فناوری جدید نوید یک تحول در نانودارو می دهد ، افزایش کارآیی درمانی نانوعامل ها

به گزارش آریا بلاگ، یکی از مسائل دارو های امروزی این است که سیستم ایمنی بدن آن ها را خیلی زود پس می زند و از جریان خون خارج می نماید، اما دانشمندان روسی فناوری جدیدی را ابداع نموده اند که این مشکل را حل می نماید.

فناوری جدید نوید یک تحول در نانودارو می دهد ، افزایش کارآیی درمانی نانوعامل ها

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران، توسعه شیمی دارویی از اواخر قرن نوزدهم منجر به انتقال پزشکی از طب سنتی به دارو هایی با فرمول های شیمیایی شد. اما با وجود 150 سال قدمت، هنوز تحولی در این علم به وجود نیامده و دارو های شیمیایی هنوز فقط می توانند یک عملکرد ساده انجام دهند و آن فعال یا غیرفعال کردن یک گیرنده خاص در بدن است.

از این رو از دهه 1970، آزمایشگاه های بسیاری در حال آنالیز و مطالعه روی دارو های نسل بعدی هستند که چندین عمل پیچیده را همزمان انجام می دهند. به عنوان مثال، دارو هایی که سلول های سرطانی را از روی نشانه های زیست شیمیایی شناسایی می نمایند، محل تومور را به پزشک سیگنال می نمایند و در نهایت سلول های بدخیم را به وسیله گرمایش و یا تزریق سم از بین می برند.

از آنجا که یک مولکول نمی تواند تمامی این عملکرد ها را با هم داشته باشد، یک ساختار فراذره ای عظیم تر یا یک نانوذره احتیاج است. با وجودی که تا به امروز نانومواد بسیار متنوعی توسعه یافته اند، تنها ساده ترین مورد آن با عملکرد های بسیار خاص به آزمایش بالینی راه پیدا نموده است.

مشکل اصلی در استفاده از نانوذرات درمانی مربوط به راندمان شگفت انگیز سیستم ایمنی بدن است. طی هزاران سال، بدن انسان به گونه ای تکامل یافته که به خوبی می تواند ذرات خارجی در ابعاد نانو را، از ویروس ها گرفته تا ذرات دود، از بین ببرد.

زمانی که دوز های معقول از دارو تجویز می شوند، بیشتر نانوذرات مصنوعی توسط سیستم ایمنی بدن در عرض چند دقیقه یا گاهی چند ثانیه از جریان خون پاک می شوند. این بدان معناست که مهم نیست دارو ها چقدر پیچیده هستند، مقدار اعظم آن ها حتی فرصتی برای تماس با اندام یا سلول هدف نخواهند داشت و گاهی حتی روی بافت های سالم همانند یک ماده سمی تاثیر بد می گذارند. درهمین راستا، محققان موسسه فیزیک و فناوری مسکو به یاری محققان یک موسسه شیمی و همچنین یک موسسه فیزیک عمومی در روسیه، فناوری را ابداع نموده اند که گردش خون را به طور قابل توجهی طولانی تر می نماید و موجب می گردد که کارآیی درمانی نانوعامل ها افزایش یابد؛ آن هم بدون اینکه احتیاجی به اصلاح آن ها باشد.

این فناوری از این واقعیت سوءاستفاده می نماید که سیستم ایمنی بدن به طور مداوم گلبول های قرمز منقضی شده را که - در بدن انسان تقریبا یک درصد در روز است- از جریان خون خارج می نماید. محققان سعی دارند که این فرایند طبیعی را طولانی تر نمایند تا سیستم ایمنی بدن را به نوعی فریب دهند. به این صورت که زمانی که سیستم ایمنی بدن مشغول پاکسازی گلبول های قرمز است، کمتر به از بین بردن نانوذرات درمانی توجه می نماید. این دانشمندان ادعا می نمایند که می خواهند سیستم ایمنی بدن را به آرام ترین روش و ایده آل ترین روش ممکن و به وسیله مکانیسم های ذاتی بدن و نه به وسیله مصنوعی منحرف نمایند.

این تیم تحقیقاتی یک روش جالب و خلاقانه برای این کار پیدا کردند. آن ها آنتی بادی های اختصاصی گلبول های قرمز را به بدن موش تزریق کردند. این مولکول ها اساس سیستم ایمنی پستانداران را تشکیل می دهند. آن ها می خواهند ذرات خارجی را از بدن خارج نمایند و در این مورد فکر می نمایند که سلول های قرمز خون هستند. درواقع، فرضیه آن ها درست از آب درآمد و با مقدار کمی آنتی بادی یعنی حدود 25/1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن موش، سیستم ایمنی را فریب دادند و گردش خون این نانوذرات را ده ها بار درون بدن شان گرداند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3899

به "فناوری جدید نوید یک تحول در نانودارو می دهد ، افزایش کارآیی درمانی نانوعامل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری جدید نوید یک تحول در نانودارو می دهد ، افزایش کارآیی درمانی نانوعامل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید