تمام آنچه که از چاپ دیجیتال کتاب باید بدانید

به گزارش آریا بلاگ، چاپ کتاب بسته به موارد مختلفی انجام می شود که از جمله مهم ترین آنها معین تیراژ کتاب است. در واقع اگر قرار بر چاپ دیجیتال کتاب باشد باید تعداد کتاب ها نهایتاً 500 جلد در نظر گرفته شود این در حالی است که چاپ کتاب با این تیراژ به روش افست، پرهزینه بوده که طبیعتاً منطقی نخواهد بود. گفتنی است که در حال حاضر افراد زیادی پا به عرصه نویسندگی گذاشته اند اما با توجه به اینکه هنوز به آن صورت، مخاطبان شان را بدست نیاورده اند؛ علاقه ای به چاپ کتاب در تیراژ بالا ندارند که البته تصمیم کاملاً درستی است. به همین دلیل معمولاً به این نویسندگان پیشنهاد استفاده از چاپ دیجیتال کتاب می شود که در این صورت، باید از مراکز معتبر در این زمینه استفاده کرد. حال با این تفاسیر اجازه دهید در ادامه این مقاله به موضوعات مختلف چاپ کتاب به روش دیجیتال اشاره کنیم.

تمام آنچه که از چاپ دیجیتال کتاب باید بدانید
چاپ دیجیتال و افست

بررسی کیفیت چاپ دیجیتال و افست

به طور کلی کیفیت چاپ افست، دارای رجحان نسبی در برابر چاپ دیجیتال کتاب است. البته این بهبود کیفیت به صورت واضح و مشخص نخواهد بود که افراد را برای انتخاب روش چاپ بهتر دچار سردرگمی کند. با این حال به دو علت می توان از هر کدام از روش های چاپ کتاب بکارگیری کرد که عبارتند از:

 • بررسی تیراژ کتاب. مطمئناً قبل از تصمیم برای چاپ کتاب، باید به بررسی تیراژ کتاب پرداخت که اگر به تیراژ بالای 500 احتیاج باشد؛ طبیعتاً استفاده از چاپ افست بهتر خواهد بود.
 • بررسی کیفیت چاپ. گاهاً برای کتاب ها الزام به در نظر گرفتن کیفیت بهتر چاپ است که در این صورت از دستگاه های افست استفاده می شود.

چرا چاپ دیجیتال کتاب پرطرفدار است

همانطور که عنوان کردیم؛ در حال حاضر چاپ کتاب به روش دیجیتال بسیار پرطرفدارتر از روش چاپ افست است و این موضوع دلایل مختلفی دارد که از آنها می توان در قالب مزیت های چاپ دیجیتال نیز یاد کرد. به طور کلی اگر بخواهیم در خصوص علت های استفاده از چاپ دیجیتال کتاب صحبت کنیم؛ باید به موارد زیر بپردازیم:

 • سرعت چاپ در این روش فوق العاده است. در واقع اگر در یک برهه زمانی کوتاه، احتیاج به چاپ کتاب در تیراژ پایین داشته باشید؛ به راحتی می توانید از این نوع چاپ بهره ببرید. گفتنی است که در مراکز چاپ معتبر، یک کتاب 350 صفحه ای در مدت زمان نهایتاً 5 ساعته به چاپ خواهد رسید.
 • امکان تغییر متن یا هر نوع تغییر دیگر قبل از چاپ دیجیتال وجود دارد که بسیار مورد توجه نویسندگان قرار گرفته است. چرا که می توانند با دغدغه کمتری نسبت به چاپ کتاب مورد نظرشان اقدام کنند.
 • چاپ همزمان صفحات رنگی و سیاه و سفید. در چاپ دیجیتال کتاب به طور کامل این موضوع، پوشش داده شده است و دست نویسندگان را برای در نظر گرفتن سیاه و سفید یا رنگی بودن کتاب باز گذاشته است.
چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال مناسب چه افرادی است

با توجه به اینکه این نوع چاپ با تیراژ پایین است؛ لذا بیشتر برای افرادی مناسب است که احتیاج به چاپ کتاب در زمان محدود دارند. چرا که معمولاً در این روش چاپ به راحتی می توان کتاب ها را در تیراژ کمتر از 500 در حداقل چند ساعت به چاپ رساند. به طور کلی افراد معرفی شده در ادامه مقاله، کاندید استفاده از چاپ دیجیتال کتاب هستند:

 • نویسندگان تازه کار. با توجه به اینکه این نویسندگان از بازار فروش و تقاضا برای کتاب بی اطلاع هستند و تجربه کافی را ندارند؛ بهتر است که از تیراژ پایین برای مجموعه هایشان استفاده کنند.
 • اساتید دانشگاه. معمولاً این گونه افراد برای ارتقاء موقعیت شغلی شان احتیاج به چاپ کتاب یا مقاله دارند که بکارگیری از چاپ دیجیتال بهترین فرصت برای اساتید خواهد بود.
 • دانشجویان ارشد. این دسته از افراد نیز می توانند با هزینه های ناچیز به چاپ کتاب بپردازند تا از مزایای آن بهره مند شوند. در واقع دانشجویان برای سرانجام نامه هایشان ممکن است احتیاج به دریافت تأییدیه داشته باشند که چاپ کتاب دیجیتال می تواند کمک کننده باشد.

ضمناًً چاپ دیجیتال در موارد دیگری مانند چاپ برگه های تبلیغاتی، کتاب راهنما، ست های اداری، تراکت ها، انواع سربرگ و… نیز مورد استفاده قرار می گیرد که افراد در حوزه های مختلف می توانند از آن بهره ببرند.

بررسی قیمت چاپ دیجیتال کتاب

قبل از هر گونه اقدام برای چاپ کتاب دیجیتال، باید به بررسی قیمت چاپ دیجیتال کتاب پرداخت. برای این منظور بهتر است که از یک مرکز معتبر بهره ببرید تا بهترین قیمت ها به شما عزیزان ارائه شود. با این حال مواردی که در مشخص قیمت چاپ دیجیتال موثر هستند؛ عبارتند از:

 • تیراژ کتاب بسیار دارای اهمیت است. البته در چاپ دیجیتال کتاب، نهایت تیراژ 500 است که در این حال بهتر است با مرکز معتبر در این زمینه مشورت کنید.
 • انتخاب قطع کتاب نیز بر قیمت نهایی چاپ کتاب دیجیتال اهمیت دارد. از جمله قطع کتاب نیز می توان به جیبی، رقعی، وزیری و رحلی اشاره کرد.
 • تعداد صفحات کتاب هم که پر واضح است هر چه بیشتر باشد؛ قیمت نهایی چاپ افزایش می یابد.
 • نوع کاغذ مصرفی نیز در مشخص قیمت این نوع چاپ، تأثیرگذار است. در کنار این مورد توجه به وزن کاغذ نیز قابل توجه خواهد بود.
 • نهایتاً اینکه چاپ کتاب به صورت رنگی یا سیاه و سفید انتخاب شود نیز به هزینه های چاپ کتاب دیجیتال می افزاید که البته در این خصوص در بیشتر مواقع، چاپ سیاه و سفید در نظر گرفته می شود.

حال اگر به یک مرکز تخصصی چاپ کتاب دیجیتال احتیاج دارید و در انتخاب مرکز معتبر سردرگم هستید؛ پیشنهاد می کنیم که به مطالعه بند آخر این مقاله بپردازید چرا که قصد معرفی یکی از مراکز مناسب در این زمینه را داریم.

چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال کتاب با شبدا پرینت

حال با توجه به موارد عنوان شده در این مقاله، چنانچه در حال حاضر احتیاج به یک مرکز معتبر به جهت چاپ دیجیتالی دارید؛ پیشنهاد می کنیم که از شبدا پرینت استفاده نمایید. این مرکز با بکارگیری از مشاوران تخصصی و همچنین تجهیزات فوق العاده عالی، چاپ دیجیتال کتاب را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. گفتنی است که از مزیت های بهره مندی از تیم تخصصی شبدا پرینت می توان به قیمت های فوق العاده مناسب چاپ کتاب و همچنین کیفیت بالای انجام کار، اشاره کرد. حال برای اینکه بتوانید از کلیه خدمات شبدا پرینت که سال هاست در این زمینه فعالیت می کند؛ بهره ببرید و نیز برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع تر، کافی است که از راه های ارتباطی قرار داده شده در وب سایت شبدا پرینت به آدرس اینترنتی https://shabdaprint.com/ بهره ببرید.

منبع: هفت گنج
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 10267

به "تمام آنچه که از چاپ دیجیتال کتاب باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام آنچه که از چاپ دیجیتال کتاب باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید