بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به 9 هزار درصد رسید

به گزارش آریا بلاگ، مدیرعامل فرابورس گفت: بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام و مختلط در 6 سال گذشته به حدود 900 درصد رسیده است.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به 9 هزار درصد رسید

به گزارش گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران از سنا، امیر هامونی مدیرعامل فرابورس با اعلام این که بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام و مختلط در 6 سال گذشته به حدود 900 درصد رسیده است، این رقم را برای شاخص کل نزدیک به 700 درصد ذکر کرد و گفت: شکاف 200 درصدی میان بازدهی این صندوق ها با شاخص کل یکی از مهم ترین دلایلی است که نشان می دهد سرمایه گذاران خصوصا سرمایه گذاران تازه وارد بازار سرمایه بهتر است که از این ابزار استفاده کنند.

عامل اصلی رونق

هامونی توضیح داد: به نظر می رسد با رشد بازار سهام و ورود نقدینگی به صندوق های سرمایه گذاری در سهام، مدیران این صندوق ها قدرت مانور بیشتری برای چینش پرتفوی خود دارند و همین عامل اصلی می تواند گزینه مناسبی باشد تا سرمایه گذاران تازه وارد را ترغیب کند از طریق این صندوق ها سرمایه گذاری در بازار سرمایه را تجربه و دنبال کنند.

افزایش ورود نقدینگی

وی با بیان اینکه با رشد بازار و افزایش شاخص، شکاف میان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری و بازدهی شاخص بیشتر شده است، اظهار کرد: با رشد شاخص بازار سهام، ورود منابع مالی به صندوق های سهامی افزایش یافته به گونه ای که خالص ارزش صدور و ابطال صندوق های سرمایه گذاری در سهام طی سال 98 حدود 3 هزار و 492 میلیارد تومان بود که نشان دهنده افزایش ورود نقدینگی به صندوق های سرمایه گذاری در سهام است.

سود بیشتر خریداران صندوق ها نسبت به عرضه اولیه

هامونی همچنین با اشاره به تخصیص عرضه های اولیه به صندوق های سرمایه گذاری، اتخاذ این تصمیم را آگاهانه و با هدف ترغیب سرمایه گذاران به خرید واحدهای صندوق ها مطرح نمود و گفت: تخصیص عرضه های اولیه به صندوق ها موضوع مهم دیگری است که باید به آن پرداخته شود، این سهمیه به گونه ای در نظر گرفته شده که اگر سرمایه گذار واحدهای صندوق را خریداری کند در واقع سهم بهتری در عرضه اولیه به دست آورده است.

مدیرعامل فرابورس در این باره با ذکر مثالی توضیح داد: در عرضه اولیه آریا ساسول سهمیه در نظر گرفته شده برای عموم خریداران به گونه ای بود که به نقدینگی حدود 600 هزار تومان نیاز داشت و پس از تسهیم به نسبت، حداکثر تا 58 سهم با نقدینگی نزدیک به 370 هزار تومان به خریداران تخصیص یافت.

به گفته هامونی اما همین سهمیه برای واحدهای صندوق های سرمایه گذاری بیشتر دیده شد و اگر سرمایه گذاری تنها واحدهای یک صندوق سهامی را در مالکیت داشت رقم تخصیص سهام عرضه اولیه آریا در آن به ازای هر دارنده بالغ بر 700 هزار تومان بود که مسلما با افزایش تنوع واحدهای خریداری شده از صندوق های گوناگون این عدد قابل افزایش بود.

بازدهی 57 درصدی سهام در مقابل بازدهی 81 درصدی صندوق ها

مدیرعامل فرابورس اضافه کرد که در مجموع برای ارائه خلاصه ای از عملکرد اشخاص در عرضه های اولیه تا تاریخ 20 اردیبهشت ماه باید گفت: اگر فردی به طور مستقیم در تمامی عرضه های اولیه بورس و فرابورس از تاریخ 14 اسفندماه شرکت می کرد حدودا سودی معادل 57 درصد کسب کرده بود، در صورتی که بازده صندوق های سرمایه گذاری در سهام به ازای هر دارنده از محل عرضه های اولیه بیش از 81 درصد بوده است.

هیجان کاذب ممنوع

وی با بیان اینکه بازار سرمایه در طول هفته ها و ماه های اخیر با استقبال بیش از پیش عموم مردم روبه رو شده و افراد تازه وارد زیادی راهی این بازار شده اند، مطرح نمود: همانطور که می دانید اغلب سرمایه گذاران جدید دانش و مهارت چندانی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه ندارند و با کمترین نوسان قیمت ها اسیر هیجانات کاذب می شوند، از این رو بهتر است این افراد به طور غیرمستقیم وارد بازار سرمایه شوند و در این میان بهترین گزینه برای ورود آن ها صندوق های سرمایه گذاری است.

به گفته هامونی مواردی همچون نقدشوندگی بالا، نظارت و شفافیت اطلاعاتی، مدیریت تخصصی دارایی ها و کاهش ریسک سرمایه گذاری از جمله مهم ترین مزایای صندوق های سرمایه گذاری است که با تخصیص عرضه های اولیه به این صندوق ها بر جذابیت این ابزار نیز اضافه کرده شده و سرمایه گذاران جدیدالورود به منظور چیدمان متنوع پرتفوی و بهره مندی از جذابیت عرضه های اولیه بهتر است از راه صندوق ها، سرمایه گذاری در بازار سرمایه را تجربه کنند.

وی تعداد سرمایه گذاران در صندوق های سرمایه گذاری را نیز در سال 1393 حدود 105 هزار نفر مطرح نمود و گفت که این تعداد در حال حاضر بالغ بر 2 میلیون نفر شده و رشد 20 برابری را تجربه کرده است.

4129/

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3439

به "بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به 9 هزار درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به 9 هزار درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید