داوری بخشی که فقط یک نوازنده داشت، چند پیشنهاد به دبیرخانه

به گزارش آریا بلاگ، یکی از آهنگساز و رهبران ارکستر کشورمان به دست اندرکاران برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان پیشنهاد داد تا از برگزیدگان این رویداد موسیقایی ارکستر های کوچک و بزرگی را تشکیل دهند.

داوری بخشی که فقط یک نوازنده داشت، چند پیشنهاد به دبیرخانه

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان، نادر مرتضی پور نوازنده و رهبر ارکستر که داوری بخش ویلنسل و کنترباس پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان را برعهده دارد با اشاره به سطح کیفی آثار شرکت نمایندگان در این دوره از جشنواره گفت: نوازندگان کنترباس به لحاظ کمیت زیاد هستند اما در سطوح مختلف کیفیت کم هستند. سال جاری جای تعجب بود که فقط یک کنترباسیست آن هم در سطح نوازندگی معمولی در جشنواره حضور داشت و این در حالی است که کنترباسیست های جوانی که در هنرستان ها و مراکز آموزشی حضور دارند و در ارکسترها می نوازند؛ کم نیستند. علت عدم حضورشان را نمی دانم ولی معتقدم که این مسأله بایستی ریشه یابی گردد.

وی ادامه داد: رپرتواری که ما برای بخش مقدماتی ساز کنترباس در نظر گرفته بودیم نه خیلی آسان و هم مشکل بود بنابراین نمی توان گفت که سخت بودن رپرتوار آنها را از حضور و شرکت در جشنواره منع نموده است اما شاید یکی از دلایل مسأله کرونا و شرایط کنونی جامعه باشد.

این نوازنده پیشکسوت کنترباس با بیان اینکه انتظارمان از کنترباسیست ها بیشتر بود، درباره شرکت نمایندگان بخش ویلنسل گفت: درست است که همچون سالهای قبل نبود ولی روی هم رفته خوب بودند.

طرح چند نکته مهم به هنرجویان شرکت نماینده

مرتضی پور اضافه کرد: من در صندلی یک نوازنده باتجربه لازم می دانم چند نکته را مطرح کنم که نوازنده ها چه به وسیله اساتید محترمشان، چه به وسیله مراجع و مراکزی که آموزش می بینند باید بیشتر روی آن متمرکز شوند. به نظر من تکنیک ساز زدن در اثر ممارست، تداوم و تمرین به دست می آید یعنی زدن ساز و حرکت انگشتان در اثر تمرین و کار زیاد صددرصد به دست می آید. شناخت از آن نوع موسیقی که می نوازند، سبک موسیقی، بیان موسیقی، رعایت دینامیک های موسیقی، فراز و نشیب های شدت و ضعف موسیقی که همان دینامیک های موسیقی محسوب می گردد همگی نیازمند کوشش و تمرین است. همه موزیسین ها چه نوازندگان ویولن وکنترباس و چه موزیسین های دیگری باید این نکات را درنظر داشته باشند.

وی اضافه کرد: متاسفانه یکی از مسائل موجود این است که چه در ارکستر و چه در میان نوازندگان جوان این مسئله وجود دارد که روی کوک دقت خوبی صورت نمی گیرد که البته آن هم در اثر ممارست درست می گردد. توجه به علامت ها و توضیحات زیر نت ها خیلی می تواند در سبک شناسی و بیان موسیقی و رعایت دینامیک ها به نوازنده ها یاری کند. حتی اگر هم به این علامت ها دسترسی ندارند اساتیدشان باید برای آنها بنویسد یا حتی خودشان براساس آن ملودی و کاری که می زنند می توانند دینامیک را معین نمایند.

تا به امروز حمایتی از برگزیدگان جشنواره صورت نگرفته است

این رهبر ارکستر ضمن قدردانی از زحمات برگزارنمایندگان جشنواره گفت:برگزاری جشنواره در شرایط امروزی جهان بسیار سخت است. من معتقدم شرکت در این نوع جشنواره ها برای نوازنده ها و موزیسین های جوان و حتی پا به سن خیلی مفید است. هر چه بیشتر شرکت نمایند و ساز بزنند به نفع شان است. حتی خود من هر چی بیشتر ارکستر رهبری کنم و ساز بزنم برایم بهتر است هر چند که خودم همچنان روزی 2 ساعت کنترباس می زنم.

داور بخش کنترباس پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با بیان اینکه نوازندگان خصوصا کنترباسیست ها نیازمند تشویق برای حضور درجشنواره هستند، اظهار کرد:متاسفانه تا به امروز حمایتی از برگزیدگان دوره های مختلف جشنواره صورت نگرفته است در صورتی که می شد تا به امروز با ترکیب برگزیدگانی که خوب ساز می زدند 14 تا ارکستر سمفونیک تشکیل می دادیم. به واسطه خروجی جشنواره می توانستیم نوازندگان نخبه ای داشته باشیم که در ارکسترهای مختلف ایران و دیگر کشورها در صندلی سولیست فعالیت می کردند. من معتقدم مسئولین جشنواره می بایست یک خروجی 14 ساله خوبی در سازهای ملی و سنتی بیرون می دادند اما این بچه ها در چه حالند؟ کجا هستند و چه کار می نمایند؟ متاسفانه هیچی. من حاضرم هر کاری از دستم بربیاد برای این عزیزان انجام دهم.

چند پیشنهاد به دبیرخانه جشنوار موسیقی جوان

مرتضی پور ضمن ارائه پیشنهاداتی برای برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان گفت: به نظر من جشنواره می تواند گروهای سازی مختلفی برای موسیقی کلاسیک تشکیل دهد و نوازندگان برگزیده را در این ترکیب ها دور هم جمع کند و من هم حاضرم اگر قابل باشم؛ خودم هم با آنها کار کنم. حتی در سازهای سنتی، گروه های دونوازی و چند نوازی تشکیل دهند. این اتفاق در جشنواره های خارجی بسیار رخ می دهد که برگزار نمایندگان جشنواره خودشان اقدام به تشکیل گروههایی موسیقی و اجراهای مختلف می نمایند.

این نوازنده پیشکسوت کنترباس در انتها یادآور شد: امیدوارم تا انتها دوره پانزدهم جشنواره شرایط جامعه به گونه ای باشد که بتوانیم اختتامیه با حضور در کنار هم برگزیدگان را اعلام کنیم و اجراهایی از شرکت نمایندگان دوره های مختلف را به صورت گروهی ببینیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 8351

به "داوری بخشی که فقط یک نوازنده داشت، چند پیشنهاد به دبیرخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوری بخشی که فقط یک نوازنده داشت، چند پیشنهاد به دبیرخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید