برنده نوبل فیزیک 2022: در تلاشم از این همه توجه جان سالم به در ببرم

به گزارش آریا بلاگ، آلن اسپکت، برنده نوبل فیزیک 2022 در تلاش بود تا حد مکانیک کوانتوم را بیابد، اما او در مصاحبه ای تلفنی پس از شنیدن خبر برنده شدنش می گوید: من آن را پیدا نکردم! مکانیک کوانتوم در برابر تمام حملات ممکن مقاومت می کند!

برنده نوبل فیزیک 2022: در تلاشم از این همه توجه جان سالم به در ببرم

به گزارش وبسایت رسمی نوبل، این مکالمه تلفنی که پس از اعلام خبر برنده شدن به اسپکت ضبط شده است، به جایگاه فعالیت های وی در طول تاریخ طولانی مکانیک کوانتوم، نیاز به پرسش و تأمل مداوم، و اینکه چگونه این دانشمند سر از درهم تنیدگی عجیب و غریب کوانتوم درمی آورد، پرداخته است.

آدام اسمیت، مدیر رسانه ای آکادمی نوبل، اندکی پس از اعلام نتایج نوبل فیزیک با آلن اسپکت، یکی از سه برنده نوبل فیزیک سال 2022 به صورت تلفنی مصاحبه کرده است:

آدام اسمیت: می توانم با آلن اسپکت صحبت کنم؟

آلن اسپکت: خودم هستم، سلام.

آدام: سلام، سلام. من آدام اسمیت است، از وب سایت رسمی جایزه نوبل در استکهلم تماس می گیرم.

آلن: بله.

آدام: تبریک فراوان.

آلن: ممنونم.

آدام: این خبری بسیار دوست داشتنی است. چگونه آن را دریافت کردید؟

آلن: خب، البته که شگفت آور است، زیرا می دانیم که فیزیکدانان برجسته زیادی وجود دارند که شایسته دریافت این جایزه هستند و …

آدام: خب این جایزه بخشی از یک سلسله بزرگ از جوایز اهدا شده در مکانیک کوانتوم است... که اولین آن 90 سال قبل در سال 1932 اهدا شد.

آلن: مطمئنا همینطور است.

آدام: خارق العاده است، اینطور نیست؟

آلن: کاملاً. می دانید من حتی به قبل تر از آن فکر می کنم. بله 1922 شما درست می گویید. 1922 انیشتین و بور هستند، درست است؟ در یک سال یکسان

آدام: خب بله، یا سال 1921، یادم نمی آید.

آلن: بله.

آدام: و سپس... پس از آن هایزنبرگ در سال 1932 برای تولد مکانیک کوانتوم.

آلن: بله و سپس هایزنبرگ، و البته همه این نام های بزرگ. البته من بسیار تحت تأثیر قرار گرفته ام، زیرا مطمئناً با چنین افرادی که واقعاً فیزیک را متحول کرده اند، در یک سطح نیستم. (با خنده ادامه می دهد) البته افتخار می کنم که در لیگی مشابه هستم.

آدام: درست است و این واقعاً استحکام مکانیک کوانتوم را نشان می دهد.

آلن: بله. می دانید وقتی من این آزمایش ها را برای بررسی نابرابری های قضیه بل انجام دادم، در سرانجام به این نتیجه رسیدم که بله، مکانیک کوانتوم در برابر تمام حملات ممکن مقاومت می کند! به زبان دیگر من در این آزمایش در تلاش بودم تا حدی برای مکانیک کوانتوم بیابم و آن را پیدا نکردم.

آدام: آیا این خارق العاده نیست؟ چه آفرینشی از طریق نوع بشر.

آلن: بله، بله.

آدام: و همچنین ماهیت بین المللی این جایزه. در وین، برای شما در فرانسه و برای جان کلوزر در ایالات متحده، نشان دهنده تلاش بین المللی است که برای همه اینها انجام می شود.

آلن: اهمیت دارد که دانشمندان، جامعه بین المللی خود را در دوره ای که شرایط جهان چندان خوب نیست و ناسیونالیسم در بسیاری از کشورها حاکم شده است، حفظ کنند. بنابراین ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا دانشمندان، جوامع بین المللی را تشکیل دهند، هیچ شکی در آن نیست.

آدام: این یک نکته بسیار مهم است. پدیده ای که شما مطالعه کردید، درهم تنیدگی کوانتومی، بسیار عجیب است.

آلن: بله. کاملاً، کاملاً. و خیلی عجیب است همانطور که چند هفته پیش در سمپوزیوم نوبل ارائه داشتم، می پذیرم که در تصاویر ذهنی من این چیزی کاملا دیوانه کننده و لامکان است. البته می دانم که لامکان بودن به شما این امکان را نمی دهد که یک پیام مفید را سریع تر از سرعت نور بفرستید، اما من در تصاویر ذهنی خود، لامکانی را پذیرفته ام، زیرا در غیر این صورت حتی نمی توانم به درهم تنیدگی فکر کنم، البته به جز در معادلات. اما اگر بخواهم تصویر داشته باشم، لامکانی را در تصورم قرار می دهم. لامکان بودن واقعیتی است که نشان می دهد نوعی رابطه آنی بین دو شی وجود دارد، البته چیزی که اینشتین نمی توانست آن را بپذیرد. اما او متوجه شده بود که درهم تنیدگی به این معناست.

آدام: بله، امکان پذیر بودن این ارتباط در فواصل غیرقابل تصور خارق العاده است.

آلن: بله.

آدام: و البته کار شما مناظرات بین اینشتین و بور را حل کرد.

آلن : بله.

آدام: بنابراین، باز هم اهمیت تاریخی کار شما شگفت انگیز است.

آلن: خوشحالم که این را می گویید، اما یک نکته وجود دارد که می خواهم روشن کنم. وقتی مردم می گویند باشد، بحث بین اینشتین و بور به نفع بور حل شد، من دوست دارم بگویم که اینشتین در طرح این سوال، نقش بزرگی داشته است و اگر امروزه موارد زیادی در مورد درهم تنیدگی می دانیم و می خواهیم از آن برای فناوری کوانتومی و غیره استفاده کنیم، باید قدردان اینشتین باشیم که این سوال را مطرح کرده است. بنابراین، برای مثال، من در یک سال به طور همزمان مدال نیلز بور و مدال آلبرت اینشتین را گرفتم و فکر می کنم این عادلانه است. یکی برنده و دیگری بازنده نیست. بور از یک دیدگاه خاص برنده می شود و اینشتین برنده می شود، زیرا چیزی خارق العاده را مشاهده کرد.

آدام: و همیشه مهم است که به چالش کشیده شوید.

آلن: بله، دقیقا.

آدام: خب، واقعاً از شما ممنونم. من متوجه چیزی از رزومه شما شدم و آن این است که درست قبل از اینکه دوره دکترای خود را بگذرانید، سه سال را صرف خدمات داوطلبانه در خارج از کشور در کامرون کرده اید.

آلن: کاملاً، کاملاً. و باید بدانید که ضروری بود، زیرا آنجا مکانی بود که من مکانیک کوانتوم را در فرمالیسم مدرن آن مطالعه کردم، در کتاب کلود کوهن تانوجی که در سال 1997 جایزه نوبل را دریافت کرد. من در این دوره کتاب (مکانیک کوانتومی) کلود کوهن تانوجی، برنارد دیو، فرانک لالوئه را مطالعه کردم و زمانی که به فرانسه برگشتم، آماده درک مقالات مختلف و مقاله قضیه بل بودم. حیف است که جان بل دیگر در میان ما نیست، اما او یک شخصیت بسیار مهم در این معادله است.

آدام: درست است. جالب نیست که زندگی گاهی شما را به سمت جلو سوق می دهد و گاهی اوقات باید فقط توقف کنید و برای تأمل وقت بگذارید.

آلن: بله، دقیقاً... زمانی که در کامرون بودم، تدریس می کردم، اما وقت آزاد زیادی داشتم و از آن زمان استفاده می کردم... می دانستم که تحصیلات من در مکانیک کوانتوم اصلاً خوب نیست. می دانید، آنچه آموخته بودم، مکانیک کوانتوم قدیمی بود که معادلات دیفرانسیل جزئی را حل می کرد و کتاب کوهن تانوجی، برنارد دیو، فرانک لالوئه به من یاد داد که فیزیک در مکانیک کوانتوم کجا ایستاده است و من آماده بودم تا قضیه جان بل و غیره را درک کنم.

آدام: فکر می کنم این درسی بسیار مهم برای کسانی است که صدای شما را گوش می دهند.

آلن: قطعا.

آدام: چه احساسی نسبت به این همه توجهی که اکنون روی شما متمرکز شده است، دارید؟

آلن: من برای جان سالم به در بردن از آن تلاش می کنم. می دانید، تلفن من همیشه در حال زنگ خوردن است، بنابراین آن را خاموش کردم. به همین دلیل است که باید از یک تلفن دیگر در دفتر استفاده می کردیم.

آدام: من خیلی خوش شانس هستم که برای این کار وقت گذاشتید. واقعا از شما ممنونم.

آلن: خوشحالم که این کار را انجام دادم، خیلی ممنون.

آدام: خوشحالم که این را می شنوم.

منبع: انتخاب
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 11487

به "برنده نوبل فیزیک 2022: در تلاشم از این همه توجه جان سالم به در ببرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده نوبل فیزیک 2022: در تلاشم از این همه توجه جان سالم به در ببرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید