تازه ترین جزئیات درباره ایکس باکس جدید

به گزارش آریا بلاگ، مجله دیجی کالا - میرحسین میرزایی: این طور که به نظر می رسد، کنفرانس های خبری عظیم قرار است جای خود را به پست های شبکه های اجتماعی و بیانیه های مختلف در وبلاگ ها دهد. در حرکتی غافلگیرانه، مایکروسافت رسما و برای اولین بار از اطلاعات سخت افزاری ایکس باکس سری ایکس پرده برداری نموده است. کنسول ایکس باکس سری ایکس 12 ترافلاپ قدرت پردازشی گرافیکی دارد و از قابلیت ری تریسینگ سخت افزاری پشتیبانی می نماید.

تازه ترین جزئیات درباره ایکس باکس جدید

رونمایی از کنسول ایکس باکس سری ایکس هم به صورت غافلگیرانه و در مراسم گیم اواردز 2019 اجرا شده بود. تا به امروز به غیر از ظاهر این کنسول و اسم آن، چیز دیگری درباره اش نشنیده بودیم. با این حال، ساعتی پیش فیل اسپنسر در وبلاگ رسمی ایکس باکس برای اولین بار از ایکس باکس سری ایکس و جزییات آن صحبت نموده است؛ جزییاتی که از قدرت بسیار بالای این کنسول می گوید.

پیش از صحبت از جزییات کنسول، فیل اسپسنر به این موضوع اشاره نموده است که آینده صنعت بازی به یاری پردازش های ابری و استریم بازی ظرفیت های جدیدی را به وجود خواهد آورد و می توان بازی ها را با بالاترین کیفیت، در همه جا تجربه کرد. با این حال، مدیر ایکس باکس گفته است که مخاطبان آن ها انتظار عرضه یک سخت افزار قدرتمند را هم از مایکروسافت دارند.

فیل اسپنسر گفته که او از سطح انتظارات مخاطبان ایکس باکس خبر دارد؛ انتظاراتی که یک جهش نسلی عظیم را شامل می گردد. استاندارد های توانایی پردازش گرافیکی و سرعت پردازش باید بالا فرایند و منجر به ساخت بازی هایی شوند که از نظر گرافیکی شگفت انگیز و واقعی به نظر می رسند. طبق گفته رییس ایکس باکس، جهش های عظیم در توانایی پردازش های CPU و GPU و هم چنین تکنولوژی ذخیره اطلاعات در رسیدن به این هدف یاری عظیمی خواهند کرد.

نهایتا اسپنسر صحبت از ایکس باکس سری ایکس را آغاز نموده است.

پردازنده اصلی:

ایکس باکس سری ایکس از یک پردازنده AMD با معماری Zen 2 و RDNA 2 استفاده می نماید. پردازنده اصلی چهار برابر قدرتمندتر از پردازنده اصلی ایکس باکس وان است. ایکس باکس سری ایکس هم چنین 12 ترافلاپ قدرت پردازشی گرافیکی را در اختیار بازی سازان قرار می دهد که دو برابر توان پردازشی گرافیکی ایکس باکس وان ایکس و هشت برابر توان پردازشی گرافیکی ایکس باکس وان معمولی است.

نرخ رندر متغیر:

مایکروسافت مشخصا برای ایکس باکس سری ایکس امکان استفاده از قابلیت Variable Rate Shading را فراهم نموده است. شرکت هایی مثل انویدیا این قابلیت را قبلا معرفی نموده اند، ولی مایکروسافت خودش سیستم VRS ایکس باکس وان ایکس را طراحی نموده است. بازی سازان می توانند با استفاده از VRS قدرت پردازشگر گرافیکی کنسول را به صورت یکسان در پیکسل های روی صفحه استفاده ننمایند. می توان به افکت های تصویری یا شخصیت ها یا هر شی مهم دیگری در تصویر اولویت داد و آن ها قدرت پردازش بیشتری دریافت می نمایند. این تکنیک به بازی سازان اجازه می دهد تا وضوح تصویر و نرخ فریم بالاتری از کنسول بگیرند و در عین حال هم تاثیر بسیار کمی روی کیفیت تصویر نهایی بگذارند.

ری تریسینگ سخت افزاری:

قابلیت ری تریسینگ (Ray-tracing) که امکان شبیه سازی نورپردازی کاملا واقعی را مهیا می نماید، روی ایکس باکس سری ایکس به صورت سخت افزاری قرار گرفته است. مایکروسافت از رابط نرم افزاری دایرکت ایکس برای پردازش ری تریسینگ روی ایکس باکس سری ایکس استفاده می نماید که شبیه به قابلیت ری تریسینگ انویدیا عمل می نماید. بازتاب نور از اجسام مختلف، رنگ ها، جنس ها و به طور کلی تمام محیط های داخل بازی با قابلیت ری تریسینگ می توانند جلوه کامل متفاوت و واقعی تری به خود بگیرند. ری تریسینگ می تواند حتی به شبیه سازی حرکت واقعی صدا در محیط هم یاری کند.

حافظه اس اس دی:

رابط اس اس دی ایکس باکس سری ایکس مشخصا برای این کنسول طراحی شده است. اس اس دی به بازی سازان اجازه می دهد تا دنیای بازی های خود را عظیمتر نمایند، متغیر های بیشتری در آن ها قرار دارند و همه چیز را به سرعت بارگذاری نمایند.

قابلیت ادامه سریع:

قابلیت جدید ایکس باکس سری ایکس به اسم Quick Resume به بازی نماینده ها اجازه می دهد تا چند بازی را به صورت همزمان باز نگه دارند و بین آن ها رفت و آمد نمایند؛ بدون اینکه هیچ نوع صفحه لودینگی ببینند.

کاهش تاخیر فرمان های دسته:

مایکروسافت ارسال داده از سمت دسته به کنسول را با استفاده از قابلیتی که Dynamic Latency Input نامیده بهبود بخشیده است. این قابلیت به لطف پهنای باند بالای سیستم بی سیم ارتباطی بین کنسول و دسته ممکن است. قابلیت DLI کاری می نماید تا ورودی ها از سوی بازی نماینده در لحظه و به دقیق ترین شکل ممکن با آنچه روی صفحه قرار گرفته است هماهنگ گردد.

قابلیت های جدید HDMI 2.1:

مایکروسافت در طراحی ایکس باکس سری ایکس با سازمان HDMI و هم چنین سازندگان تلویزیون همکاری نموده است تا قابلیت های جدیدی مثل حالت تاخیر پایین اتوماتیک (Auto Low Latency Mode) و نرخ متغیر انطباق تصویر (Variable Refresh Rate) را به صورت اتوماتیک روی ایکس باکس سری ایکس فراهم نمایند. تلویزیونی که این قابلیت ها را داشته باشد، به صورت اتوماتیک به هنگام اتصال به ایکس باکس سری ایکس روی حالت تاخیر کم قرار می گیرد. قابلیت Variable Refresh Rate هم نرخ انطباق تصویر تلویزیون را با نرخ فریم بازی تطابق می دهد تا شکستی تصاویر از بین برود. این حالت هم چنین تاخیر را به پایین ترین میزان ممکن رساند.

پشتیبانی از سرعت 120 فریم در ثانیه:

ایکس باکس سری ایکس از اجرای بازی با سرعت 120 فریم در ثانیه پشتیبانی می نماید.

اجرای چهار نسل بازی:

تمام بازی هایی که روی ایکس باکس وان اجرا می شوند، اعم از بازی های خود ایکس باکس وان، بازی های ایکس باکس 360 و بازی های ایکس باکس اصلی، بهتر و زیباتر روی ایکس باکس سری ایکس اجرا خواهند شد. تمام بازی های لیست اشتراک ایکس باکس گیم پس، با نرخ فریم بالاتر، با سرعت لود بیشتر و وضوح تصویر و کیفیت بالاتر، روی ایکس باکس سری ایکس اجرا خواهند شد؛ آن هم بدون احتیاج به هیچ نوع دخالت از سوی بازی سازان. تمام لوازم جانبی ایکس باکس وان با ایکس باکس سری ایکس همخوانی خواهند داشت.

ارایه هوشمند:

قابلیتی جدید به اسم Smart Delivery به بازی نماینده ها این امکان را می دهد تا فقط یک بار بازی ها را خریداری نمایند. فرقی نمی نماید بازی روی ایکس باکس وان خریداری شده باشد یا ایکس باکس سری ایکس، با توجه به کنسولی که بازی روی آن بازی می گردد، نسخه مخصوص آن دستگاه اجرا خواهد شد. تمام بازی های ساخته Xbox Game Studios، یعنی بازی های ساخته خود مایکروسافت، رسما از Smart Delivery پشتیبانی خواهند کرد. تمام شرکت های بازی سازی این انتخاب را دارند تا بازی های خود را با قابلیت Smart Delivery عرضه نمایند؛ یعنی بازی هایی روی ایکس باکس وان عرضه نمایند که بعدا روی ایکس باکس سری ایکس هم عرضه و اجرا می شوند.

ایکس باکس گیم پس:

در ادامه جریان قرار دریافت بازی های مایکروسافت روی ایکس باکس گیم پس، تمام بازی های استودیو های ایکس باکس، مثل هیلو اینفینینت به هنگام عرضه روی سرویس اشتراکی ایکس باکس گیم پس عرضه خواهند شد.

مایکروسافت گفته است که در ماه های آینده بیشتر از ایکس باکس سری ایکس صحبت خواهند کرد. کنسول ایکس باکس سری ایکس قرار است پاییز سال آینده رسما وارد بازار گردد.

منبع: Xbox

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3611

به "تازه ترین جزئیات درباره ایکس باکس جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین جزئیات درباره ایکس باکس جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید