برترین تصاویر نجومی سال 2016

به گزارش آریا بلاگ، رصدخانه سلطنتی گرینویچ سال جاری نیز فهرست نهایی نامزدهای رقابت عکاس نجومی سال را منتشر نموده است.

برترین تصاویر نجومی سال 2016

به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپیس، تصاویر 30 نامزد نهایی سال جاری شامل مناظری از اجسام در فضای عمیق، چشم اندازهای برفی در زیر آسمان پر ستاره و شفق های قطبی درخشان در میان جو هستند.

رقابت عکاس نجومی سال توسط رصدخانه سلطنتی گرینویچ با همکاری شرکت Insight Investment و مجله آسمان شب بی بی سی برگزار می گردد. سال جاری هشتمین سالی است که این رقابت برگزار می گردد و بیش از 4500 تصویر دیدنی و جذاب از عکاسان آماتور و حرفه ای از بیش از 80 کشور دنیا دریافت نموده است.

این تصویر با عنوان درخشش بلوری توسط تامی ریچاردسن از نروژ ثبت شده که منظره ای فراطبیعی را به نمایش گذاشته است. حلقه نور اطراف ماه را هاله ماه می نامند.

تصاویر شفق های قطبی همواره هواداران خاص خود را داشته اند اما جان اولسن از نروژ تصویر خارق العاده ای از این پدیده را ثبت نموده که آن را پرتره شفق قطبی نامیده است. وی در توصیف این تصویر گفته که نورهای درخشان شفق سبزرنگ قطبی شبیه پرنده ای است که بر فراز آب های آزاد در اولدردالن نروژ پرواز می نماید.

لی کوک از انگلیس نیز تصویر از یک کلبه تنها در پای کوهستانی برفی گرفته و طی آن از تکنیک نوردهی درازمدت برای ثبت چرخش کره سماوی در بالای آن بهره گرفته است. این تصویر تنها نام گرفته است.

عجیب نیست که در دما نزدیک به منفی 15 درجه، عکاس تنها فردی بوده که در مجاورت کلبه فلات در پارک ملی کوه کوک در نیوزلند قرار داشته است.

لئوناردو اوراضی از ایتالیا در تصویر رنگارنگ خود بر مناظر خارج از مرز زمین تمرکز داشته است. کهکشان M82 که به عنوان کهکشان سیگار نیز شناخته شده، در فاصله حدود 12 میلیون سال نوری از زمین واقع شده است. یک سوپرباد در نمایشی قرمز رنگ از میان این کهکشان به بیرون منفجر شده است. باورها بر این است که کهکشان سیگار از شرایط مشابه دنیا اولیه برخوردار بوده و مجموعه ای از ستارگان در آن در حال شکل گیری هستند.

خوزه فراسیسکو هرناندز کابررا از اسپانیا در تصویر جذاب خود شادی هفت خواهر را از خوشه پروین به نمایش گذاشته که در ادامه یک دنباله دار سبزرنگ قرار گرفته اند.

دنباله دار لاوجوی از میان تاریکی منظومه شمسی با رنگ درخشان خود عبور نموده و به نزدیکی خوشه پروین رسیده است. در این تصویر، ستارگان پروین به دلیل طبیعت بسیار داغشان به رنگ آبی می درخشند و آشکارترین خوشه ستاره ای قابل مشاهده در آسمان با چشم غیرمسلح محسوب می شوند.

یکی دیگر از تصویر ستودنی این مجموعه، غول یخی نیکلاس روملت از آلمان است که یک خصوصیت زمین شناسی زیبا را با تاجی از نوار درخشان کهکشان راه شیری به نمایش گذاشته است. در اینجا می توان قوس آسمانی راه شیری را دید که با نور چراغ بالاسری یک علاقمند به ستارگان ترکیب شده و انحنای زیبایی را بر روی کوه سیون دلا پلا در قلب رشته کوه دولومیتدر شمال ایتالیا ایجاد نموده است.

از دیگر تصاویر برتر می توان به شاه سیارات اثر دامیان پیچ از انگلستان اشاره نمود که سیاره مشتری را به همراه توفان های شدید آن نمایش داده است. لکه بزرگ سرخ که یک توفان بزرگ مشابه گردباهای زمینی است، به رنگ نارنجی پررنگ در میان هاله های قهوه ای رنگ اطرافشان قابل تشخیص است.

قاشق و چنگال و ماه عنوان تصویر اندرو کالدول از نیوزلند است که یک کَفچه نوک (از راسته لک لک سانان) را بر روی شاخه ای در زیر درخشش ماه کامل در خلیج هاوک نیوزلند نمایش می دهد.

ایوان اِدِر از مجارستان، سحابی مرداب را موضوع عکاسی قرار داده که در آن می توان ستارگان جدید را در حال شکل گیری در ابرهای موج دار آن مشاهده کرد. این سحابی در فاصله 5000 سال نوری از زمین واقع شده است.

تصویر حلقه الماس ملانی تورن انگلیسی به ثبت لحظه جذابی پرداخته که خورشید توسط سایه ماه در کسوف کلی 2016 در اندونزی پوشیده شده بود. خورشید از گوشه ای از سایه ماه ظاهر شده و شمایل یک حلقه الماس را ایجاد نموده است.

واقعا شگفت انگیز است که عکاسان نجومی چه تصاویری را می توانند با تجهیزات مدرن ثبت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 11 آذر 1398 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 1002

به "برترین تصاویر نجومی سال 2016" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین تصاویر نجومی سال 2016"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید