گزارشی از جلسه توسعه گردشگری شهرستان شاهرود

به گزارش آریا بلاگ، توسعه گردشگری شهرستان شاهرود

از آن جایی که ایران جز کشورهایی با تاریخ کهن و غنی است در هر گوشه از خاک این سرزمین پهناور بناها و جاذبه های تاریخی بسیار قرار گرفته است که هر کدام به نوبه خودشان می توانند سبب جذب گردشگران بسیار باشند. اما برای این که بتوانیم با استفاده از این جاذبه ها گردشگرانی را از داخل و خارج از کشور به سمت ایران جذب کنیم می بایست زیرساخت های لازمه را برای آن فراهم آوریم. گرچه توجه به توسعه گرشگری در ایران با تاخیر در مقایسه با دیگر کشورها شروع شد اما در طول دهه گذشته اقدام های موثری برای رونق این بخش مهم صورت گرفته تا سهم درآمدهای غیر نفتی این سرزمین پهناور را از روزنه آن چه که امروز به صنعت پاک معروف است، افزایش دهد. همراه با تیم خبری خبرنگاران در ادامه گزارشی که درباره توسعه گردشگری شهرستان شاهرود همراه باشید.

گزارشی از جلسه توسعه گردشگری شهرستان شاهرود

با توجه به آنچه که در بالا گفتیم جاذبه هایی در ایران وجود دارد هنوز ناشناخته هستند که احتیاجمند فراهم آوردن زیرساخت هایی برای جذب جهانگرد هستند. شهرستان شاهرود با وجود داشتن ظرفیت های متفاوت در مقایسه با دیگر شهرهای ایران و قرار دریافت در جهت سالانه میلیون ها مسافر و زائر عبوری، می تواند در آینده ای نزدیک به عنوان مقصدی تازه برای جهانگردان معرفی گردد. در سال های گذشته شعاری از زبان بعضی از استانداران سمنان با عنوان تبدیل این استان از معبر به مقصدی برای جهانگردان طرح هایی را ارائه کرده بود که موارد گفته شده تنها با اندکی توجه و سرمایه گذاری در شهرستان شاهرود قابل اجرا هستند.

به منظور معرفی جاذبه های نوظهور ایران میزگردی با عنوان توسعه جهانگردی شهرستان شاهرود تشکیل شد. حسینعلی سمیعی رئیس شورای شهر شاهرود، حمیدرضا حسنی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شهرستان شاهرود، مجتبی رحیمی پژوهشگر و بردیا شریفی مدرس و فعال در حوزه جهانگردی در این میزگرد حضور داشتند.

میانگین ماندگاری مسافران در شاهرود 24 ساعت اعلام شده است

در این جلسه که موضوعیت توسعه جهانگردی شهرستان شاهرود برگزار گردید، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شاهرود میانگین زمان ماندگاری مسافران در این شهرستان را 24 ساعت اعلام نمود و گفت: بیشترین جهانگردان در فصل های بهار، تابستان و ابتدای پاییز به شاهرود سفر می نمایند اما وجود جاذبه های کویری نیز سبب شده تا در فصل سرد سال هم این مناطق پذیرای جهانگردان بسیاری باشند. وی در ادامه با بیان این که در تعطیلات نوروز ظرفیت پذیرش جهانگردان حدود 150 هزار جهانگرد است نیز توضیح داد: ظرفیت اقامت در تاسیسات جهانگردی شهرستان بیش از 1500 نفر در شبانه روز است. در طول سال نزدیک به یک میلیون نفر جهانگرد در 4 هتل، 3 مهمان سرا، 36 اقامتگاه بوم گردی، 36 اقامتگاه مسافری و در مجموع بیش از 700 تخت هتلی اقامت می نمایند.

افزایش چشمگیر اقامتگاه های بوم گردی با معرفی روستاها

در ادامه این جلسه توسعه جهانگردی شهرستان شاهرود رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شاهرود با اشاره به افزایش چشمگیر اقامتگاه های بوم گردی با معرفی روستاها نیز گفت: برگزاری جشنواره هایی همچون سفر به دشت شقایق کالپوش، سفر به توران و سفر به زیستگاه زاغ بور پای جهانگردان بسیاری را به کالپوش و خوارتوران باز کرد در حالی که پیش از این فقط نیروهای دولتی در این مناطق حضور داشتند.

وی نیز در ادامه صحبت های خود به افزایش تعداد اقامتگاه های بوم گردی در شاهرود را نشان از ظرفیت بسیار زیاد جاذبه های جهانگرد در مناطق روستایی و عشایر شهرستان دانست و تاکید و کرد: اقامتگاه های بوم گردی که در این شهرستان وجود دارد یا در حال ساخت هستند حدود 40 عدد می گردد، این عدد در حالی است که بسیاری از استان ها هنوز به این میزان دست نیافته اند و برای نمونه در استان خراسان رضوی 40 اقامتگاه بوم گردی دایر است.

وی همچنین افزود: با این وجود توصیه می گردد روستاییان در کنار حفظ تولیدات کشاورزی و دامی خود به عنوان اشتغال مکمل به جهانگردی نگاه نمایند و اینکه مانند هتل ها فقط در انتظار آمدن جهانگرد باشند، کار درستی نیست.

تشکل های جهانگردی و شهرداری ها یاری نمایند

یکی از مدیران پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی در مورد موضوع توسعه جهانگردی شهرستان شاهرود با بیان اینکه این سازمان خود به تنهای نمی تواند جهانگردی را در کشور توسعه دهد نیز گفت: تشکیل سازمان های مردم نهاد و تشکل های جهانگردی می توانند در این زمینه برای دستیابی به توسعه جهانگردی شهرستان شاهرود یاری بسزایی کند.

شهر انسان محور توانایی جذب جهانگرد دارد

در جلسه ای که در مورد توسعه جهانگردی شهرستان شاهرود برگزار گردید، رئیس شورای شهر این شهرستان با بیان اینکه شورای پنجم 14 سیاست محوری خود را بر پایه ایجاد شهری انسان محور، برنامه ریزی کرد نیز گفت: بسیاری از شهرها تا به امروز فضاهای خودرو محور را در داخل خود گسترش دادند این در حالی است که می توان با تغییر سیاست ها به سمت انسان محوری، جهانگردان بیشتری را نیز جذب کرد.

سمیعی با تاکید بر اینکه تغییر سیما و منظر شهری در شاهرود یکی از اولین کارهایی بود که در کوتاه مدت می توانست در جلب اعتماد عمومی جامعه عمل بپوشاند نیز توضیح داد: می بایست با انجام بعضی اقدام های عمرانی، شهری زیبا و متفاوت از دیگر شهرها داشته باشیم و در گام نخست این موضوع و جلب اعتماد مردم سبب شد درآمدهای شهرداری تا سرانجام دیماه سال جاری به 850 میلیارد میلیارد ریال رسیده و بر اساس پیش بینی ها تا سرانجام سال به رقم حدود یکهزار میلیارد ریال دست یابد در حالی که بودجه سال گذشته 760 میلیارد ریال بود.

وی نیز با بیان اینکه از شهرستان شاهرود تا به امروز به عنوان قاره کوچک فقط نام آن را یدک کشیده است و بهره ای از ظرفیت های خود نبرده است نیز یادآور شد:

تحقق شعار تبدیل شاهرود از معبر به مقصد جهانگردی احتیاج به زحمت فراوان دارد و اگر دستکم یک شب ماندگاری مسافران افزایش یابد، به هدف خود رسیده ایم.

ظرفیت های جهانگردی موجود در شاهرود

در مورد توسعه جهانگردی شهرستان شاهرود، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شهرستان شاهرود از ظرفیت های موجود در این شهرستان صحبت کرد و با اشاره به مجموعه های تاریخی بسطام و خرقان، جنگل ابر و قطری، آبشار تنگه داستان مُجِن و خوارتوران یادآور شد: با این وجود در کنار معرفی جاذبه ها، باید زیرساخت های مناسب نیز برای پذیرش جهانگرد ایجاد گردد. حسنی ادامه داد: آمار بازدیدنمایندگان از آبشار تنگه داستان مُجِن همپای جنگل ابر به پیش می رود اما هنوز نتوانستیم هشت کیومتر از جهت خاکی دسترسی به آبشار را آسفالت کنیم.

پژوهشگر حوزه توسعه جهانگردی شهرستان شاهرو در این خصوص گفت: فقط بخشی از مسافران عبوری وارد شهر و بخش دیگری از کمربندی خارج می شوند در حالیکه اگر هر یک از میلیون ها زائر امام هشتم (ع) مبلغ بسیار ناچیزی در شهر هزینه نمایند، می توان معادل بودجه یک سال شهرداری درآمد کسب کرد.

رحیمی گفت: می توان در کمربندی با استفاده از سازه ها و مصالح بومی منطقه مکان هایی را برای ارائه خدمات به مسافران ایجاد کرد و بهره بردن از یاری های نهادهایی چون آستان قدس رضوی نیز در این زمینه می تواند یاری نماینده باشد.

احتیاج به نماد شهر

رئیس شورای شهر شاهرود علاوه بر تاکیدی که بر ظرفیت ها موجود در جاذبه های جدید شهر کرده نیز افزود: آب و هوای خوب یکی از مهمترین داشته های شهر شاهرود است که به لطف خدا این موهبت نسیب شهر شاهرود می باشد و در کنار آن بعضی جاذبه های طبیعی نیز ایجاد شده است اما این به تنهایی برای جذب جهانگرد کافی نیست. وی نیز اشاره نمود برای تبلیغ شهر و جذب جهانگرد می بایست همانند یک کالا ابتدا ساخته گردد و سپس برای فروش آن بتوانیم اقدام نماییم از همین رو پیشنهاد وی ارائه یک نماد شهری برای شاهرود بوده است.

آموزش، راهکاری مطمئن برای توسعه جهانگردی

نماینده دفترهای جهانگردی استان سمنان با بیان اینکه ایران از صنعت جهانگردی عقب افتاده نیز گفت: در یک دوره زمانی به دلیل نبود نگاه مثبت به جهانگردی ایران هیچ مسافرانی به کشور وارد نمی شد اما اکنون به این نتیجه رسیده ایم که بعد از نفت و خودرو، صنعت جهانگردی می تواند نقش مهمی در منابع درآمدی کشور ایفا کند. درست همانند استانبول که مهمترین نقش را در اقتصاد ترکیه ایفا می نماید. برای برطرف این معضل باید با توجه به داشته های خود، آموزش همگانی را در جامعه حاکم کنیم چرا که حتی دستگاه های اجرایی مرتبط با موضوع نیز آموزشی در مورد جهانگردی ندیده اند و نمی دانند جهانگردی به چه معناست.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: الی گشت
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3033

به "گزارشی از جلسه توسعه گردشگری شهرستان شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشی از جلسه توسعه گردشگری شهرستان شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید