حمایت از شعر بی کیفیت در برابر شعر رادیکال؟

به گزارش آریا بلاگ، محمد آزرم معتقد است اگر پردازش اطلاعات به خوبی از سوی رسانه ها انجام گردد، مسیریابی آثار خلاق و بحث های نظری جدید در حوزه شعر آسان تر می گردد و این تصور که رسانه از امکانات نرم افزاری خود برای حمایت از شعر بی کیفیت و نازل در برابر شعر رادیکال سوءاستفاده می نماید، زدوده می گردد.

حمایت از شعر بی کیفیت در برابر شعر رادیکال؟

این شاعر در گفت وگو با آریا بلاگ، درباره رسانه دار بودن یک طیف خاص از شاعران و در مقابل آن رسانه نداشتن شاعرانی دیگر که باعث کمرنگ شدن آن ها می گردد، اظهار کرد: رسانه ها می توانند نقش مهمی در شناخت، آگاهی و ارتقای دانش مخاطبان و علاقه مندان به شعر ایفا نمایند. فراگیری رسانه ها و قدرت آن ها در فرهنگ سازی امری است که جذب مخاطبان بالقوه برای شعر را به عنوان هنر زبانی ای که جان و تفکر آدمی در آن عجین شده، امکان پذیر می نماید.

او اضافه کرد: علاوه بر این، رسانه ها می توانند از فضای عمومی شعر، حمایت و بین جامعه شعری، همبستگی و همدلی ایجاد نمایند، بدون این که مانعی برای خلاقیت شاعران پیش رو و رادیکال شوند. در این صورت رسانه ها عهده دار انتقال تجربه های شاعران از نسلی به نسل های دیگر خواهند بود. مساله دیگر این است که با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی، در عمل هر شاعری به رسانه دسترسی دارد و اگر صاحب ایده و اثر خلاقه باشد، می تواند آن را با دیگران به مشارکت بگذارد. مساله ساز اصلی در حال حاضر، کم رنگ بودن تفکر انتقادی در سطح رسانه ها و شبکه های اجتماعی برای نشان دادن تمایز بین آثار خلاق و کارهای تکراری است.

آزرم سپس با بیان این که مطبوعات کاغذی در حال محو شدن هستند، درباره وضعیت این روزهای صفحات ادبی مطبوعات و رسانه ها نیز گفت: رویکرد مخاطبان به علت تغییر سبک زندگی، به سمت مجلات الکترونیک و سایت های ادبی ست. اگرچه هنوز بسیاری به مطبوعات چاپی نوستالژی دارند و ترجیح می دهند خواننده آن ها باشند. با این همه پس از سال ها غیاب مجلات کاغذی، جدیدا مجله وزن جهان به عنوان رسانه شعر چاپ شده است که امیدوارم تداوم داشته باشد و بتواند تحرکی در شعر کشور پدید آورد. مجله سکوی شعر هم اخیرا منتشر شده که نوید دیگری برای شاعران و چاپ آثار آن هاست.

این منتقد ادبی که معتقد است رسانه های جدید بی زمان و بی مکان هستند و می توانند هوشمندانه با مخاطبان تعامل داشته باشند بیان نمود: گاهی مشاهده می گردد پردازش اطلاعات به خوبی از سوی رسانه صورت نمی گیرد و در نتیجه در فضایی متراکم از اطلاعات و تنوع آرا و عقاید، مخاطب بالقوه راستا دسترسی به آثار خلاق را پیدا نمی نماید. اگر این مساله رعایت گردد، راستایابی آثار خلاق و بحث های نظری جدید در حوزه شعر آسان تر می گردد و این تصور که رسانه از امکانات نرم افزاری خود برای حمایت از شعر بی کیفیت و نازل در برابر شعر رادیکال سوءاستفاده می نماید، زدوده می گردد.

سراینده مجموعه شعر هیاکل سپس در پاسخ به سوال مطرح شده درباره اثرگذاری فعالیت شاعری بر کار روزنامه نگاری و برعکس برای شاعران روزنامه نگار، اظهار کرد: مهم این است که فرد بتواند از پتانسیل های هر دو فعالیت به عنوان مولد خلاقیت بهره ببرد، به تعبیری بتواند میان شاعری و روزنامه گاری چنان تعاملی برقرار کند که در هر دو فعالیت حرفه ای بماند. نه در شعر اسیر خبرهای کاذب گردد و نه در کار خبری، گرفتار خیال پردازی بی مورد. شعر می تواند برای خبرنگار، مولد نگاه زیبایی شناختی باشد و خبر برای شاعر مولد راهکارهای فرم سازی بیانی و روش های نوشتن.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 623

به "حمایت از شعر بی کیفیت در برابر شعر رادیکال؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از شعر بی کیفیت در برابر شعر رادیکال؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید