انواع کلاه مردانه زمستانی که شما را گرم تر می نمایند

به گزارش آریا بلاگ، استفاده از کلاه در ایران قدمت زیادی دارد و از گذشته های دور مردم در مناسبت های مختلف از انواع متفاوت کلاه استفاده می کردند. البته بخش بزرگی از دوران اسلامی در ایران به استفاده از عمامه و دستار گذاشت با این حال در دوره های مختلف به ویژه در زمان قاجار و پهلوی کلاه ارج و قرب خاص خود را داشت و مردان بدون پوشیدن کلاه از خانه بیرون نمی رفتند. بعد از این دوره کلاه در میان پوشش مردان ایرانی کمی صندلی خود را از دست داد اما به نظر می رسد امروزه راه خود را به استایل های مردانه باز نموده و دوباره در حال اوج دریافت است. با این وجود هنوز راه زیادی برای تبدیل شدن کلاه به بخشی از پوشش مردان مانده است، به همین دلیل در این مطلب می خواهیم شما را با انواع کلاه مردانه زمستانی آشنا کنیم تا در انتخاب های بعدی برای استایل زمستانی تان با دید بهتری تصمیم بگیرید. با مجله خبرنگاران همراه بشوید.

انواع کلاه مردانه زمستانی که شما را گرم تر می نمایند

چرا باید با کلاه ها دوباره آشتی کنیم؟

کلاه ها می توانند نقش مهمی در استایل زمستانی تان بازی نمایند. کلیدی ترین نکته برای گرم نگه داشتن بدن تان این است که تمام قسمت های پوست بدن خود را به طور کامل بپوشانید که این شامل سرتان نیز می شود.

کلاه ها علاوه بر اینکه از سر و گوش های شما در برابر سرما محافظت می نمایند، می توانند شما را در لباس های زمستانه تان خوش تیپ تر هم نشان بدهند. کلاه های مردانه زمستانی در طرح های مختلفی ساخته می شوند که در این مطلب با تعدادی از معروف ترین این طرح ها برای فصل های سرد سال آشنا می شوید.

  • 9 قانون تیپ رسمی مردانه که فقط آقایان خوشتیپ می دانند

چه رنگی، چه موقعیتی، چه کلاهی؟

قبل از اینکه بخواهید یک یا چند طرح مختلف کلاه را انتخاب کنید، بهتر است بدانید از چه رنگی باید در موقعیت های متفاوت بهره ببرید.

رنگ های روشن مانند نارنجی و سبز نئونی بیشتر برای موارد ایمنی مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر ورزشکاران زمستانی با استفاده از این رنگ ها به نیروهای امدادی و جست وجو یاری می نمایند تا در صورت بروز حادثه هر چه سریع تر آنها را پیدا نمایند. البته شکارچیان هم در زمان شکار حیوانات از لباس هایی با این رنگ ها استفاده می نمایند. به هر حال اگر ورزشکار حرفه ای زمستانی یا شکارچی نیستید، بهتر است برای انتخاب رنگ کلاه تان به سراغ رنگ های کمی تیره تر بروید.

رنگ هایی که حالت فسفری و نئونی ندارند اما در دسته بندی رنگ های روشن و اولیه (مانند آبی و قرمز) قرار می گیرند، بیشتر برای استایل های روزانه، ورزشی (مانند اسکی) و تفریحی مناسبند. می توانید این رنگ ها را در روزهای تعطیل یا آخر هفته ها بهره ببرید و برای رفتن به سرکار یا مهمانی، به سراغ رنگ هایی تیره تر بروید.

رنگ های تیره و خنثی مانند مشکی، خاکستری، قهوه ای و شبیه به این ها، بیشتر مناسب ست کردن با استایل های مختلف هستند. از این رنگ ها می توان در هر موقعیتی و با هر استایلی استفاده کرد و آن ها را در پیست های اسکی گرفته تا هنگام شرکت در یک مهمانی و پیاده روی سبک پوشید.

در کنار رنگ، طرح کلاه تان هم در تصمیم گیری برای اینکه بخواهید آن را کجا بپوشید، اثرگذار است.

کلاه هایی که روی گوش را می پوشانند بیشتر در موقعیت های محبت آمیز و غیر رسمی قابل استفاده اند و در نقطه مقابل کلاه هایی که از گوش ها محافظت نمی نمایند، برای موقعیت های رسمی تر بهترند. البته اگر هوای بیرون خیلی سرد است، حتی اگر کت و شلوار رسمی هم پوشیده باشید، بهتر است گوش هایتان را بپوشانید. اجازه ندهید سلامی شما در اولویت دوم نسبت به استایل تان قرار بگیرد.

کلاه های کراوند (Crowned hat) مانند فدورا (Fedora)، هامبورگ (Homburg) و بولر (Bowler) از کلاه های بافتنی و جنس نرم مانند فلت، استاکیگ و غیره رسمی تر هستند.

هر اندازه مواد به کار رفته در ساخت کلاه نرم تر و صخیم تر باشد، کلاه غیررسمی تر و معمولی تر می شود. در عوض کلاه های نازک تر و سفت تر با جنس نمدی استایل رسمی تری دارند.

انواع کلاه مردانه مناسب برای فصل زمستان

حالا که با چند نکته اصلی در خصوص کلاه های زمستانی مردانه آشنا شدیم ،بهتر است مروری بر انواع مدل ها و طرح های آن ها داشته باشیم.

1. واچ کپ | استاکینگ کپ | بینی

این نوع از کلاه ها، محبوب ترین انواع کلاه در دنیا محسوب می شوند و هم زنان و هم مردان می توانند آن را بپوشند. محبوبیت این کلاه به اندازه ای است که آن را می توانید همه جا، از پیست های اسکی گرفته تا خیابان ببینید. کلاه واچ کپ (Watch Cap) اسم های مختلفی دارد که در عنوان به سه تا از آن ها اشاره کردیم. بسته به اینکه کجای دنیا زندگی می کنید، ممکن است به نام های متفاوت دیگری هم برای این کلاه مانند توک (Tuque)، باب کت (Bobcap) و برگلر (Burglar cap | کلاه دزدان) بربخورید.

اگر موضوع اسم را بخواهیم کنار بگذاریم، هر استاکینگ کپ (Stocking Cap) چند ویژگی اصلی دارد که از آن طریق شناخته می شود:

  • به صورت بافت فراوری می شوند و معمولاً جنسی پشمی، پنبه ای یا الیاف مصنوعی دارند.
  • شکلی گرد و متقارن دارند.
  • اغلب اوقات، قسمت پایینی کلاه به صورت دولبه روی هم آمده است تا از گوش ها محافظت بیشتری کند.

کلاه بینی (beanie) را می توان به شکل های مختلف پوشید. ممکن است بخواهید کلاه را تا قسمت پایینی سر، پایین بکشید و تمام بخش های گوش را بپوشانید یا اینکه دوست داشته باشید کلاه فقط روی بخش بالایی سرتان قرار بگیرد. مردان بیشتر از حالتی استفاده می نمایند که در آن کلاه به صورت کامل سر را می پوشاند. شکلی که کلاه فقط روی سر قرار می گیرد و حالت شلی دارد، بیشتر مورد استفاده نوجوانان و جوانان سن پایین است و هم دختران و هم پسران آن را به این صورت می پوشند.

تعدادی از کلاه های طرح توک، لبه های نرم، کوچک و هلالی شکل دارند که بین اسنوبردسوارها بسیار محبوب است. بعضی از طرح های کلاه بینی هم با منگوله، رشته و وسایل دیگر تزیین شده است. استاکینگ کپ ها برای استفاده روزمره در هوای سرد گزینه ای عالی محسوب می شوند، به خصوص اگر لبه های آن را تا کنید و گوش هایتان را نه با یک لایه، بلکه با دو لایه بپوشانید.

این کلاه ها سر و گوش تان را گرم نگه می دارند و در برابر باران و برف هم محافظ خوبی محسوب می شوند. همچنین خیلی راحت می توانید آن ها را بعد از درآوردن، تا کنید و داخل جیب یا کیف تان بگذارید؛ بدون اینکه نگران این موضوع باشید که چروک می شوند یا تا می خورند.

برای جنس این نوع کلاه ها هم بهتر است به سراغ آن هایی بروید که از پشم بافته شده اند، البته اگر اهل ورزش در بیرون از خانه هستید یا به شکار علاقه دارید، بهتر است از کلاه هایی بهره ببرید که با الیافی ضدآب ساخته شده اند.

شکل ظاهری کلاه های بانی یا واچ کپ نشان می دهد که از این کلاه باید در موقعیت های غیر رسمی استفاده کرد. کلاه های بافته شده از جنس پشم را باید تنها با دست شست و آن را هوای آزاد خشک کرد. کلاه های بینی از جنس پنبه را می توان در ماشین لباس شویی انداخت اما از آنجایی که خیلی سر را گرم نمی نمایند و در برابر آب و رطوبت محافظ خوبی هم نیستند، بهتر است بیشتر در بهار و پاییز از آن بهره ببرید.

کلاه چلو آمریکای جنوبی

این کلاه زیرمجموعه کلاه های استاکینگ کپ ها یا واچ کپ ها قرار می گیرند. کلاه های چلو (South American Chullo) به طور سنتی از پشم آلپاکلا (حیوان بومی آمریکای جنوبی) بافته می شوند و در قسمت کناره ها روی گوش، لبه دارند و با نخ زیر چانه به هم بسته می شوند. کلاه چلو اغلب با طرح های مختلف برگرفته از طبیعت تزئین شده اند و برای قرن ها توسط اهالی ساکن کوه های آند پوشیده می شدند.

2. اوشانکا | کلاه هوانوردی | تِرَپِر

عظیم ترین نقطه ضعفی که کلاه های بینی یا استاکینگ کپ ها دارند (به غیر از کلاه های چلو) این است که پوشش کاملی ندارند و قسمت هایی پایینی گوش، چانه و گونه ها را نمی پوشانند. اما کلاه اوشانکا (Ushanka) که به آن ترپر (Trapper Hat) یا چاپکا (chapka) هم می گویند این مشکل را با اضافه کردن دو لبه منعطف به دو طرف سر حل نموده است که این دو لبه از طریق یک نخ یا بند چرمی زیر چانه یا روی سر بسته می شود.

طرح های مختلفی برای کلاه اوشانکا (برگرفته از اوشی در زبان روسی به معنی گوش) وجود دارد اما چیزی که یک کلاه را یک اوشانکای واقعی می نماید، ویژگی ها زیر است:

  • پوشش ضخیم و خزدار (اغلب در بخش های داخلی و خارجی خز دارند.)
  • لبه هایی برای پوشش گوش در دو طرف سر که حالتی انعطاف پذیر دارند.
  • سه شکل متفاوت: باز (لبه ها در قسمت بالایی کلاه روی سر بسته می شوند)، بسته (لبه ها زیر چانه بسته می شوند)، آزاد (لبه ها در دو طرف سر آویزان اند اما بسته نشده اند.)

بیشتر کلاه های اوشانکا بدون لبه هستند اما بعضی از آن ها بندهایی برای چشم یا روکشی کوچک دارند که پیشانی را گرم نگه می دارند و سایه بانی روی چشم ها ایجاد می نمایند. اوشانکاها یکی از گرم ترین گزینه های انتخابی برای فصل های سرد سال محسوب می شوند و رسمی تر از کلاه های بینی به نظر می رسند.

به این دلیل که نیروهای نظامی (به ویژه نیروهای نظامی شوروی سابق) به مدت طولانی از این کلاه استفاده می کردند، این روزها برای ست کردن این کلاه مردانه زمستانی، سعی می نمایند آن را در کنار پالتوهای بلند بپوشند. کلاه تیره رنگ اوشانکا در کنار یک کت پشمی، ترکیبی جذاب و گرم و راحت می سازد.

کلاه های اوشانکایی که رنگ های روشن تری دارند بیشتر، مورد استقبال خانم ها قرار می گیرند و به مردان توصیه می شود به سراغ رنگ های تیره تر این کلاه بروند. البته اگر به دنبال کلاه اوشانکا با خزهای واقعی هستید، باید دقت کنید که این خزها از حیوانات به دست می آیند و استفاده از آن ها اخلاقی نیست.

این روزها کلاه های اوشانکایی که از الیاف مصنوعی ساخته می شوند، هم ضخیم ترند و هم سریع تر خشک می شوند و برای استفاده روزمره، گزینه بهتری به حساب می آیند. البته شاید در دنیای مد استفاده از این کلاه ها زیاد هوادار نداشته باشد اما مهم ترین نکته در انتخاب کلاه ترپر یا اوشانکا، کارکرد آن برای محافظت سر از سرماست نه انتخاب آن به عنوان یک گزینه مد.

کلاه ترپر

این کلاه ها چیزی بین کلاه هوانوردی (Aviators cap) و اوشانکاها هستند. طرح آن ها برگرفته از کلاه هوانوردی است اما داخل آن با خز پوشیده شده است. این کلاه ظاهری بانمک به شما می دهد و در عین حال گرم تان نگه می دارد. کلاه ترپر برای وقت هایی که می خواهید مدت زمان زیادی بیرون بمانید انتخابی عالی است.

3. فِلَت کپ | کلاه خبرنگاری

فلت کپ (Flat cap) با لبه کوتاه، از آن دست کلاه هایی است که می توان آن را برای رفتن به جاهای مختلف سر کرد. برای استفاده در ماه های سرد سال این کلاه ها را از جنس پشم و ضخیم تر می سازند. نوع زمستانی این کلاه را می توان به راحتی از طرح های پاییزی و بهاری تشخیص داد، کلاه های زمستانی ضخیم تر هستند و برای کسانی که می خواهند برای مدت زمان کوتاهی بیرون بروند، انتخاب خوبی محسوب می شوند. هرچند نبود محافظی برای گوش، چانه یا گردن در این کلاه باعث می شود فلت کپ برای هوای خیلی سرد گزینه خوبی نباشد.

ریشه فراوری این کلاه به بریتانیا باز می شود اما محبوبیت آن به همین کشور محدود نمی شود. از این کلاه با نام های آیوی کپ (Ivy cap) یا کلاه گلف (Golf cap) نیز یاد می نمایند. این کلاه برای استفاده در موقعیت های رسمی تر گزینه بهتری به حساب می آید و از آنجایی که مواد اصلی ساخت آن پشم یا پنبه است، به طور کلی به عنوان کلاه مردانه زمستانی و در هوای سرد انتخاب خوبی محسوب می شود.

کلاه های خبرنگاری (Newsboy Cap) هم از فلت کپ ها کمی حجیم تر و گردتر هستند.

  • 6 مدل کفش مردانه که تمام آقایان باید داشته باشند

4. کلاه کراوند | فِلت دِرِس (رسمی)

استایل ها و طرح های بسیاری برای کلاه های فلت درس (Felt Dress Hat) وجود دارد؛ از فدورا و هامبورگ گرفته تا باولر و سافاری (ُSafari) . اگرچه کلاه های کرواند (به معنی تاج دار) برای استفاده در روزهای آفتابی محبوبیت زیادی دارند اما طرح های زمستانی این کلاه ها هم گزینه خوبی برای پوشاندن سر در هوای سرد محسوب می شوند. در دوخت نمونه های ضخیم تر کلاه های کرواند، از پارچه های گرم تر استفاده می نمایند و به دلیل لبه ای که دارند برای زمان بارش برف و باران حسابی کاربردی می شوند.

جالب است بدانید بعضی طرح های مدرن تر این کلاه ها، به پوشش های نیم دایره ای برای گرم نگه داشتن گوش ها مجهزند. این نیم دایره ها یا هم رنگ کلاه دوخته می شوند یا برای ساخت آن ها از پارچه های طرح دار استفاده می نمایند. همچنین می توان این نیم دایره ها را یا به سمت داخل کلاه تا کرد یا اینکه آن ها را از کلاه جدا ساخت.

کلاه کرواند بهترین انتخاب برای استفاده در موقعیت های رسمی است، البته پوشش نیم دایره ای گوش ها ممکن است کمی از رسمی بودن استایل شما کم کند. اگر می خواهید خیلی جذاب و شیک به نظر برسید، این پوشش گوش ها را داخل کلاه تا بزنید یا اینکه به طور کلی آن ها را از کلاه جدا کنید. همین کلاه مردانه زمستانی می تواند به اندازه کافی جذابیت استایل شما را چند برابر کند.

5. کلاه استورمی کرامر

اسم این کلاه برگرفته از کلاه یک مهندس قطار به همین نام است. کرامر به کلاهی احتیاج داشت که سر او را گرم نگه دارد و در عین حال وقتی سر خود را از پنجره قطار بیرون می آورد، باد آن را با خود نبرد. در سال 1903 او از همسرش خواست تا یک تغییراتی در یک کلاه لبه دار معمولی بدهد و آن را نرم تر و گرم تر کند. همسر او هم کلاهی شش تکه ای دوخت که در شدیدترین بادها هم از جای خود تکان نمی خورد.

کلاه مردانه زمستانی استورمی کرامر (Stormy Kromer Hat)، برای استفاده در محل کار او بسیار مناسب بود و کم کم بین دیگر کارگران قطار محبوبیت پیدا کرد. امروزه کلاه های استورمی کرامر در آمریکا هنوز هم با دست دوخته می شوند و برای موقعیت های رسمی کلاسیک و مسافرت های طولانی مدت گزینه خوبی به حساب می آیند.

در سرانجام

با تعدادی از مشهورترین انواع کلاه مردانه زمستانی، که در دنیا هواداران بسیاری هم دارند آشنا شدیم. کلاه ها به راحتی می توانند جذابیت و زیبایی استایل زمستانی تان را چند برابر نمایند و به شما ظاهری خاص و متفاوت بدهند.

آیا شما اهل استفاده از کلاه هستید؟ کدام یک از این کلاه ها را برای استایل زمستانی تان ترجیح می دهید؟ حتی اگر خیلی دوست ندارید در استایل های تان تغییر ایجاد کنید و در این زمینه محافظه کار هستید، پیشنهاد ما را برای خرید یک کلاه مردانه زمستانی بپذیرید. مطمئن باشید خیلی زود بخشی از کمد لباس تان را به کلاه های مختلف اختصاص می دهید.

منابع artofmanliness , tenthstreethats

منبع: دیجی استایل
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 5921

به "انواع کلاه مردانه زمستانی که شما را گرم تر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع کلاه مردانه زمستانی که شما را گرم تر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید