بی اعتنایی فرهنگستان به درگذشت شجریان؛ تعجب کنیم یا نه؟!

به گزارش آریا بلاگ، سکوت فرهنگستان زبان و ادب پارسی در قبال درگذشت یکی از برجسته ترین و محبوب ترین خدمت گزاران و پشتیبانان و مروّجان زبان و ادب فارسی هم مایۀ شگفتی است و هم نیست.

بی اعتنایی فرهنگستان به درگذشت شجریان؛ تعجب کنیم یا نه؟!

محمدرضا شجریان تنها یک موسیقی دان و آوازخوان یکتا نبود. او از عظیم ترین و کارآمدترین حامیان زبان و ادبیات فارسی در روزگار ما بود. به این معنا که یک عمر با انتخاب و خواندن اشعار خوب فارسی، مروّج زبان و ادب فارسی و خادم فرهنگ ایرانی بود.

شجریان همیشه بر اهمیت انتخاب شعر خوب تأکید کرد و کوشید شعرهای خوب بخواند. مجموعا هم توفیق فراوان داشت. با کیمیای جاذبۀ هنرش توانست در عصر عسرت شعر و ادب کهن، سلایق نوجو و سنت گریز را نیز با میراث ادب فارسی مرتبط بدارد.

مردم در پرتو هنر شجریان با شعر سعدی و حافظ و مولانا و عطار و شاعران برجستۀ معاصر انس دریافتد. ذهن و زبان شان آراسته و گرانبار از شعر فارسی شد. و این باب تا دیر و دور گگردده خواهد بود. خدمت شجریان به زبان فارسی مستمر و مستدام است.

چنان که او به درستی اشاره نموده خسرو آواز ایران نه فقط در ایران مردم و بخصوص نسل های جوان را با زبان و ادب فارسی پیوند داد که به پشتوانۀ هنرش مبلغ و پشتیبان زبان و ادبیات فارسی در دنیا و بخصوص کشورهای قلمرو زبان فارسی بود و پیغام های تسلیت همزبانان افغان و تاجیک صندلی فراملی شجریان را نشان می دهد.

با این حال فرهنگستان زبان و ادب پارسی خود را به ندیدن یا نشنیدن زده یا شاید توجیه نمایند موضوع به عرصۀ هنر خاصه موسیقی و طبعا فرهنگستان هنر مربوط است حال آن که چنان که اشاره شد شجریان فراتر از آواز و موسیقی بود.

باری، فرهنگستان زبان و ادب فارسی نه تنها پیغام نداده و بی اعتنایی نموده که تارنمای آن نیز اشاره ای ننموده و به روی خود نیاورده است!

در عین حال(مایۀ شگفتی) نیست چون ریاست فرهنگستان با کسی است که سیاست و مصلحت را بر ادبیات ترجیح می دهد و هر چند اهل نثر و شعر است اما صبغۀ سیاسی (از جنس معطوف به قدرت و نه کشف حقیقت) او می چربد و به همان دلیلی پیغام نداده که روزنامۀ همفکر خبر درگذشت استاد آواز ایران را در بر خلاف دیگر روزنامه ها در صفحۀ نخست نیاورده و کم اهمیت دانسته است.

باز(مایۀ شگفتی) هست چون رییس آن با حکم رییس جمهوری منصوب می گردد و از دولت بودجه می گیرد و بودجه همان پول مردم است و مردم این خنیاگر را دوست داشتند و دارند.

و نیست چون رییس جمهوری سابق که مورد علاقۀ رییس فرهنگستان بود با فرهنگستان هنر و علوم هم برخورد سیاسی داشت و رییسان آنها را تغییر داد و رییس فرهنگستان ادب هم به همان راه می رود.

و البته هست چون فرهنگستان تنها رییس آن نیست و جمعی از چهره های شاخص فرهنگی عضو پیوستۀ آن اند و با این عنوان می توانستند و هنوز هم می توانند اطلاعیه صادر نمایند و شجریان را از منظر ادبیات بستایند البته اگر بیم توبیخ آقای حداد را نداشته باشند!

و نیست چون تا بوده همین بوده و چنان که پیش تر نوشتم معیار ستایش نزد اینان، میزان کرنش است و شجریان اهل کرنش نبود.

با این همه سکوت فرهنگستان زبان و ادب پارسی و به تعبیر درست تر بی اعتنایی رییس آن در قبال رخدادی چنین خسارت بار از اجر و ارج محمد رضا شجریان نمی کاهد اگر نیفزاید!

روزی روزنامه نگاری به بهانۀ حضور حداد عادل در انتخابات ریاست جمهوری نوشته بود او 12 میلیون رأی دارد. نیم میلیون برای خودش و 11 ونیم میلیون هم برای رقیب یا رقبا! به این اعتبار سکوت و بی اعتنایی صندلی اجتماعی شجریان فقید را روشن تر می سازد.

نمی خواهم هست و نیست های بالا را ادامه دهم اما این اتفاق یادآور سخنی از دکتر محمود سریع القلم است که وقتی سخنرانی یا صاحب سِمَتی در حضور اهل فن به دانش آنان طعنه می زند آنچه بیشتر مایۀ تعجب است سکوت مخاطبین و ادامۀ حضور آنان است و این که جلسه را ترک نمی نمایند.

با این نگاه اعضای ارشد فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز نه به یادشجریان که در پاس داشت شخصیت خودشان و به صفت حقیقی خود نیز آیا نمی توانند پیغام بدهند یا برای این کار هم باید از غلامعلی حداد عادل اجازه بگیرند؟!

صدایی انگار می آید! برای که پیغام بدهیم؟ برای او که خود به تنهایی یک فرهنگستان بود؟!

*طرح بخشی از اثر عظیممهر حسین پور که روزنامۀ سازندگی روز شنبه 19 مهر 1399 منتشر کرد و هم صندلی شجریان در زبان و ادبیات فارسی را نشان می دهد و هم به بهانۀ آرام دریافت او در کنار دو شاعر عظیم کلاسیک و معاصر (فردوسی و احوان ثالث) ترسیم شده است.

منبع : عصر ایران

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4788

به "بی اعتنایی فرهنگستان به درگذشت شجریان؛ تعجب کنیم یا نه؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی اعتنایی فرهنگستان به درگذشت شجریان؛ تعجب کنیم یا نه؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید