چرا بیش از حد تشنه می شویم؟

به گزارش آریا بلاگ، احساس تشنگی امانمان را می برد اما به نظر خودمان آنقدر هم در مصرف آب اهمال نکردیم! ممکن است رژیم غذایی که داریم باعث تشنگی ما می گردد و یا فعالیتی که در آفتاب انجام دادیم باعث این شرایط شده باشد. احتمالا هر کدام از ما با خواندن این مطلب می توانیم ریشه تشنگی خودمان را در تابستان پیدا کنیم.

چرا بیش از حد تشنه می شویم؟

به گزارش آریا بلاگ از ایرنا، خیلی از اوقات احساس می کنیم که تشنه هستیم و مدام احساس می کنیم باید خودمان را به یک لیوان آب برسانیم. اما چرا؟ ممکن است رژیم غذایی که داریم باعث تشنگی ما می گردد و یا فعالیتی که در آفتاب انجام دادیم باعث این شرایط شده باشد. احتمالا هر کدام از ما با خواندن این مطلب می توانیم ریشه تشنگی خودمان را در تابستان پیدا کنیم.

نمک خوردن و احساس تشنگی مفرط

نمک باعث خارج شدن آب از سلول ها می گردد و بدن را مجبور می نماید که تا حد ممکن آب مصرف کند. با خوردن نمک زیاد، شما کمتر ادرار می کنید. سلول هایی که اکنون فاقد آب هستند، یک پیغام به مغز ارسال می نمایند که آن احساس تشنگی است. میزان نمک خود را کاهش دهید و مطمئن شوید که به اندازه کافی آب بنوشید.

ورزش را دست کم نگیرید

شما صبح به ورزش رفته اید، مایعات بدنتان را به وسیله عرق کردن از دست داده اید و ممکن است مایعات را جایگزین نکرده باشید. بنابراین احتمالا احساس تشنگی بیشتری می کنید. یک فرمول ثابت برای اینکه چه میزان نوشیدن آب برای ما مفید است، وجود ندارد. به بدن خود گوش دهید و مایعات مصرف کنید.

در معرض آفتاب بودن طولانی مدت

وقتی پایان تابستان فرا می رسد، شما وقت بیشتری را در فضای بیرون از منزل می گذرانید. خواه در یک پارک باشد یا در حیاط خانه خود، یا حتی در حال گردش هم نباشید، گرما و آفتاب به کمبود آب بدن می انجامد. حتما یک بطری آب همراه خود داشته باشید و در این مواقع آب بنوشید تا تشنگی به شما فشار نیاورد.

ممکن است دیابت داشته باشید

بعضی از بیماری کم آبی بدن را با دیابت اشتباه می گیرند. در دیابت، شما مجبور به دفع ادرار بیشتری هستید.

بیماران دیابتی تشنگی بیش از حد، ادرار بیش از حد و تاری دید را تجربه می نمایند. در این خصوص اگر مشکوک هستید، بهتر است زودتر با پزشک خود صحبت کنید.

خشکی دهان

خشکی دهان به چه معناست؟ غدد بزاقی در دهان شما به اندازه کافی بزاق فراوری نمی نمایند و ممکن است به همین علت احتیاج به نوشیدن آب بیش از حد داشته باشید. در این خصوص حتما به پزشک مراجعه کنید.

کم خونی

بدن شما برای انتقال خون در بدن به سلول های سالم تکیه می نماید. کم خونی خفیف باعث تشنگی نمی گردد اما اگر شرایط شما شدید باشد، ممکن است احساس تشنگی و سرگیجه و تعرق بیش از حد کنید.

مصرف دارو

بعضی از داروها هستند که باعث خشکی دهان شما می شوند. آنتی هیستامین ها، داروهای ضد افسردگی و داروهای فشار خون باعث خشکی دهان می شوند.

نحوه مصرف مایعات را تغییر دهید

فکر می کنید که نوشیدن آب برای شما کافی است. به عنوان یک قانون حتما قبل از هد وعده غذایی آب بخورید و همچنین این کار را برای میان وعده ها هم انجام دهید. حتی اگر احتیاج است زنگ گوشی خودتان را تنظیم کنید و آب بنوشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3634

به "چرا بیش از حد تشنه می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بیش از حد تشنه می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید