نحوه تخریب دیوار باربر ، کاری نکنید کل ساختمان بریزد!

به گزارش آریا بلاگ، هنگامی که در حال بازسازی خانه یا به طور کلی ساخت بنایی جدید هستید، یکی از دشوارترین کارها، نحوه تخریب دیوار باربر (حمال) است. اگر دقیقاً نمی دانید چه کاری باید انجام دهید، تخریب دیوار می تواند بسیار خطرناک باشد. قبل از آغاز کار، باید اهمیت یک دیوار باربر را درک کنید. همان طور که نامش پیداست، این دیوار در بناهای قدیمی نقش اصلی را در تحمل بار ساختمان بر دوش داشته است. بنابراین روش تخریب این دیوار احتیاج به کارشناسی و آنالیز نحوه بارگزاری المان های مختلف سازه دارد. اشتباه در تخریب یک دیوار باربر می تواند از یک سو باعث تخریب کل بنا و از سوی دیگر هزینه های هنگفتی را بر دوش کارفرمایان قرار دهد. ما در این مقاله درباره نحوه تخریب دیوار باربر توصیه های لازم را ارائه می دهیم.

نحوه تخریب دیوار باربر ، کاری نکنید کل ساختمان بریزد!

جهت دریافت خدمات اجرای طرح های بام سبز با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

دیوار حامل بار چیست؟

دیوارها در خانه به دو نوع اصلی باربر و غیرباربر تقسیم می شوند. امروزه برخلاف گذشته همه دیوارهای ساختمان غیرباربر هستند و دیگر نقش سازه ای ندارند. یک دیوار باربر، ساختاری است که ممکن است وزن سقف و وزن طبقات فوقانی را تحمل کند. بار ساختمان از سقف طبقات به دیوار باربر و سپس به پی (فونداسیون) منتقل می گردد؛ مهندسان غالباً به این مورد راستا بار می گویند.

به طورکلی دیواره های بیرونی ساختمان باربر هستند. بسته به نحوه طراحی خانه، دیوارهای داخلی نیز ممکن است باربر یا غیرباربر باشد. در راه پله خانه های قدیمی، ممکن است یکی یا هر دو دیوار راهرو باربر باشند. بسته به تعداد طبقات، دیوارهای باربر پایین ترین طبقه ساختمان بیشترین تحمل بار را دارند و در تخریب آنها باید حداکثر ملاحظات را لحاظ کرد.

نحوه تخریب دیوار باربر

بسته به شرایط طراحی ساختمان اعم از تعداد طبقات، صندلی دیوارهای باربر، طول و ارتفاع دیوارهای باربر، نحوه تخریب و تحلیل آن متفاوت خواهد بود. ولی روش زیر تاحدودی برای همه ساختمان ها صادق است.

قبل از تخریب دیوار حمال باید به فکر پشتیبانی مناسب برای دفع بارهای انتقالی بود. استفاده از یک تیر به عنوان المان افقی به علاوه ستون به عنوان المان عمودی می تواند میزان پشتیبانی آن را به خوبی تأمین کند. المان ستون یک ساختار حمایتی اضافی را ایجاد می نماید و می تواند گزینه ای عالی برای ساختمان هایی باشد که احتیاج شدیدی به پشتیبانی گسترده دارند.

در این روش، تیر می تواند از تخته الوار یا قوطی فولادی باشد. تعداد و ابعاد تیر باید بر اساس تحلیل مقدار بار دیوار معین گردد. استفاده از شمع همانند یک المان عمودی نیز به عنوان ستون در نظر گرفته شده است. برای مثال، یک ساختمان بنایی یک طبقه با دیوار باربر داخلی به طول 6 متر و ارتفاع 3 متر که تنها بار خود و بار یک سقف را تحمل می نماید را در نظر بگیرید.

در هر فاصله 120 سانتی متر احتیاج به قرار دادن دو شمع در دو طرف دیوار و یک الوار چوبی یا قوطی فولادی است. بنابراین در طول 6 متر، احتیاج به 4 شمع در یک طرف و 4 شمع در طرف دیگر دیوار است.

وسایل مورد احتیاج:

 • متر
 • تراز حبابی
 • فرغون
 • دستگاه برش آهن
 • چکش برقی
 • پُتک
 • قلم و چکش
 • کلنگ
 • زیرپایی
 • تجهیزات ایمنی

مراحل تخریب دیوار باربر به توضیح زیر است:

 • به اندازه 30 سانتی متر پایین سقف، حفره ای را به نسبت ابعاد تیر در دیوار ایجاد کنید. بر حسب فاصله 120 سانتی متری، احتیاج به 4 حفره برای عبور تیر است. از چکش برقی می توانید برای ایجاد حفره بهره ببرید. همچنین با استفاده از تراز حبابی و متر قسمت های مورد نظر جهت کنده کاری را علامت گذاری گنید.
 • تیرها یا همان المان افقی را داخل حفره ها قرار دهید، سپس از دو طرف تیرها را بر روی شمع راسخ نموده و شمع ها را جای خود سفت کنید. قرار است بار دیوار به تیر و سپس شمع ها وارد گردد.
 • بعد از قرار دادن تیرها و شمع ها در جای خود، حالا به اندازه ارتفاع یک قوطی فولادی، دیوار بین شمع ها را تخریب کنید.
 • راستا افقی شما برای قرار دریافت یک تیر عظیم تر ایجاد شده است. تیر عظیم تر را با سه شمع در طول دیوار مقاوم سازی کنید.
 • حالا فضا برای تخریب کل دیوار بدون نگرانی فراهم شده است.

نکته: در ساختمان هایی که از دو طرف دارای همسایه هستند، برای تخریب دیوار بیرونی لازم است راستا هر یک از المان های افقی و ستونی را در دیوار کنده و در جای خود قرار دهید. برای این کار بعد از ایجاد حفره تیر، حال باید برای قرارگیری شمع ها در زیر تیر، باید راستا آنها در دیوار ایجاد گردد. تفاوت تخریب دیوار خارجی با داخلی در این است که دیوار داخلی در دو طرف شمع داشته و دو سر تیر بر روی شمع می نشیند، ولی در دیوار خارجی یک شمع دقیقاً در راستای عمودی دیوار در زیر تیر قرار می گیرد.

نکته: دیوارها را برای راستا سیم کشی برق یا لوله کشی آنالیز کنید. قطع کردن برق و سیستم آب رسانی لازم است.

کلام آخر

در حالی که ممکن است کل فرایند تخریب دیوار باربر ساده به نظر برسد، باید با احتیاط عمل کنید. هنگامی که به طور صحیح دیوار را تخریب کردید، می توانید سراغ دیگر اجزای ساختمان بروید. اشتباه در هر مرحله از تخریب ممکن است به خرابی ریزش کامل بنا منجر گردد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2672

به "نحوه تخریب دیوار باربر ، کاری نکنید کل ساختمان بریزد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تخریب دیوار باربر ، کاری نکنید کل ساختمان بریزد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید