رونمایی از خانه زیبای باستانی مدفون زیر آتشفشان

به گزارش آریا بلاگ، از یکی از زیباترین خانه های باستانی رومی واقع در ایتالیا که زیر چندین تن خاکستر به جامانده از فوران یک آتشفشان مدفون شده بود بالاخره پس از گذشت 36 سال از فراموش شدنش رونمایی شد.

رونمایی از خانه زیبای باستانی مدفون زیر آتشفشان

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، یک تیم متشکل از متخصصان مرمت توانست با یاری روش های پیشرفته آثار هنری و بخش هایی از ساختمان مجلل سه طبقه ای را که تقریبا در اثر فوران آتشفشان وزوو در سال 70 میلادی نابود شده بود، نجات دهد.

این خانه باستانی که با نام خانه دویست ساله شناخته می گردد، در شهر رومی هرکولانیوم واقع شده است و برای اولین بار در سال 1938 کشف شد. عنوان خانه دویست ساله از آن جهت برای این بنا در نظر گرفته شده که سال 1938، دویستمین سالگرد کاوش هایی بود که به کشف ویرانه های شهر باستانی هرکولانیوم منجر شد.

از موزاییک های تقریبا سالم، نقاشی های دیواری با موضوعات اسطوره ای و سبک معماری بخصوص این بنا می توان دریافت که خانه دویست ساله یکی از نفیس ترین بناهای خصوصی شهر هرکولانیوم بوده است.

لزلی رینر - یکی از کارشناسان موسسه حفاظت گتی - بیان نمود: این ساختمان تاریخی را می توان به عنوان جواهری برای این منطقه محسوب کرد.

خانه دویست ساله هم همچون بسیاری از خانه های باستانی پمپئی به دلیل غفلت در مدیریت، از سال 1983 تاکنون تعطیل بود و تا امروز امکان بازدید از بنا برای عموم فراهم نشده بود.

کارشناسان معتقدند پروژه های مرمت و بازسازی سال های گذشته بیش از آن که در مرمت این بنا مفید باشند به آن آسیب زده اند؛ برای مثال موادی که برای محافظت از رنگ نقاشی های دیواری این بنای تاریخی استفاده شده بود، روند ناپدید شدن رنگ ها را تسریع نموده بود.

با این که شهر هرکولانیوم بسیار کوچکتر از پمپئی است، اما ویرانه های آن به مراتب سالم تر از ویرانه های پمپئی هستند چراکه ویرانه های هرکولانیوم زیر خاکسترهای بسیار زیادی مدفون شده بودند و این امر سبب شده بود تا دسترسی سارقان به این ویرانه ها کمتر گردد.

با توجه به بقایای قابل توجه کشف شده در شهر باستانی هرکولانیوم می توان دریافت که این شهر در مقایسه با پمپئی، خانه افراد ثروتمندتری بوده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 1097

به "رونمایی از خانه زیبای باستانی مدفون زیر آتشفشان" امتیاز دهید

1 کاربر به "رونمایی از خانه زیبای باستانی مدفون زیر آتشفشان" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از خانه زیبای باستانی مدفون زیر آتشفشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید