محققان انگلیسی: ژنتیک علائم ابتلا به کوویدـ19 را معین می نماید

به گزارش آریا بلاگ، محققان انگلیسی در تحقیقات جدید خود دریافته اند عوامل ژنتیکی بعضی افراد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به ویروس کرونا قرار می دهد و تاثیر این ویروس با آرایش ژنتیکی افراد مرتبط است.

محققان انگلیسی: ژنتیک علائم ابتلا به کوویدـ19 را معین می نماید

به گزارش آریا بلاگ، مهر به نقل از دیلی میل نوشت: اطلاعات جمع آوری شده از یک اپلیکیشن ردیابی علائم کوویدـ19 نشان می دهد عوامل ژنتیکی بعضی افراد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به این ویروس قرار می دهد.

این یافته ها براساس اطلاعاتی به دست آمده که در اپلیکیشن Covid Symptom Tracker جمع آوری شده است. کالج کینگ لندن ماه گذشته این اپلیکیشن را راه اندازی کرد.

محققان علاوه بر آن که مردم را تشویق کردند تا علائمشان را با یاری اپلیکیشن ردیابی نمایند، از هزاران دوقلوی انگلیسی که در پروژه تحقیقاتی دیگری بودند درخواست کردند تا اپلیکیشن را به کار گیرند.

در مرحله بعد آن ها از این اطلاعات استفاده کردند تا تعیین گردد علائم ابتلا به ویروس کرونا در افرادی که پیش بینی می شد به این ویروس مبتلا شوند با آرایش ژنتیکی آن ها مرتبط است یا خیر.

نتایج این تحقیق نشان داد فاکتورهای ژنتیکی حدود 50 درصد تمایز میان علائم ابتلا به کوویدـ19 را شرح می دهند.

این علائم شامل هذیان، تب، خستگی، تنگی نفس، اسهال و از بین رفتن حس بویایی و چشایی است.

علائم دیگر ابتلا به این ویروس مانند خشن شدن صدا، سرفه، درد قفسه سینه و درد شکم نیز در نتیجه عوامل محیطی است و ربطی به آرایش ژنتیکی افراد ندارند.

تحقیقات روی دوقلوهای همسان و غیرهمسان به محققان نشان داد تا چه میزان سلامت و بیماری تحت تاثیر ژن ها و محیط است.

تیم اسپکتور، یکی از محققان اپیدمولوژی ژنتیک در کالج کینگ لندن و از توسعه دهندگان اپلیکیشن مذکور، گفت: ایده تحقیق ما آنالیز مشابهت در علائم یا نبود علائم بین دوقلوهای همسانی بود که 100 درصد ژن های آنان مشترک بود. همچنین در این تحقیق دوقلوهای غیرهمسان که نیمی از ژن هایشان مشترک بود نیز آنالیز شدند.

اگر عامل ژنتیک در بروز علائم تاثیر داشته باشد، میزان مشابهت علائم در دوقلوهای همسان بیشتر از غیرهمسان خواهد بود. در این تحقیق ما نیز شاهد همین امر بودیم.

او اضافه نمود: این بیماری بسیار عجیب است و در افراد مختلف به اشکال متفاوت نمایان می گردد.

این نتایج به طور آنلاین منتشر شده است و محققان دیگر آن را آنالیز نکرده اند. پژوهشگران این تحقیق امیدوارند یافته های آن ها به توسعه درمان برای ویروس و همچنین شناسایی گروه هایی که در معرض خطر بالای ابتلا قرار دارند یاری کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3150

به "محققان انگلیسی: ژنتیک علائم ابتلا به کوویدـ19 را معین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان انگلیسی: ژنتیک علائم ابتلا به کوویدـ19 را معین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید