وعده دوباره برای واگذاری سهام سرخابی ها

به گزارش آریا بلاگ، مقام های مسئول بار دیگر وعده داده اند سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال در نیمه اول سال در بازار سهام عرضه می گردد. در 15 سال گذشته بسیاری از مقامات مسئول وعده داده اند سهام این دو باشگاه به بخش خصوصی واگذار می گردد؛ ولی هیچ کدام از این وعده ها محقق نشده، اما حالا هیات واگذاری به فروش فوری سهام پرسپولیس و استقلال در نیمه نخست سال جاری رای داده است.

وعده دوباره برای واگذاری سهام سرخابی ها

به گزارش خبرنگاران، پس از شکست های مکرر در برنامه واگذاری سهام پرسپولیس و استقلال بار دیگر بحث های تازه ای برای فروش سهام این دو باشگاه مطرح شده است. آخرین بار اواخر سال 97، مجلس دولت را مکلف کرددر نیمه اول سال 98 سهام این دو باشگاه را در بازار سهام عرضه کند اما بعد از تشکیل جلسه های مختلف اعلام شد شرایطی که مجلس معین نموده برای واگذاری مناسب نیست و قرار شد نحوه واگذاری تغییر کند در نتیجه سهام این دو باشگاه با وجود تاکید های فراوان باز هم عرضه نشد. طرح اولیه واگذاری سهام این دو باشگاه اواخر دهه 70 مطرح شده اما از آن موقع تا به امروز به دلیل موانع مختلف سهام این دو باشگاه به بخش خصوصی واگذار نشده است.

اکنون اما یک عضو هیات عامل سازمان خصوصی سازی در وعده ای تازه اعلام نموده، قرار است سهام این دو باشگاه نیمه نخست امسال در فرابورس عرضه گردد. گفته هایی که تعیین نیست آیا می توان به آن امید داشت یا خیر؟

واگذاری سرخابی ها در نیمه اول سال

عضو هیات عامل سازمان خصوصی سازی گفت: تاکید هیات واگذاری در جلسه روز دوشنبه تعیین شدن تکلیف این دو باشگاه برای عرضه اولیه در بازار سرمایه در نیمه نخست امسال بود و باید با یاری مسئولان کوشش گردد تا این تصمیم زودتر به مرحله اجرا برسد.

ابوالقاسم شمس جامخانه گفت: از شهریور ماه سال 98 جلسات هفتگی و به صورت مستمر با حضور نمایندگان سازمان بورس، وزارت ورزش و جوانان و مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در وزارت ورزش و سازمان خصوصی سازی برگزار شده است و بر اساس آن پیگیری های لازم در زمینه پذیرش این دو شرکت به وسیله بازار دوم فرابورس صورت گرفت.

او ادامه داد: از مقدمات واگذاری این شرکت ها معین تکلیف دارایی های شرکت از جمله اجرایی شدن مصوبه سال 91 هیات وزیران مبنی بر انتقال مجموعه های ورزشی شهید مرغوبکار و درفشی فر، ثبت علائم تجاری در طبقات 45 گانه نزد اداره کل ثبت علائم تجاری و مالکیت معنوی، تجدید ارزیابی دارایی ها، تهیه گزارش توجیهی افزایش سرمایه و اخذ نظر حسابرس و بازرس قانونی و تغییر اساسنامه دو شرکت مطابق با فرمت نمونه سازمان بورس برای تبدیل شرکت ها به شرکت های سهامی عام است.

شمس اضافه کرد: بعد از این اقدامات مجمع عمومی فوق العاده باید برگزار گردد تا ضمن تصویب اساسنامه اصلاح شده، سرمایه دو شرکت به رقم قابل توجهی افزایش و از ماده 141 قانون تجارت خارج گردد.

به گفته معاون سازمان خصوصی سازی، مقدمات این اقدامات در نیمه دوم سال 98 به وسیله جلسات برگزار شده به صورت هفتگی اجرا شده و اکنون تجدید ارزیابی ها در حال اجرا است.

او با تاکید بر آمادگی باشگاه پرسپولیس برای واگذاری سهام خود گفت: این باشگاه تا به امروز اقدامات مربوط به تجدید ارزیابی دارایی ها، ثبت علایم تجاری و ارزیابی علایم تجاری در طبقات 45 گانه را انجام داده است.

شمس جامخانه اضافه کرد: باشگاه استقلال با وجود همه کوشش هایی که انجام داد اما هنوز کارشناسان گزارش مربوط به ارزیابی مجموعه ورزشی شهید مرغوبکار را ارائه ننموده اند و همچنین کارشناسان مربوطه در مورد ارزیابی علایم تجاری معین نشده اند.

او تاکید نمود: به محض ارائه گزارشات لازم اقدامات بعدی برای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده برای تصویب افزایش سرمایه و اساسنامه اصلاحی اقدام و در نهایت مدارک لازم از جمله برنامه کسب و کار و امیدنامه و صورت های اقتصادی جدید به هیات پذیریش برای ورود سهام این باشگاه در بازار دوم فرابورس ارایه خواهد شد.

شمس با بیان اینکه طبق مذاکرات اجرا شده اقدامات لازم در این زمینه در نیمه نخست امسال انجام و امیدواریم که کشف قیمت صورت گیرد، گفت: وزارت ورزش برای واگذاری این دو باشگاه بسیار پیگیر است و اقدامات مربوطه را تا به امروز برای انجام هر چه سریعتر فعالیت ها انجام داده است.

عضو هیات عامل سازمان خصوصی سازی علت تاخیر در واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس در سال 98 اشاره نمود و گفت: این دو شرکت فرهنگی و ورزشی در زمان انجام اقدامات لازم با مسائلی از قبیل تغییرات مدیریتی روبرو بودند که این موضوع باعث تاخیر در همکاری آنها شد زیرا بعضی از اقدامات را باید هیات مدیره تصویب کند تا به مرحله اجرا در آید.

او اضافه کرد: با وجود همه مسائل و حاشیه های موجود در این شرکت ها اما با همکاری وزارت ورزش و جوانان و جلسات برگزار شده به نتایج قابل قبولی رسیدیم و امیدواریم تکلیف این موضوع تا نیمه اول سال 99 تعیین گردد و به وسیله عرضه اولیه در فرابورس کشف قیمت اجرا شده و عرضه های بلوکی در مراحل بعد صورت گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 2879

به "وعده دوباره برای واگذاری سهام سرخابی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده دوباره برای واگذاری سهام سرخابی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید