آغاز تعطیلی سراسری 10 روزه در کشور

به گزارش آریا بلاگ، بنابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از امروز 10 روز تعطیلی سراسری در کشور آغاز می شود تا کمی بتوان ترمز کرونا در موج چهارم را کشید.

آغاز تعطیلی سراسری 10 روزه در کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، از امروز به مدت 10 روز تعطیلی سراسری در کشور شروع می شود، تعطیلی که برای کاهش چرخه ویروس به ویژه از نوع انگلیسی اش رقم خورده است، چرا که به دلیل سرعت سرایت ویروس انگلیسی نقشه کرونایی کشور از رنگ بندی به سرعت به رنگ قرمز آتشین درآمد و راهی جز تعطیلی برای کاهش شعله های بلند کرونا در کشور وجود نداشت.

شعله های آتش کرونا در کشور اکنون زبانه می کشد چرا که پیش از نوروز به دنبال کاهش موارد ابتلا و فوتی های کرونا بسیاری فکر کردند امسال نوروز را می توانند عادی تر از سال گذشته سپری کنند و راهی بازار ها و پاساژ ها شدند تا خود را برای نوروز و دید و بازدید های نوروزی یا سفر آماده کنند غافل از اینکه کرونا کمین نشسته بود تا جان دوباره بگیرد و شعله آتش بیماری دوباره در کشور برافروخته شود.

گوش مردم و مسئولان به هشدار ها بدهکار نبود

پیش از نوروز وزیر بهداشت بیان کرد که نگرانیم و مسافرت به عنوان اصلی ترین عامل گردش ویروس بسیار موثر است، موضوع وزارت بهداشت از روز نخست تعیین بود، ما مطلقا مواق مسافرت نبودیم، نیستیم و نخواهیم بود.

هشدار های وزیر بهداشت و مخالفت وزارت بهداشت برای سفر ها کارساز نشد و وزیر بهداشت مجبورشد که به قسم والتماس بیفتد و گفت: ما التماس کردیم که سفر نباشد و من یک عضو از ستاد ملی مقابله با کرونا هستم و وزیر بهداشت در ایران باید همیشه باید خواهش کند و دست و پا ببوسد تا بتواند یک قدم بردارد.

در نهایت ستاد ملی مقابله با کرونا فقط سفر به شهر های قرمز و نارنجی آن هم با خودروی شخصی را ممنوع اظهار داشت وسفر به این شهر ها با حمل و نقل عمومی آزاد بود.

وزیر بهداشت هم با آزاد بودن سفر ها پشت تریبون آمد و گفت: اگر همه دروازه ها هم باز بود، حضرت عباسی سفر نروید چرا که سفر رفتن همانا و گرفتار شدن همانا. اگر هم برای شما بلیت مجانی فرستادند به سفر نروید این ها ویزای بیماری و مرگ است.

نمکی اظهار کرد: ما در خوزستان کودک یکساله از دست دادیم و ما در نظام سلامت شده ایم زخمی وجنازه جمع کن و هر چه فریاد زدیم و شرمسار مدافعان سلامت شدیم هم فایده نداشت وبه روسای دانشگاه ها اظهار داشتم که خودتان را برای یورش سنگین ویروس جهش یافته آماده کنید.

وزیر بهداشت گفت: چه گناهی کردیم که باید شهید بدیم و ناب ترین مدافعان سلامت را از دست دادیم و اگر چند خوزستان دیگر شکل گرفت، ان وقت نمی توانیم روی تاب آوری نظام سلامت قسم بخوریم چرا که مدافعان سلامت در خوزستان نمی توانستند یک پلک روی هم بگذارند و همه این ها اثر خود را روی آمار ها خواهد گذاشت.

موج چهارم و سونامی کرونا در ایران

در نهایت همه این هشدار ها به جایی نرسید وگوش مردم و مسئولان به این حرف ها بدهکار نبود و موج چهارم کرونا خیز بلند موشکی برداشت و این بار کرونا پر قدرت تر از همیشه وارد میدان شد و هفته اخیر 28 هزار بستری جدید قطعی یا محتمل کرونا رخ داد که نسبت به هفته قبل حدود 10 هزار مورد افزایش داشته است، باید موج چهارم را سونامی کرونا نامید چرا که سرعت افرایش بستری 3.7 برابر نسبت به مدت مشابه در موج دوم و سوم است.

ابتدای نوروز 11 شهرستان کشور در شرایط قرمز، 38 شهرستان در شرایط نارنجی، 294 شهرستان در شرایط زرد و 105 شهرستان در شرایط آبی قرار داشتند و نقشه کرونایی کشور زرد وآبی بود وحتی در خوزستان و اطراف آن شهر های قرمز و نارنجی به چشم می خورد، اما امروز نقشه کرونایی کشور آتشین است. در حال حاضر 257 شهرستان قرمز و 129 شهرستان نارنجی هستند و 51 شهرستان در شرایط زرد و فقط 11 شهرستان در شرایط آبی قرار دارند.

سرعت رشد موارد ابتلا وبستری به حدی بالا بود که پیشنهاداتی مبنی بر تعطیلی شهر های قرمز و البته استان تهران برای کنترل شرایط بیماری مطرح شد و وزیر بهداشت هم پیشنهاد تعطیلی را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کرد.

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران هم در این باره گفت: شرایط و نرخ افزایش مبتلایان به گونه ای است که به نظر می رسد محدودیت های اعمالی برای جلوگیری از گسترش بیماری کفایت لازم را ندارد. بر همین اساس پیشنهاد تعیین ما فرضیه لاک دان یا تعطیلی است که در دو هفته آخر آبان ماه در تهران و برخی مراکز استان ها هم تجربه کردیم.

وی افزود: حداقل در تهران به نظر می رسد که به جز جهت لاک دان، جهت دیگری برای کنترل بیماری وجود ندارد و در کنار آن باید به سرعت فرآیند واکسیناسیون گروه های پرخطر و جامعه پزشکی انجام شود. به نظر می رسد سرعت بخشیدن به واکسیناسیون یک اولویت قطعی در تهران و مراکز استان ها است.

البته وزیر بهداشت اظهار کرده است که رشد موارد بستری در هفته های اخیر مربوط به سفر های نوروزی نیست وافزایش آمار بستری ناشی از سفر ها را در روز ها وهفته های آینده خواهیم دید و آنچه در روز های اخیر از موارد بستری می بینیم ناشی از بی توجهی های قبل از سفر ها به خصوص بازار های شلوغ، صف های طولانی و درهم فشرده مرغ و ... است و افزایش تصاعدی موارد سرپائی حاکی از اثرات سفر های نوروزی است و از روز های آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم.

محدودیت های هوشمند با تاخیر و نیم بند در کشور

با وجود اینکه براساس مدیریت هوشمند بیماری کرونا که مصوبه ستادملی مقابله با کروناست وبا تغییر رنگ بندی کرونایی شهر ها باید شاهد اعمال محدودیت ها باشیم، اما این بار محدودیت ها خیلی هم هوشمند و به سرعت اعمال نشد، 42 شهرستان شامل 7 مرکز استان شامل تهران، کرج، اصفهان، شیراز، ایلام، شهرکرد و زنجان از 16 فروردین در شرایط قرمز و 54 شهرستان از جمله 6 مرکز استان (اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد) در شرایط نارنجی قرار دریافتد، اما محدودیت های کرونایی شامل تعطیلی گروه های شغلی 2، 3 و 4 در شهر های قرمز وتعطیلی گروه های شغلی 3 و 4 در شهر های نارنجی اعمال نشد.

ابراهیم درستی، نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران هم ابلاغ نشدن تعطیلی گروه های شغلی را علت اجرا نشدن محدودیت های کرونایی دانست و گفت: شبکه خبر مدام زیرنویس می کند که مشاغل گروه 2، 3 و 4 در شهر های قرمز تعطیل هستند و احتمالاً از شنبه 21 فروردین تعطیلی دوهفته ای تهران شروع خواهد شد. وزارت بهداشت هنوز رسماً به ما ابلاغ نکرده که اصناف و مشاعل گروه 2 در شهر تهران دو هفته باید تعطیل باشند که ما بتوانیم آن را به صنوف زیر مجموعه خود ابلاغ کنیم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه اتاق اصناف مکلف است دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا را رعایت کند، در پاسخ به اینکه چرا با وجود قرمز شدن شرایط تهران در روز های اخیر تعطیل نشد، گفت: دلیل تاخیر در تعطیلی ها این است که به طور ناگهانی طی 10 تا 12 ساعت رنگ بندی شهر ها تغییر کرد و بیماری در کشور شدت گرفت.

وی افزود: طبق اعلام استاندار تهران قرنطینه تهران منتفی است، اما مشاغل گروه 2، 3 و 4 باید دو هفته تعطیل شوند که احتمالاً تعطیلی از روز شنبه شروع خواهد شد.

این در حالی است که علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تغییر رنگ بندی کرونا در کشور گفت: موضوع ابلاغ دستورالعمل های بهداشتی به اصناف از سال گذشته شروع شده است. در واقع قرارگاه ستاد، محدودیت ها را به استانداری ها اعلام می کند و باید اجرا شوند. محدودیت های جدید و بسته شدن اصناف از همین امروز باید اعمال می شد و در صورتی که انجام نشده این موضوع تخلف است.

در نهایت شامگاه روز پنج شنبه 19 فروردین ماه اظهار داشت که از شنبه 10 روز تعطیلی سراسری اعمال خواهد شد و بر این اساس پنج روز بعد از قرمز ونارنجی شدن شهر ها محدودیت ها از امروز به مدت 10 روز شروع می شود و اگر این پنج روز محدودیت ها اعمال شده بود در کنترل بیماری سرعت عمل بهتری داشتیم چرا که کرونا آن هم از نوع انگلیسی با توجه به سرعت بیماری به سرعت درحال گردش در کشور وقربانی دریافت است.

جزئیات تعطیلی سراسری 10 روزه از امروز 21 فروردین ماه

کمیته عالی نظارت با موضوع و مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می بایست نظارت دقیق را بر نحوه رعایت شیوه نامه ها اعمال کند و افرادی که الزمات قانونی در این خصوص را رعایت نمی کنند برای برخورد به مراجع ذیربط معرفی کند تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

در شهر های قرمز مشاغل گروه دو، سه و چهار تعطیل است و بازار بزرگ تهران و از امروز تعطیل خواهد بود.

فعالیت های اجتماعی مانند نماز های جمعه، مساجد، نماز های جماعات یومیه، مراسم های آیینی و مذهبی و تمام مراکز آموزشی اعم از مدارس، دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، آموزشگاه های خصوصی، حوزه های علمیه در شهر های قرمز ونارنجی تعطیل است.

در شهر های نارنجی دستگاه های ارائه دهنده خدمات ضروری با یک دوم کارکنان به فعالیت خود ادامه می دهندو جلسات در فضای سربسته با حداکثر 20 نفر برگزار خواهند شد.

دستگاه های ارائه دهنده خدمات ضروری در شهر های قرمز با یک دوم و در شهر های نارنجی با یک سوم فعالیت می کنند همچنین فعالیت سایر ادارات غیر ضرور در شهر های قرمز با یک سوم و در شهر های نارنجی با یک دوم کارکنان خواهد بود و جلسات اداری در فضای سربسته در شهر های قرمز حداکثر با 15 نفر و در شهر های نارنجی با حداکثر 20 نفر برگزار می شود.

محدودیت های تردد در 10 روز تعطیلی سراسری

سردار سیدکمال هادیانفر درباره نحوه اعمال قانون خودرو ها با پلاک غیربومی درشهر ها گفت: خودرو هایی که پس از مهلت 72 ساعته از زمان تغییر رنگ بندی شهر ها همچنان در شهر های نارنجی و قرمز حضور داشته باشند، جریمه خواهند شد و بر این اساس در شهر های قرمز یک میلیون تومان و در شهر های نارنجی نیم میلیون تومان جریمه برایشان صادر خواهد شد.

وی با بیان اینکه جریمه این خودرو ها هم با بهره گیری از دوربین ها و هم از سوی ماموران پلیس راهور انجام می شود، شرح داد: تنظیمات این دوربین ها به نحوی اجرا شده که خودرو های با پلاک غیربومی که در شهر های غیر قرمز و نارنجی حضور داشتند، پس از 72 ساعت ازتغییر شرایط این شهر ها به قرمز یا نارنجی اعمال قانون و جریمه شوند. این اعمال قانون هم به وسیله دوربین ها و هم به وسیله ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی انجام می شود.

رییس پلیس راهور ناجا در پاسخ به سؤالی مبنی بر نحوه اعمال قانون پلاک های غیربومی در معابر درون شهری گفت: دو استان تهران و البرز با توجه به مجاورتی که وجود دارد به صورت یکپارچه دیده شده اند، چرا که به عنوان مثال، چون برخی خانه و محل کارشان در کرج و تهران است و باید تردد کنند. به همین دلیل نیز با تصمیمات اتخاذ شده اینگونه خودرو ها در تهران و البرز جریمه نمی شوند، اما به طور مثال اگر خودرویی با پلاک اصفهان، شیراز، مازندران و ... در تهران یا هر شهر غیربومی دیگر آن پلاک که دارای شرایط قرمز یا نارنجی باشد تردد کند جریمه می شود.

وی درباره منع تردد شبانه گفت: این طرح نیز همچنان برقرار بوده و در تمام شهر های کشور اعم از شهر های دارای شرایط آبی، زرد، نارنجی و قرمز از ساعت 22 تا 3 بامداد اعمال می شود.

پیش بینی هفته های سیاه کرونایی با وجود تعطیلی 10 روزه

مسعود یونسیان عضو کمیته واکنش سریع کووید 19 کشور اظهار کرد: فرایند کرونا در همه استان ها به جز خوزستان افزایشی است و فرایند بیماری با سرعت بسیار زیادی رو به افزایش است.

یونسیان بیان کرد: در دو تا سه هفته آینده فرایند فوتی های کرونا همچنان افزایش پیدا خواهد کرد و احتمال مرگ روزانه 500 تا 600 نفر طی روز های آینده دور از انتظار نیست و با وجود اعمال محدودیت ها و تعطیلی 10 روزه موارد بستری و فوتی ها در هفته های آینده افزایش پیدا خواهند کرد.

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید 19 بیان کرد: ابتکار عمل دست ویروس است و رفتار ما را کنترل می کند وبسیاری از مبتلایان و ما شاهد افزایش 3.7 درصدی موارد بستری در کشور هستیم باید توجه داشت وقتی تعداد موارد بستری 3.7 افزایش پیدا می کند به دلیل اشباع بیمارستان ها کیفیت خدمات کاهش پیدا می کند افزایش میزان فوتی ها بیش از 3.7 برابر خواهد بود.

یونسیان گفت: پیش بینی می کنیم در دو هفته اول اردیبهشت ماه حتی با وجود تعطیلی 10 روزه شاهد فوت 500 تا 600 نفر باشیم چرا که سیر صعودی بیماری و موارد سرپایی و بستری پیش از اعمال محدودیت ها شروع شده است مگر اینکه معجزه ای رخ دهد و متاسفانه موج چهارم بیماری با فرایند افزایش مرگ و میر همراه است.

عضو کمیته واکنش سریع کووید 19 کشور گفت: نتایج اعمال هر محدودیت معمولا دو هفته بعد در مراجعان سرپایی، چهار هفته بعد در بیماران بستری و ماه بعد در موارد مرگ و میر تعیین می شود.

عضو هیأت علمی و متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: همه قوا و دستگاه ها باید دست به دست هم بدهند و به عنوان پشتوانه مصوبات ستاد مقابله با کرونا در اعمال محدودیت ها اقدام کنند و اگر برخورد لازم صورت نگیرد و محدودیت ها موثر نخواهد بود و فرایند بیماری همچنان افزایش پیدا خواهد کرد و موارد ابتلا، بستری و مرگ ومیر کرونا بالا خواهد رفت.

با توجه به شرایط بسیار خطرناک کنونی بیماری در کشورمان، همه دستگاه های اجرایی و نهاد های حاکمیتی باید با آرایشی تمام جنگی و با حداکثر توان در میدان نبرد با ویروس حاضر شوند.

در عین حال هر یک از ما اعم از مردم و مسئولان باید خود را به منزله سربازان این نبرد سهمگین قلمداد کنیم. امیدواریم با همکاری جدی دستگاه های اجرایی کشور در اعمال محدودیت ها و نظارت بر اجرای آن ها و البته همراهی مسئولانه مردم در عمل به توصیه های بهداشتی، شاهد توقف فرایند افسارگسیخته شیوع بیماری کووید-19 در کشور باشیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 6685

به "آغاز تعطیلی سراسری 10 روزه در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز تعطیلی سراسری 10 روزه در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید