خبرنگاران نگرانی ها از تعداد بالای تلفات غیر نظامیان در افغانستان

به گزارش آریا بلاگ، کابل- خبرنگاران- افغانستان در یک ماه و نیم گذشته شاهد کشته شدن بیش از 200 غیر نظامی بوده که باعث نگرانی سازمان حقوق بشر و مردم این کشور شده است.

خبرنگاران نگرانی ها از تعداد بالای تلفات غیر نظامیان در افغانستان

کمیسیون حقوق بشر افغانستان در گزارش جدید خود اعلام کرده است که از 29 فوریه تا 15 آوریل، 202 غیر نظامی از جمله 8 زن و 8 کودک با شماری از ماموران دولتی کشته شده اند که این آمار حاکی از تلفات بلند غیرنظامیان در این کشور است.

دهم اسفند ماه سال گذشته توافقنامه گروه طالبان با آمریکایی ها در حضور کنندگان 35 کشور و نهادهای معتبر بین المللی امضا شد و در 12 اسفند ماه ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در توئیتی از پایان زمان کاهش خشونت خبر داد و گفت از این پس به نظامیان خارجی و مراکز استان ها حمله نمی کنند بلکه نیروهای دولتی را هدف قرار خواهند داد.

منابع دولتی افغانستان هم دیروز با انتشار آماری از حملات طالبان گفته بودند که 2هزار و 162 حمله در این مدت توسط جنگجویان طالبان صورت گرفته و در مقابل نیروهای دولتی تنها 190 حمله انجام داده اند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان اما از میزان بالای تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده و نوشته است که براساس یافته های این کمیسیون 202 غیر نظامی در این مدت کشته شده اند که شامل کارمندان غیر نظامی دولت، بزرگان اقوام، زنان، بچه ها و علمای دینی است.

حقوق بشر افغانستان 50 درصد تلفات غیر نظامیان را به گروه طالبان مرتبط دانسته و افزوده است که 50 درصد آن توسط گروهک تروریستی داعش و افراد مسلح ناشناس رخ داده است.

گزارش افزوده است که طالبان در یک ونیم ماه گذشته 35 غیرنظامی دیگر را گروگان گرفته اند که کمیسیون تا به امروز از سرنوشت آن ها اطلاع ندارد.

حقوق بشر افغانستان گروگان گیری و کشتار غیرنظامیان را جنایت جنگی عنوان کرده و از همه طرف های درگیر جنگ خواسته است برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان به طور جدی اقدام کنند.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان نیز طی همین هفته گفت: طالبان در هفت روز گذشته 30 غیرنظامی را کشته و دو تن دیگر را هم زخمی کرده اند.

همه طرف های درگیر در افغانستان می پذیرند که سطح خشونت ها بالا است اما طرف مقابل را به نقض توافق نامه صلح متهم می کنند و می خواهند که به آن پایبند بمانند.

طالبان در توئیت هایی گفته اند که نظامیان آمریکایی و متحدان افغان آن ها با حملات هوایی به پایگاه های طالبان و حملات شبانه به مناطق تحت کنترل این گروه توافق نامه صلح را نقض کرده اند.

اما دولت افغانستان و نظامیان خارجی این ادعای طالبان را رد کرده اند و می گویند که این طالبان است که توافق نامه صلح را نقض کرده و حملات خود به پایگاه ها و مواضع نیروهای دولتی در روستاها و شهرستان های این کشور شدت بخشیده اند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز دیروز سه شنبه در مقر این سازمان، طالبان را متهم به نقض توافق نامه صلح با آمریکا کرد و از آن ها خواست که آن را عملی کنند.

وی افزوده است: خشونت ها از طرف طالبان در افغانستان زیاد بوده و ما از آن ها می خواهیم که حملات خود را کاهش داده و به تمام معنی به تعهدات صلح خود با آمریکا متعهد بمانند، زیرا کاهش خشونت ها یگانه راه برای رسیدن افغانستان به صلح پایدار است.

در دیدار روز دوشنبه بین زلمی خلیل زاد و هیأت طالبان در قطر هم کاهش خشونت و نقض توافقنامه صلح مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر تائید کرده است که دو طرف در مورد تطبیق کامل توافقنامه، تاخیر در رهایی زندانیان، تخطی ها از توافقنامه و دیگر موضوعات راهکار آن صحبت کرده اند.

تمام این اظهارات بیانگر آنست که آمریکا، دولت افغانستان و طالبان همه باور دارند که خشونت ها در سطح بالایی است اما هرکدام طرف مقابل را مقصر می دانند.

اما برخی کارشناسان افغان بر این باورند که طالبان می خواهند با ادامه و شدت نبرد و حمله به نیروهای افغان در مذاکرات بین افغانی امتیاز بگیرند.

صالح محمد ریگستانی کارشناس مسائل سیاسی و عضو سابق مجلس کنندگان این کشور می گوید که طالبان نیازدارند تا حملات و جنگ خود را شدت بخشند.

به باور صالح، طالبان فکر می کنند که برای امتیازگیری بیشتر در پشت میزمذاکره باید در میدان جنگ دستاوردی داشته باشند.

اگر این تحلیل ها درست باشد، نباید انتظار داشت که خشونت در افغانستان کاهش یابد. بلکه برعکس دوطرف به حملات خود در روزهای آینده که هواگرم تر هم می شود، شدت خواهند بخشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2978

به "خبرنگاران نگرانی ها از تعداد بالای تلفات غیر نظامیان در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نگرانی ها از تعداد بالای تلفات غیر نظامیان در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید