کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن را جدی بگیرید

به گزارش آریا بلاگ، یکی از انواع کلاهبرداری، جرم کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن بوده که در سال های اخیر به علت افزایش قیمت بی رویه مسکن، این جرم نیز در کشور ما، رواج زیادی یافته است.

کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن را جدی بگیرید

افرادی که قصد خرید و فروش مسکن را دارند، ضروری است قبل از انجام هرگونه معامله ای در مورد خرید و فروش خانه، اطلاعاتی در مورد موارد کلاهبرداری در این خصوص داشته باشند تا در دام این افراد نیفتند. لذا به علت اهمیت این موضوع در این مطلب از خبرنگاران به کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن می پردازیم.

موارد کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن

تنظیم مبایعه نامه جعلی

در این شیوه از کلاهبرداری، افراد سودجو (خریدار یا فروشنده) در تنظیم مبایعه نامه، دست به اعمال متقلبانه زده و مواردی را در مفاد آن درج می کنند که خلاف واقع است. برای آن که از وقوع این نوع از کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن جلوگیری گردد، مبایعه نامه را بدون آن که کامل مطالعه نموده، امضا نکنید.

کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن بدون بازدید از ملک

گاهی پیش می آید که افراد کلاهبردار، واحدی را برای خرید به فروشنده نشان می دهند و می گویند این خانه، مشابه واحد آن ها است و براساس مشخصات آن، ملک را معامله می کنند. این در حالی است که بعد از انجام معامله، فرد خریدار متوجه کاستی ها و تفاوت ها می گردد. مثلا، ممکن است در متراژ، یا امکاناتی نظیر دستگاه گرمایشی، کولر و غیره باهم تفاوت هایی داشته باشند.

کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن های نیمه ساز

این نوع از کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن، بسیار رایج است. بدین صورت که کلاهبرداران، خانه های نیمه ساز آماده نموده یا خانه هایی را پیش فروش می کنند. این در حالی است که اصلا قرار نیست این خانه ها تکمیل شوند. بدین ترتیب، افراد کلاهبردار، بعد از تنظیم مبایعه نامه و دریافت پیش پرداخت، فرار نموده و هیچ اثری از خود نمی گذارند.

کلاهبرداری به وسیله پرداخت تسهیلات بانکی

افراد سودجود و کلاهبردار، به نام آن که تسهیلات بانکی برای خرید مسکن ارائه می دهند، اقدام به تاسیس شرکت هایی نموده و در این زمینه فعالیت می کنند. سپس، بعد از آن که به نام تسهیلات بانکی، از مردم عادی پول دریافت کردند، شرکت را تعطیل نموده و فرار می کنند.

کلاهبرداری به وسیله وکالت نامه جعلی یا باطل شده

بعضی از دفاتر املاک با ارائه وکالت نامه جعلی یا باطل شده، اموال افراد کم تجربه را به فروش می رسانند. آن ها ممکن است به این بهانه که صاحب ملک، خارج از کشور زندگی می نماید و مواردی از این قبیل، با وکالت نامه های جعلی، اقدام به کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن کنند.

کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن به وسیله سند جعلی

این روش از کلاهبرداری، بسیار رایج است. بعضی افراد سودجود، با تنظیم سندهای جعلی خانه سایر افراد را به فروش می رسانند و بعد از انجام معامله و دریافت پول، فرار می کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، در هنگام خرید خانه تا حد امکان از مالکیت صاحب ملک آگاه شده و استعلامات لازم را انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، این چند کلاهبرداری هنگام معامله خودرو را جدی بگیرید را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 10099

به "کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید