خراسان جنوبی ، فریاد بی آبی 400 روستا در روزهای کرونا

به گزارش آریا بلاگ، فریاد 5300 نفر از مردمان 400 روستا در خراسان جنوبی در حالی از بی آبی بلند شده که در این روزهای کرونازده گذران زندگی بدون آب بسیار سخت است.

خراسان جنوبی ، فریاد بی آبی 400 روستا در روزهای کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، حکایتش سخت و درد ناک است، حکایتی که تکراری است و گویا گوش شنوایی برای شنیدنش نیست. لب های تشنه ای که هر ساله در ایام تابستان بیشتر ترک برمی دارند و عطش آب را فریاد می زنند و گوش های مسئولانی که هرساله تنها در ایام تابستان عزم خود را جزم می نمایند تا بتوانند برای برطرف مسائل مردم کاری نمایند و باز سال جاری می گذرد و سال های دیگر می آید و این قصه بی آبی و کم آبی است که همواره تکرار می گردد.

تنها کافیست خود را یک روز به جای مردمی بگذاری که در این ورزهای کرونایی آبی از لوله نمی چکد تا دستی بشویند و تن و لباسی از آلودگی بزدایند.

در یک روز آفتابی که خورشید با تمام وجود خودنمایی می نماید و آسمان هم بادهای زمین را به چرخش درآورده تا گرد و خاکی به راه اندازد در یک گوشه دنج در یکی از روستاهای شهرستان درمیان که بی آبی با زندگی مردمانش عجین شده میثم از خواب بیدار می گردد به سراغ یخچال می رود تا گلویی تازه کند و آبی بنوشد. بطری آب درون یخچال خالی است به سراغ شیر آب می رود تا آبی بنوشد، اما شیر آب را که باز می نماید خبری از آب نیست گویا آب قطع است تازه یادش می آید که چند روزی است که آب روستا قطع است.

در اتاق را باز می نماید دوان دوان خود را به قنات روستا می رساند شاید بتواند جرعه ای آب بنوشد. قنات روستا هم چند سالی است رگ هایش خشک است و اندک آبی در آن دیده می گردد. آبی که مردم مجبورند از آن برای خوردن و شستشو استفاده نمایند.

بی آبی، حکایت تلخی است. وقتی آب نباشد آبادانی نیست و وقتی آبادانی نباشد زندگی جریان ندارد و حیات را به سمت کوچ به حاشیه های شهر سوق می دهد.

به سراغ یکی دیگر از روستاهای بی آب خراسان جنوبی روانه می شویم. بی آبی در بعضی روستاهای استان در روزهای گرم مردادماه جولان می دهد. مردم باید با کرونا و کم آبی با هم مقابله نمایند و چندین روز و یا چندین ساعت را بدون آب سپری نمایند.

سخت است، اما تا خودت در آن شرایط نباشی نمی توانی درک کنی که در روستاهای بی آب چگونه روز را به شب می رسانند.

خراسان جنوبی سال هاست با خشکسالی و قهر طبیعت دست و پنجه نرم می نماید. خشکسالی آن چنان در ریشه و جان زمین نفوذ نموده که درختان، باغ ها، چشمه ها، قنات ها و چاه های استان نیز از آسیب آن در امان نمانده و امروز شاهد روی آوردن کشاورزان به مشاغل کاذب و مهاجرت از روستاها هستیم.

روزهای گرم سال که می رسد همه قدر آب را بیشتر می دانیم. بسیاری از هموطنان که عطش بی آبی امانشان را بریده و تشنگی و کم آبی زندگی را به کامشان تلخ نموده، مردمانی که دبه به دست منتظر رسیدن تانکرهای آب رسانی هستند. اهالی 400 روستای خراسان جنوبی که برای تأمین آب شرب خود باید ساعت ها چشم انتظاری باشند تا تانکر آب رسانی به روستای آنها برسد و کامشان را سیراب کند.

تابستان که از راه می رسد عطش کم آبی، بیشتر نمایان می گردد و این روزها با شیوع کرونا مصرف آب رشد افزایشی داشته و با پیش بینی تابستان گرم در استان دغدغه کم آبی در بعضی از روستاها بیشتر می گردد.

اگر چه سال جاری شاهد بارندگی های نسبتا خوبی در بعضی از نقاط این استان بودیم، اما خشکسالی آنچنان در این سال ها وسیع بوده که 400 روستای خراسان جنوبی همچنان از بی آبی رنج می برند و هریک یا دو هفته با تانکر آب رسانی می شوند.

سیل بی آبی در 400 روستای استان با 5 هزار و 300 نفر جمعیت همچنان فریاد آب را سر می دهد. هرچند استاندار در چند هفته اخیر ضرب العجلی برای آب رسانی به روستاهای استان مطرح نمود، اما مسئولان رنج بی آبی را تا سال 1400 برای روستاهای بالای 20 خانوار پیش بینی نموده و باید برای برطرف عطش در زمان کوتاه مدت فکر اساسی برداشت.

مدیر عامل آب و فاضلاب خراسان جنوبی از برخورداری آب پایدار برای روستاهای بالای 20 خانوار تا سال 1400 اطلاع داد و گفت: سال جاری باید در مصرف آب بیشتر صرفه جویی کنیم، چون تابستان گرمتری خواهیم داشت و مردم باید توجه داشته باشند در روستاهایی که مردم از آب لوله کشی برای آبیاری درختان و باغ های خود استفاده می نمایند این کار درست نیست و این موضوع نگرانی برای کمبود آب در روستاها را تشدید می نماید.

حسین امامی با بیان این که مشکل کمبود آب و قطعی آن تنها مربوط به سال جاری نیست چراکه در سال های گذشته هم در این ایام با کمبود آب روبرو بودیم، اما سال جاری شرایط پایدارتری در مجتمع های آب رسانی داریم.

در حال حاضر بشرویه با 7 روستا و 157 خانوار کمترین میزان آب رسانی سیار و نهبندان با 72 روستا و 21 هزار و 37 خانوار بیشترین خانوار دارای آب رسانی با تانکر را دارند، در حال حاضر 976 روستا با جمعیت 278 هزار و 417 نفر در قالب 140 هزار و 75 مشترک آب در خراسان جنوبی تحت پوشش شرکت آب فاضلاب استان است.

در حال حاضر 450 تا 500 روستای استان با تانکر سیار آب رسانی می گردد و بیش از 19 درصد روستاهای استان با تنش آبی روبرو اند و از شروع کرونا تا به امروز مصرف آب در استان 13 درصد افزایش را نشان می دهد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با بیان این که سرانه فراوری آب در بخش روستایی 313 لیتر در شبانه روز است که از سرانه کشوری بالاتر است اضافه نمود: آب مورد احتیاج شرب و بهداشت این مشترکان به وسیله 204 حلقه چاه، 13 چشمه و 65 رشته قنات تامین می گردد که میانگین مصرف آب خانگی در ماه 10 متر مکعب است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4015

به "خراسان جنوبی ، فریاد بی آبی 400 روستا در روزهای کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خراسان جنوبی ، فریاد بی آبی 400 روستا در روزهای کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید