گزارش تصویری از گردن زدن کریستف کلمب به دست معترضان آمریکایی

به گزارش آریا بلاگ، با افزایش درخواست ها برای حذف مجسمه های یادبود استعمارگران و برده داران در آمریکا که با اعتراضات ضد نژادپرستی جان گرفته است، پلیس ایالت ماساچوست از قطع شدن سر مجسمه کریستوف کلمب در بوستون اطلاع داد.

گزارش تصویری از گردن زدن کریستف کلمب به دست معترضان آمریکایی

به نقل از خبرگزاری فرانسه، مجسمه هایی از کریستوف کلمب که یک بازرگان و دریانورد ایتالیایی بود و در کوشش برای یافتن راهی کوتاه تر به هند، قاره آمریکا را کشف کرد، پیشتر در میامی و ریچموند ویرجینا هم هدف خشم معترضان آمریکایی قرار گرفته بود.

-

-

-

-

-

در شهر ریچموند، معترضان جنبش جان سیاه پوستان اهمیت دارد در پارک بِرد خواهان پایین کشیدن این مجسمه شدند. آن ها نخست از طناب ها برای جدا کردن مجسمه از پایه آن استفاده کردند و در محل مجسمه نوشتند: کلمب نماد نسل کشی بود.

مجسمه کریستوف کلمب در دسامبر 1927 در ریچموند نصب شده بود. این نخستین مجسمه ای از کلمب بود که در جنوب ایالات متحده آمریکا نصب می شد. پایین آوردن این مجسمه در شرایطی رخ می دهد که موجی از سرنگونی تندیس ها از لندن گرفته تا ایالات متحده و بلژیک کلید خورده است. معترضان و یا نهادهای رسمی تندیس افرادی را از فضاهای عمومی حذف می نمایند که در گذشته خود ارتباطی با نژادپرستی یا برده داری داشته اند.

جرقه اعتراضات مردمی در آمریکا با مرگ دلخراش جورج فلوید زده شد. او که سیاه پوستی آمریکایی بود، 25 مه به دست پلیس ایالت مینه سوتا در مینیاپولیس بازداشت شد و بعد با فشار زانوی یک افسر سفیدپوست روی گردنش، خفه شد.

براساس اعلام پلیس بوستون، کمی بعد از نیمه شب سه شنبه نیروهای امنیتی از این موضوع آگاه شدند و تحقیقات در جریان است اما هیچکس بازداشت نشده است.

در همین حال کمپینی تحت عنوان نژادپرستان را سرنگون کنید در بریتانیا به راه افتاده است که در لیست آن ها نام 78 بنای یادآور نژادپرستی برای تخریب قرار داده شده است. سازمان دهندگان این کمپین از سرنگونی مجسمه ادوارد کلستون الهام گرفتند که از برده داران ثروتمند قرن 17 به شمار می رفت. قانونگذاران حزب کارگر بریتانیا وعده داده اند در اسرع وقت تمام نمادهای تاریخی کشورشان را مورد ارزیابی دوباره قرار دهند.

در اقدامی قابل توجه یک متصدی موزه که تحصیل نموده آکسفورد است، در پیامی توییتری خطاب به حامیان جنبش زندگی سیاه پوستان مهم است، دستورالعملی برای چگونگی تخریب مجسمه ها با مواد شیمیایی خانگی ارائه کرد و گفت هدف بعدی باید بنای وینستون چرچیل در میدان مجلس واقع در لندن باشد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3546

به "گزارش تصویری از گردن زدن کریستف کلمب به دست معترضان آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش تصویری از گردن زدن کریستف کلمب به دست معترضان آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید