تفریح و هیجان با آدرنالین اضافه

به گزارش آریا بلاگ، روزنامه خراسان: اگر امروز شهربازی ها در شهر های بزرگ به پروژه های بزرگ گردشگری تبدیل شده اند که باپسوند های ترین مانند بلندترین، طولانی ترین، ترسناک ترین، بزرگ ترین و ... اقدام به جذب مردم می نمایند در گذشته این طور نبوده و شهربازی ها به وسایل و مکان های شبیه به هم محدود بودند. شاید بتوان گفت تاریخچه اولین شهربازی ها به قرون وسطی یعنی حدود 10 قرن پیش بازمی شود.

تفریح و هیجان با آدرنالین اضافه

سپس در طول تاریخ با پیشرفت علم مهندسی و معماری و گسترش روزافزون تجهیزات الکترونیک به تدریج شهربازی های مدرن پدید آمدند و به جاذبه های گردشگری تبدیل شدند. به تازگی خبر از ساخت وحشتناک ترین چرخ و فلک دنیا در چین داده شده است. این چرخ وفلک که در لبه یک صخره به طول 700 متر قرار گرفته است از یک برج قوسی 100 متری ساخته شده و قطری برابر با 91.5 متر دارد که قادر است با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت، فردی را که سوارش شده حرکت دهد.

حرکت این وسیله به قدری سریع است که می تواند مغز انسان را به بی حسی برساند. گفته می گردد که این چرخ و فلک تجربه هیجان انگیزتری نسبت به چرخ و فلک نوویس در کوئینزتاون، نیوزیلند و گلن وود در کانیون کلرادو ارائه می دهد. به همین بهانه و در پرونده امروز با وسایل عجیب و غریب دنیای شهر بازی ها در سراسر دنیا بیشتر آشنا می شویم.

تاب سواری در ارتفاع 400 متری

کجا؟

پارک ماجراجویی گلنوود

تاب سواری تجربه ای است که احتمالا همه ما در بچگی آن را تجربه نموده ایم. در این جا می خواهیم تابی را به شما معرفی کنیم که اگر سوارش شوید متوجه خواهید شد همه تاب سواری های قبلی تان سوء تفاهمی بیش نبوده است! برای استفاده از این تاب باید به پارک ماجراجویی واقع در شهر گلنوود اسپرینگز آمریکا سر بزنید. شهری که در سال 2011 به عنوان سرگرم نماینده ترین شهر آمریکا لقب گرفت. تابی که ازآن صحبت کردیم نامش giant canyon swing است که روی یک دره واقع شده است.

شما هنگامی که روی یکی از چهار جایگاه آن می نشینید بهتر است بدانید که نباید انتظار تکان ساده را داشته باشید، چون به محض روشن شدن دستگاه شما در حدود 120 درجه در افق بالا خواهید رفت و چنان چرخشی را تجربه می کنید که آرزو می کنید کاش هیچ وقت سوار این دستگاه نمی شدید! سپس باید یک نفس عمیق بکشید و آماده شوید چرا که تا چند ثانیه دیگر به پرتگاه پرتاب خواهید شد. حین سوار شدن بر این دستگاه شما برای 60 ثانیه با سرعت 50 مایل در ساعت در ارتفاع 400 متری از سطح رودخانه کلورادو قرار می گیرید.

بالای سرتان آسمان، زیر پایتان دره و روبه رویتان کوه قرار گرفته است پس تنها محافظ تان روی این جایگاه، میله های محافظ تاب است. بهتر است تا می توانید از این 60 ثانیه بهره ببرید، فریاد بکشید، به هیچ چیز فکر نکنید و آدرنالین جمع شده در خون تان را تخلیه کنید. طراح این تاب که مردی 41 ساله است پس از این که خودش سوار شدن بر این تاب را تجربه نموده گفته خودش هم فکر نمی نموده چیزی که در ذهن داشته چنین وحشت و هیجانی را به وجود آورد. یکی از قوانین این تاب این است که فقط افراد بالای 18 سال می توانند برآن سوار شوند و افراد زیر 18 سال یا همراه والدین یا فقط با داشتن رضایت نامه کتبی ازآن ها می توانند سوار تاب شوند.

سرعتی در حد فرمول یک

کجا؟

شهربازی فراری ابوظبی

بالاترین سرعتی را که تا به امروز تجربه نموده اید، چه سرعتی بوده است؟ آیا می توانید تصور کنید در ارتفاع 50 متری از زمین سوار بر یک ترن با سرعت 239 کیلومتر بر ساعت پیش بروید؟ امکان تجربه این شرایط در دنیای فراری شهر ابوظبی وجود دارد. شهربازی فراری به عنوان بزرگ ترین شهر بازی سرپوشیده دنیا شناخته می گردد. این ترن هوایی سال 2010 با حضور فرناندو آلونسو و فلیپه ماسا دو قهرمان مسابقات فرمول یک افتتاح شد تا به دست اهالی سرعت راه افتاده باشد.

بیشینه سرعت فرمول روسی که 239 کیلومتر بر ساعت است با استفاده از سیستم هیدرولیکی پیشرفته خود در 5 ثانیه قابل دسترسی است. همچنین شتاب اولیه ترن سرعت آن را در 2 ثانیه به 100 کیلومتر بر ساعت می رساند. طول جهت حرکت این ترن 2/2 کیلومتر است که آن را از این نظر در رتبه ششم ترن های هوایی سازه فولادی دنیا قرار می دهد. شکل آن از پیست ناتزیوناله مونتزا در ایتالیا الهام گرفته شده است و ارتفاع آن در مرتفع ترین بخش جهت به 52 متر می رسد. به علت سرعت زیاد تمام سرنشینان باید حتما از عینک های محافظ استفاده نمایند تا از فشار هوا و برخورد حشرات آسیبی نبینند.

سقوط پرهیجان در یک کپسول

کجا؟

پارک آبی رپیدز فلوریدا

تفریحات آبی به خصوص اگر در فصل گرم سال قرار داشته باشیم، لطف و لذت خاص خودش را دارد. حالا اگر هیجان و وحشت را هم به این احساسات اضافه کنید به تجربه عجیبی تبدیل خواهد شد. این روز ها پارک های آبی زیادی در دنیا و در کشور خودمان فعالیت دارند، اما هیجان سقوط از ارتفاع در یک تونل آبی که در پارک آبی رپیدز فلوریدا تجربه می کنید، اتفاق منحصربه فردی است که هیچ جای دیگر نظیرش را احتمالا نخواهید دید.

تپش قلب، تخلیه هیجانی و مورمور ستون فقرات را همزمان می توانید وقتی از ارتفاع 20 متری به صورت عمودی رها می شوید تجربه کنید. در این وسیله شما وارد یک کپسول در محوطه ای باز می شوید و ناگهان زیر پایتان خالی می گردد، از ارتفاع 20 متری سقوط می کنید و در تونلی آبی به سمت پایین سُر می خورید. سرعت این سقوط به 56 کیلومتر بر ساعت می رسد که می تواند آدرنالین زیادی را در بدن شما ایجاد کند و در خاتمه به یک محوطه آبی ختم می گردد تا شاید کمی از تپش قلب شما کم گردد.

ترکیب سقوط و چرخش همچون گردباد

کجا؟

گردباد شیطانی اوهایو

به نظر می رسد نام هوشمندانه ای برای این وسیله بازی در اوهایو انتخاب شده است؛ گردباد شیطانی! البته اهالی آمریکا با گردباد های غول پیکر اصلا بیگانه نیستند، ولی واقعا این ترن ترکیبی به دلیل چرخش هایی که دارد تجربه معلق بودن در یک گردباد را به شما می دهد. این وسیله که در شهربازی ایالت اوهایو قرار گرفته است، ترکیبی از سقوط آزاد و ترن هوایی است و سوار شدن بر آن شجاعت ویژه ای می خواهد.

گردباد شیطانی اوهایو که در سال 90 میلادی طراحی و سه سال بعد از آن رونمایی شده و بعد ها بازسازی هم شده است، در واقع ترکیبی کامل از دو وسیله بازی سقوط آزاد و ترن هوایی ترسناک است که ماجراجوترین افراد به آن علاقه دارند. این وسیله ضربان قلب شما را به شدت بالا می برد، به این دلیل که تا ارتفاع 66 متر بالا می رود و 450 درجه را با سرعت 110 کیلومتر بر ساعت می چرخد و پایین می آید.

سُر خوردن بر فراز اقیانوس اطلس

کجا؟

سرسره آبی اینسانو

بزرگ ترین سرسره ای که می توانید تصورش را بکنید چقدر بزرگ و طولانی است؟ اجازه دهید برای این که تصور دقیق تری به شما بدهیم بپرسیم که آیا تا به حال به یک ساختمان 14 طبقه نگاه نموده اید. یک ساختمان 14 طبقه به هرحال بنایی غول پیکر و مرتفع به نظر می رسد درست است؟ حالا می خواهیم از سرسره ای بگوییم که دقیقا همین اندازه است با ارتفاع 40 متر معادل یک ساختمان 14 طبقه. نه خبری از محافظ است نه اتاقک و نه هیچ چیز دیگری. شما مثل یک سرسره واقعی از این سرسره آبی به پایین سر می خورید.

وقتی وارد این سرسره شدید و وحشت آن ارتفاع بر شما غلبه کرد باید یادتان باشد دیگر هیچ راه برگشتی وجود ندارد. شما باید 5 ثانیه عجیب زندگی تان را تجربه کنید. بله سر خوردن از این سرسره آبی فقط 5 ثانیه طول می کشد و شما در خاتمه جهت به یک استخر آب می رسید. سرعت شما در این سقوط به حدود 150 کیلومتر بر ساعت می رسد که تصورش هم آدرنالین در بدن آدم ترشح می نماید. یکی از افرادی که این سرسره را تجربه نموده آن را این گونه وصف می نماید: زمانی که سقوط شروع می گردد، آن قدر سرعت تان بالاست که احساس می کنید در حال پرواز هستید، در طول زمان سقوط منظره ای وصف نشدنی از اقیانوس اطلس از مقابل چشمان تان عبور می نماید، صحنه ای که شاید به خاطر دیدن آن باز بخواهید این وحشت را تجربه کنید!

وحشت در تونل نفس گیر

کجا؟

قطار ارواح خبیثه باکو

شاید وقتی نام قطار وحشت شهربازی را می شنوید در مقایسه با اسمش خیلی هم چیز وحشتناکی به نظر نیاید، اما باید بگوییم قطار شهربازی باکوی آذربایجان متفاوت از تصورات شماست. تجربه سوار شدن بر قطار این شهر بازی، قادر است هر فردی را در هر سن و سالی بترساند. در این قطار وحشت شما در یک کابین تنها نشسته و جهت تاریک و وحشتناکی را پیش می روید و هر لحظه انتظار اتفاق ترسناکی را می کشید. در همین حین ناگهان پارچه سفید بزرگی روی سر شما می افتد و راه دهان و بینی شما را مسدود می نماید به گونه ای که قدرت فریاد کشیدن را هم از شما می گیرد.

تاریکی محیط، پارچه روی سر و ترس جهت پیش رو همه و همه زمانی همراه با وحشت را برای هر فردی به وجود می آورد و سبب می گردد تا این شهربازی به عنوان یکی از وحشتناک ترین شهربازی های دنیا شناخته گردد. یکی از بازدیدنمایندگان این شهربازی که سوار این قطار شده است، تجربه خودش را این گونه روایت می نماید: تصور کنید در جایی تاریک هستید و تنها در تاریکی پیش می روید که ناگهان یک پرده چسبناک از بالا روی سر شما می افتد و به صورت تان می چسبد و همزمان قطار به راه خود ادامه می دهد و کاری از دست تان برنمی آید. ناگفته نماند شهربازی باکو یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار در آذربایجان است که برخی افراد پس از تجربه اش، اقدام به شکایت از مسئولان شهر بازی می نمایند!

پشیمانی از تاب خوردن

کجا؟

تاب پشیمانی وانشنگ چین

یک تاب فوق العاده هیجان انگیز در پارک Wansheng Ordovician چین ساخته شده که تاب پشیمانی نام گرفته، چون بیشتر کسانی که سوارش می شوند از نموده خود پشیمان خواهند شد. این تاب بزرگ از طریق یک اهرم کشیده می گردد و پس از رها شدن تا حدود 20 متر از لبه یک دره 300 متری بالا می رود.

یکی از گردانندگان این سرویس می گوید این تاب بسیار محبوب است و هزینه آن از 5 یوان تا 10 یوان در نظر گرفته می گردد. استقبال از این وسیله بازی به حدی است که در یک روز شلوغ گاهی داوطلبان بازی تا 4 ساعت هم در صف سوار شدن بر این تاب منتظر می مانند. گفته می گردد این تاب یکی از دو جاذبه محبوب این پارک است. در مجموع پنج تاب از این نوع در پارک وجود دارد. معمولا کسی وسط این تاب خوردن اجازه درخواست برای توقف آن را ندارد، اما این اتفاق برای برخی افراد سالخورده و میان سال می افتد که در وسط بازی وسیله متوقف می گردد.

سقوط آزاد در 5 ثانیه

کجا؟

برج وحشت گلدکست استرالیا

در حالت عادی که نام برج و ارتفاع بیاید، همین طوری ترس از ارتفاع وجود آدم را فرا می گیرد، اما برج گلدکست استرالیا که نام برج وحشت را با خود همراه دارد، تجربه به شدت عجیبی خواهد بود. کسانی که وارد این برج وحشت می شوند باید بدانند وارد یکی از عجایب کتاب رکورد های گینس شده اند، چون در سال 1999 این وسیله به عنوان بلندترین دستگاه سقوط آزاد ثبت شده است.

تا به امروز میلیون ها نفر بر این دستگاه سوار شده و 5 ثانیه هیجان انگیز را با آن تجربه نموده اند. این برج چیزی حدود 129 متر ارتفاع دارد که معادل یک ساختمان 38 طبقه می گردد. وقتی سوار این وسیله می شوید، روی ریل آن به آرامی بالا می روید تا به خاتمهی آن برسید که 129 متر ارتفاع دارد و سپس با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت سقوط می کنید. برای ساخت برج وحشت 16 میلیون دلار هزینه شده و چهارمین وسیله شهربازی بلند در دنیاست.

پرتاب شدن از ساختمان 27 طبقه

کجا؟

دراپ زون جزیره پادشاهان اوهایو

دراپ زون در اوهایو یکی از هیجان انگیزترین وسایل شهربازی به خصوص برای دوستداران آدرنالین در سراسر دنیا است. نام این وسیله مهیج از کاری که می نماید گرفته شده به معنای منطقه رها شدن. دراپ زون شما را ابتدا به آرامی تا بالاترین نقطه می برد. سپس چند لحظه متوقف می شوید و بعد ناگهان سقوط می کنید. این تجربه به قدری واقعی بازسازی شده که به شما القا می نماید واقعا با زمین برخورد می کنید. اما خوشبختانه این اتفاق نمی افتد و دراپ زون بالای زمین متوقف می گردد.

تصور کنید یک نفر شما را از یک ساختمان 27 طبقه پایین می اندازد. این وسیله تا ارتفاع 92 متری بالا می رود و سپس با سرعت 115 کیلومتر بر ساعت سقوط می نماید. اگر دنبال هیجان و ماجراجویی هستید این بازی تجربه خوبی برای شما خواهد بود. همچنین این بازی سقوط آزاد برای کسانی که می خواهند گرانش را تجربه نمایند مناسب است، ولی اگر از ارتفاع می ترسید هرگز سراغ این وسیله نروید چرا که ممکن است تبعات خوبی برای شما نداشته باشد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: برترین ها
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4084

به "تفریح و هیجان با آدرنالین اضافه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفریح و هیجان با آدرنالین اضافه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید