رصد سیاره ای که دور ستاره مرده مدار می زند

به گزارش آریا بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، در صورت تأیید نظریه مذکور این نخستین کشف سیاره ای با نشانه های حیات خواهد بود که دور ستاره ای در حال مرگ به نام کوتوله سفید مدار می زند.

رصد سیاره ای که دور ستاره مرده مدار می زند

کارشناسان حلقه هایی از زباله ها با ساختارهایی به اندازه ماه در نزدیکی ستاره در حال مرگ رصد کرده اند. این امر نشان می دهد سیاره در نزدیکی آن و در منطقه ای که به نام حوزه قابل زیست شناخته می شود، وجود دارد. در این منطقه آب وجود دارد و دمای هوا خیلی سرد یا خیلی گرم نیست، به همین دلیل از حیات پشتیبانی می کند.

ستاره های کوتوله سفید ستارگان مرده ای هستند که تمام سوخت هیدروژن شأن را سوزانده اند.

تقریباً تمام ستارگان از جمله خورشید در نهایت به کوتوله سفید تبدیل می شوند، بنابراین ستاره شناسان معتقدند چنین یافته ای چشم اندازی از آینده منظومه شمسی در چند میلیارد سال آینده فراهم می کند.

جی فریحی محقق ارشد پژوهش و استاد کالج لندن گفت این مشاهدات برای ستاره شناسان کاملاً تازه هستند.

این نخستین باری است که ستاره شناسان یک نوع از سیاره در منطقه پشتیبان حیات یک ستاره کوتوله سفید رصد می کنند.

تخمین زده می شود فاصله این سیاره احتمالی تا ستاره اش، 60 بار کمتر از فاصله زمین تا خورشید باشد.

محققان در پژوهش مذکور به وسیله داده های تلسکوپ های فضایی و زمینی، نور کوتوله سفیدی در کهکشان راه شیری به نام WD1054-226 را سنجیدند.

آنها در کمال تعجب متوجه شدند موارد کاهش درخشندگی مربوط به 65 ابر از زباله های سیاره ای است که با فاصله ای یکسان، هر 25 ساعت یکبار دور ستاره کوتوله سفید مدار می زنند.

محققان به این نت جیه رسدیند کاهش درخشندگی نور ستاره در 23 دقیقه یکبار نشان می دهد این اجسام به وسیله یک سیاره دیگر در حالتی خاص تنظیم و حفظ شده اند.

فریحی در این باره می گوید: اجسامی که ما مشاهده کردیم به اندازه ماه هستند و اشکال نامتقارن دارد. تنها نکته قاعده مند آن است که هر 23 دقیقه یکبار یکی از این اجسام از جلوی ستاره می گذرد. در حال حاضر نمی توانیم این امر را توضیح دهیم.

البته محققان هشدار داده اند به اطلاعات بیشتری نیاز است تا وجود سیاره تأیید شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 خرداد 1401 بروزرسانی: 13 خرداد 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 9807

به "رصد سیاره ای که دور ستاره مرده مدار می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد سیاره ای که دور ستاره مرده مدار می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید