بازار سیاه کد ملی مادران

به گزارش آریا بلاگ، از چند ماه پیش خودروسازان موظف شدند طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، نیمی از محصولات خود را به قیمت کارخانه به مادران دارای دو فرزند و بیشتر اختصاص دهند. از ابتدای اجرایی شدن این قانون، نقدهای مطرح بود مبنی بر اینکه این قانون به رانت، دلالی و واسطه گری در بازار خودرو دامن خواهد زد؛ با این حال سیاستگذار زیر بار این نقدها نمی رفت.

بازار سیاه کد ملی مادران

به گزارش دنیای اقتصاد، حالا اما شواهد حاکی از آن است که بازار سیاهی برای اجاره کد ملی مادران دارای دو فرزند و بیشتر ایجاد شده است. در سطح شهر نیز آگهی هایی برای خرید حق استفاده از کد ملی مادران دیده می شود. برای پیگیری این موضوع با یکی از دلالان بازار خودرو که آگهی خرید کد ملی داده بود تماس گرفتیم. به گفته وی، دلالان حاضرند تنها با دریافت کد ملی مادران دارای دو فرزند و بیشتر، 15میلیون تومان به آنها پرداخت کنند. اینطور که این دلال بازار خودرو می گوید حتی اگر فرد در قرعه کشی خودرو برنده نشود هم این 15میلیون تومان به او پرداخت می شود. در مقابل دلالان سعی می کنند تضمینات سفت و سختی از مادرانی که کد ملی خود را در اختیار آنها قرار می دهند، بگیرند. دلالی که با او تماس گرفتیم، در مقابل پرداخت این 15میلیون تومان و دریافت کد ملی، خواستار دریافت سفته به ارزش یک میلیارد تومان بود.

این سفته یک میلیارد تومانی در صورتی که آن مادر در قرعه کشی خودرو برنده شود، تا یک سال بعد که بتواند خودرو را به نام خریدار یا دلال بزند، در اختیار دلال خواهد بود. همچنین این سوداگر بازار خودرو تاکید کرد اگر قرعه کشی خودرو حذف شود و دیگر نیازی به کد ملی نداشته باشیم هم سفته را پس می دهیم.

به نظر می رسد سیاستگذاران با هر اقدام و تصمیم خود بازار سیاه جدیدی پشت پرده بازار خودرو ایجاد می کنند. با این حال حاضر نیستند رانت زا بودن تصمیمات خود را بپذیرند و بر آن هم اصرار دارند. جالب اینکه قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که خودروسازان را موظف به تخصیص 50 درصد از محصولات خود به مادران دارای دو فرزند و بیشتر می کند، هفت سال اعتبار دارد و اگر قانون گذار و سیاستگذار در این مدت فکری به حال گسل قیمتی بین کارخانه و بازار نکنند و اصرار به تداوم این رانت داشته باشند، احتمالا بازارهای زیرزمینی تازه تاسیس مانند بازار خرید و فروش کد ملی نیز پروارتر شده و تبدیل به بحران جدیدی در بازار خودروی کشور خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 دی 1401 بروزرسانی: 23 دی 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 11643

به "بازار سیاه کد ملی مادران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سیاه کد ملی مادران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید