درختان ایستاده می میرند

به گزارش آریا بلاگ، خبرنگاران ، زینب بیات: حمیرا نکهت دستگیرزاده، نامی که سال ها پیش در پشت جلد یک دفتر شعر مرا به سمت خود کشاند. این کتاب شعر از کابل آمده بود و استاد محمدکاظم کاظمی در سفری که به کابل داشتند، همراه یک سری از مجموعه شعرهای شاعران هموطن با خود آورده بودند. ثریا واحدی، خالده فروغ، قهار عاصی، واصف باختری، پرتو نادری و حمیرا نکهت دستگیرزاده....

درختان ایستاده می میرند

با بانوی شعر افغانستان که این عنوان به زیبایی کنار نامش می نشیند همان سال ها آشنا شدم و شعرهایش را خواندم و لذت بردم. گذشت تا سال 1395 در یک بهار زیبا، در یک نوروز خجسته در تاجیکستان در گردهمایی شاعران فارسی زبان، چشمم روشن شد به جمال زیبای دکتر حمیرا نگهت عزیز و دختر نازنینش هریوا.

روشن، با انرژی، جدی و دلنشین صحبت می کرد و با قامت بلند و آن لباس زیبای وطنی نقش یک جلودار را در جمع ما داشت. حرف که می زد می فهمیدی که چقدر دغدغه دارد به خصوص برای زنان هموطن. و چقدر در طول سال های سیاه حاکمیت طالبان شده یک تنه در برابرشان ایستاده بود تا سنت های دیرپای فرهنگ مردم را زنده را نگه دارد تا چراغ خانه زنی خاموش نشود و بچه ها این سرزمین همچنان دنیای شان رنگی بماند.

قید و بندهایی که سنت های نادرست بر دست و پای زنان بسته بود آزارش می داد. دلش می خواست دنیا برای زنان همانگونه باشد که خدا آفریده. او در شعرهایش این دنیای آزاد را برای زنان و دختران به تصویر کشید. شعر راز آفرینش را با همین اندیشه آفرید و نوشت.

درختی که در برابر طوفان ها قد خم نکرد و شاخه هایش را برای بالیدن پرندگان سرزمینش گسترد. حالا برگهایش پژمرده اما او همچنان در خاطرات ما بر قله ی مهربانی و روشنایی ایستاده است. به راستی که درختان ایستاده می میرند.

روحت شاد بانوی خردمند که معتقد بودی زنان خردمند این سرزمین را باید مورد قدر قرار داد و ستایش کرد. قدردان تو هستیم که ریشه های ما را باغبان بودی تو فراموش نخواهی شد هرگز.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4426

به "درختان ایستاده می میرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درختان ایستاده می میرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید