با خواص گل گاوزبان آشنا شوید! با خواص گل گاوزبان آشنا شوید!

به گزارش آریا بلاگ، گل گاوزبان دارای طبیعت گرم و اثر نشاط آور، مقوی تمام بدن و آرامش بخش است.دم نموده گل گاوزبان به همراه کمی لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای مقابله با سرماخوردگی است.

با خواص گل گاوزبان آشنا شوید! با خواص گل گاوزبان آشنا شوید!

با خواص گل گاوزبان آشنا شوید!

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته گل گاوزبان یک گیاه علفی به طول 70 - 40 سانتی متر است. این گیاه در مزارع و گاهی زمین های بایر می روید. منشأ اولیه آن دمشق بوده است.

از تجزیه شیمیایی گیاه گل گاوزبان مهم ترین ماده ای که به دست می آید نیترات دو پتاس می باشد و بیشتر خواص آن مربوط به این ماده است.

گل گاو زبان گیاهی طبی است که تقریباً تمامی اجزاء آن ، اعم از گل ها و برگ ها و دانه های آن به عنوان دارو استفاده می گردد. همچنین دانه های این گیاه را برای تهیه روغن مورد استفاده قرار می دهند.

گل گاوزبان دارای طبیعت گرم و اثر نشاط آور، مقوی تمام بدن و آرامش بخش است.

در معالجه تب های دانه ای مانند سرخک، آبله مرغان مصرف دم کرده آن با لیموعمانی اثر شفابخشی دارد. این دم کرده در درمان دردهای ناشی از سنگ کلیه و دفع سنگ مثانه نیز بسیار مفید است. اگر دچار آلرژی های فصلی می باشید توصیه به مصرف دم کرده گل گاوزبان است. دم کرده گل گاوزبان برای درمان جوش های دهان، آفت دهانی بسیار نافذ است.

خواص درمانی گل گاو زبان

برای گل گاو زبان، فواید زیادی نام برده اند، مهم ترین آن ها که به اثبات رسیده و تقریباً تمامی اطبا از گذشته تا حال بر آن توافق دارند؛ عبارت است از:

1- تقویت نماینده اعصاب و روان و حواس پنجگانه، و نشاط آور است.

2-گل گاو زبان و برگ های تصفیه نماینده خون است.

3- آرام نماینده اعصاب است.

4- عرق آور است.

5- ادرار آور است.

6- گل گاو زبان کلیه ها را تقویت می نماید.

7- سرماخوردگی را برطرف می نماید.

8- برگ تازه گل گاو زبان برای درمان جوش های چرکین دهان اطفال، برفک، سستی بیخ دندان و برطرف حرارت دهان موثر است.

9- عرق گل گاوزبان برای امراض سوداوی، وسواس و خفقان مفید است.

10- گل گاو زبان دارای منیزیم بوده و از سرطان پیشگیری می نماید.

11- در درمان اختلال حواس کاربرد فراوانی دارد.

12- گل گاو زبان شکم را نرم و کیسه صفرا را باز می نماید، اَخلاط سوخته سوداوی را از معده خارج و عوارض آن را از بین می برد.

13- در تنظیم اختلالات ادراری و تعریق، موثر است.

14- گل گاو زبان در درمان برونشیت موثر است.

15- بی اختیاری دفع ادرار را درمان می نماید.

16- التهاب و ورم کلیه را درمان می نماید.

17- گل گاو زبان در درمان بیماری سرخک و مخملک مفید است.

18- ضماد برگ های گاو زبان برای برطرف ورم موثر است.

19- برگهای گاوز بان را بپزید و مانند اسفناج از آن بهره ببرید.

20- برگهای تازه گل گاو زبان دارای مقدر زیادی ویتامین C می باشد و در برخی از کشورها آنرا داخل سالاد می ریزند.

گل گاو زبان در درمان برونشیت موثر است

دم کرده گل گاوزبان، دمنوشی برای سرماخوردگی

گاهی اوقات سرفه های فصل سرما را هیچ قرص و شربتی درمان نمی نماید اما تجویز یک جوشانده سنتی مانند گل گاوزبان به صورت مرهمی قوی عمل خواهد نمود.

دم کرده گل گاوزبان را به همراه کمی لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای مقابله با سرماخوردگی است. این دمنوش به شرط ترش نبودن به خصوص در ابتدای آغاز علائم سرماخوردگی، یک نوشیدنی مناسب برای بهبود حال بیمار است.

گل گاوزبان در درمان سرفه های مزمن، وقفه های تنفسی و آسم های خفیف نیز موثر است. در درمان سرفه های خشک می توان گیاه گل گاوزبان را با بابونه، سنبل الطیب، شقایق مخلوط کرده و دم کرده حاصل از این چند گیاه را روزی 3-2 بار بنوشید.

فواید گل گاو زبان برای پوست ، مو و ناخن

جوشانده گل گاو زبان برای بهبود شرایط مو، ناخن و پوست تاثیر فراوانی دارد.

عُصاره برگ گل گاوزبان به عنوان ترکیبی نرم نماینده برای پوست خشک و برطرف نمودن خارش های پوستی به کار می رود.

افشره برگ گل گاوزبان را می توان با مقدار مساوی آب رقیق نمود و برای خشکی و یا خارش پوست و همینطور جوش های عصبی روی پوست مالید.

مصرف گل گاو زبان در بارداری، شیردهی و در بچه ها

زنان باردار بایستی از مصرف گل گاو زبان در ایام حاملگی خودداری نمایند.چرا که به علت داشتن آلکالوئیدها ممکن است باعث آسیب به جنین گردد.

بسیاری تصور می نمایند مصرف داروهای گیاهی برخلاف داروهای شیمیایی کاملاً بی ضرر و بدون عوارض است؛ در حالی که امروزه ثابت شده عوارض داروهای گیاهی دست کمی از داروهای شیمیایی ندارد. این مسئله به خصوص در دوران بارداری اهمیت بیشتری دارد و زنان حامله بایستی از هرگونه مصرف خودسرانه انواع جوشانده ها یا دم کرده های گیاهی در بارداری خودداری نمایند.

همچنین گل گاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنان شیرده و بچه ها نیز مضر است، مصرف بیش از پنج روز متوالی این گیاه ممکن است باعث عادت ماهانه در زنان گردد؛ بنابراین پس از پنج روز استفاده از آن در صورت احتیاج، سه روز فاصله انداخته، سپس دوباره مصرف کنید.

مراقب باشید: گل گاوزبان فشارخون را بالا می برد

داروهای گیاهی مانند داروهای شیمیایی دارای عوارض هستند، به طور مثال گل گاوزبان فشارخون را افزایش می دهد و نباید مبتلایان فشارخون از آن استفاده نمایند. اگر مبتلایان به فشارخون می خواهند گل گاوزبان مصرف نمایند باید از مصلح آن یعنی لیمو هم استفاده نمایند. مصلح به ماده غذایی یا گیاه دارویی اطلاق می گردد که عوارض گیاهان دارویی را از بین می برد و آن را تعدیل می نماید. همان طور که می دانید به اغلب مبتلایان به فشارخون که دچار ناراحتی اعصاب می شوند توصیه می گردد گل گاوزبان مصرف نمایند درحالی که این بیماران با خوردن آن دچار عوارض می شوند. پس داروهای گیاهی حتماً باید از سوی متخصصان مربوطه تجویز شوند.

گل گاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنان حامله و شیرده مضر است.

مصرف بیش از 5 روز مداوم این گیاه ممکن است باعث عادت گردد؛ بنابراین پس از 5 روز استفاده از آن در صورت احتیاج، 3 روز فاصله انداخته و سپس دوباره مصرف کنید.

نکته دیگری که باید متذکر شد این است که معمولاً با گل گاوزبان، سنبل الطیب نیز مصرف می گردد باید بدانید که مصرف زیاد سنبل الطیب، در کنار خاصیت آرام بخشی، می تواند باعث مسمومیت گردد. مقدار زیاد این داروی گیاهی، علائمی مثل خستگی، احساس سبکی سر، گشاد شدن مردمک چشم و مسمومیت کبدی به دنبال دارد و مصرف آن همراه با داروهای سیستم عصبی مرکزی مثل ضد افسردگی ها، ضد اضطراب ها، آرام بخش ها، خواب آورها و آنتی هیستامین ها می تواند بسیار خطرناک باشد.

رگهای تازه گل گاو زبان دارای مقدر زیادی ویتامین C می باشد

طرز تهیه دم کرده گل گاوزبان و لیموعمانی

مواد لازم:

گل گاوزبان: 3 قاشق غذاخوری

لیموعمانی : 2 عدد

عسل : 2 قاشق مرباخوری در هر لیوان

آب جوش : 4 لیوان

طرز تهیه:

لیموعمانی ها را سوراخ کرده و یا از وسط نصف کنید به همراه گل گاوزبان و آب جوش در قوری چینی بریزید و اجازه دهید روی حرارت ملایم به مدت 30 دقیقه دم بکشد. سپس دم کرده را در یک لیوان و یا فنجان عظیم بریزید عسل را بیفزایید و هم بزنید تا کاملا حل گردد. حال به آرامی میل کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن ضروری است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4686

به "با خواص گل گاوزبان آشنا شوید! با خواص گل گاوزبان آشنا شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خواص گل گاوزبان آشنا شوید! با خواص گل گاوزبان آشنا شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید