قطعا این ذخیره استراتژیک کافی نبوده و مسائل فعلی را به وجود آورده است.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص مسائل ارز ناشی از صادرات گفت: وقتی صادر نمایندگان محصولی را صادر می نمایند ارز آن را باید برگردانند اما در شرایط تحریمی فعلی، بانک یا صرافی وجود ندارد که ارز صادر نمایندگان ایرانی را به آنها برگرداند. به همین علت صادر نمایندگان مجبور می شوند ارزشان را در خارج از کشور و در اختیار وارد نمایندگان محصولات قرار دهند تا معادل ارزشان کالا به کشور برگردانند. متاسفانه مسوولان این تبادل را نمی پذیرند و اصرار بر بازگرداندن پول نقد دارند.

وی ادامه داد: صادر نمایندگان می گویند بانک یا صرافی برای تبدیل پول نقد معرفی کنید تا ما پول نقد به کشور برگردانیم اما هم اکنون این توان وجود ندارد، پس صادر نمایندگان به اجبار ارزشان را در اختیار وارد نمایندگان محصولات قرار می دهند تا محصول به کشور برگردد. بانک مرکزی اما در سامانه خود این تبادل را نمی پذیرد و هم اکنون در زمینه مشوق صادراتی مسائلی اساسی ایجاد شده است.

محمود زاده در خصوص ارز مورد احتیاج برای سموم کشاورزی گفت: در چهار پنج ماه گذشته حتی یک ریال برای سموم کشاورزی اختصاص داده نشده است. در حالیکه بر اساس قانون سالانه احتیاجمند 250 میلیون دلار برای واردات سموم کشاورزی هستیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3895

به "ارز مورد احتیاج واردات نهاده های دامی و سموم کشاورزی را اختصاص نمی دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارز مورد احتیاج واردات نهاده های دامی و سموم کشاورزی را اختصاص نمی دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید