5 پیشنهاد معاونت صنایع دستی در کمیسیون تخصصی شورای عالی تصویب شد

به گزارش آریا بلاگ، پنج پیشنهاد معاونت صنایع دستی برای طرح در شورای عالی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پنجمین نشست کمیسیون تخصصی این شورا که امروز دوشنبه 22 مهر در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گردید، به تصویب رسید.

5 پیشنهاد معاونت صنایع دستی در کمیسیون تخصصی شورای عالی تصویب شد

به گزارش خبرنگار آریا بلاگ، پنجمین کمیسیون تخصصی شورای عالی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور پویا محمودیان معاون صنایع دستی، رضا معصومی راد رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی و نمایندگانی از وزارت کشور، امور خارجه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسکن و شهرسازی و آموزش و پرورش برگزار گردید و پنج پیشنهاد معاونت صنایع دستی شامل اختصاص ردیف اعتبار مستقل برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور پوشش بیمه ای شاغلان جدید صنایع دستی، تأمین زیرساخت ها و امکانات لازم برای ایجاد پایگاه های شهرها و روستاهای ملی و دنیای صنایع دستی، اصلاح کد تعرفه عوارض صدور پروانه ساختمانی از تجاری به فرهنگی و عوارض کسب و پیشه، همکاری وزارت کشور در تأمین زمین و زیرساخت های مورد احتیاج به شکل قطعی به ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ایجاد بازارهای دائمی صنایع دستی و صدور مجوز تجارت الکترونیک در حوزه صنایع دستی از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای طرح در شورای عالی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پنجمین کمیسیون تخصصی این شورا با رأی تمامی اعضای کمیسیون تصویب شد.

معاون صنایع دستی در این نشست گفت: با پراکندگی فراوری صنایع دستی در استان ها روبه رو هستیم؛ بیش از 75درصد صنایع دستی توسط زنان توانمند کشور که بیشتر آن ها سرپرست خانوار هستند، فراوری می گردد.

پویا محمودیان اضافه کرد: با توجه به این پراکندگی ها، مشکل فروش صنایع دستی و مبادی عرضه وجود دارد. مرکز فروش صنایع دستی به شکل تخصصی تنها در خیابان ویلا تهران و میدان نقش دنیا اصفهان وجود دارد. باید بتوانیم با تمام ظرفیت، بسترهای لازم برای فروش صنایع دستی کشورمان را فراهم کنیم.

او توضیح داد: به استناد بند پ و تبصره 1 ماده 3 قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی، مجلس شورای اسلامی در بیست و ششم دی 1396 و ابلاغیه شماره 153175 در دوم اسفند 1396 رئیس جمهوری مبنی بر واگذاری اختیار صدور مجوز فروشگاه های انحصاری هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وقت، از آنجا که در متن قانون نوع فروشگاه شامل (حقیقی یا مجازی) به شکل عام ذکر شده است به همین دلیل مطابق قانون و به منظور اعمال نظارت های تخصصی و سامان دهی مناسب، بحث اعطای مجوز فعالیت فروشگاه های الکترونیک صنایع دستی نیز بر اساس تبصره یا الحاقیه به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واگذار گردد.

معاون صنایع دستی اضافه کرد: کوشش می کنیم تا سایت های تجارت الکترونیک داخل کشور به سایت های تجارت الکترونیک خارجی متصل گردد، اگر قرار باشد مجوز سایت تجارت الکترونیک توسط دستگاه دیگری به جز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعطا گردد، دوگانگی و موازی کاری ایجاد می گردد.

محمودیان اظهار کرد: یکی از پیشنهادهای معاونت صنایع دستی ایجاد پایگاه ها در شهرها و روستاهای ملی و دنیای صنایع دستی است با توجه به اینکه در اجرای بند ب ماده 98 قانون برنامه ششم توسعه و مصوبه 23 خرداد 96 شورای عالی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موضوع برنامه ریزی برای توسعه شهرهای دنیای صنایع دستی، دولت باید با هدف ارتقای وضعیت مالی و معیشتی ذی نفعان و فعالان صنایع دستی و هنرهای سنتی، نسبت به ایجاد و تجهیز پایگاه ها در شهرها و روستاهای ملی و دنیای صنایع دستی کشور اقدام کند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 966

به "5 پیشنهاد معاونت صنایع دستی در کمیسیون تخصصی شورای عالی تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 پیشنهاد معاونت صنایع دستی در کمیسیون تخصصی شورای عالی تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید