تیم تفنگ در بایکوت کامل بود، دینم را به تیراندازی ادا نموده ام

به گزارش آریا بلاگ، به گزارش خبرنگاران، تیم ملی تیراندازی کشورمان در بخش تفنگ در بازی های المپیک توکیو صاحب چندمین سهمیه شد اما هیچکدام از تیراندازان پیروز به کسب مدال نشدند. این مسئله انتقاداتی را به عملکرد این تیم و الهام هاشمی سرمربی تیم وارد کرد. در پی این مسئله هاشمی بیانیه یا بهتر است بگوییم دفاعیه ای را از عملکرد خود و ورزشکارانش و مسائل پیش روی این تیم در اختیار رسانه ها قرار داد.

تیم تفنگ در بایکوت کامل بود، دینم را به تیراندازی ادا نموده ام

متن این بیانیه به این توضیح است:

با کوله باری از تجربه و همه سختی هایی که تا کسب بالاترین درجات مربیگری دنیا کشیده بودم، در یکی از بدترین شرایط مالی کشور به ایران برگشتم تا اندوخته هایم را در اختیار قهرمانان کشور خودم قرار دهم. اما به دلیل فراهم نبودن بدیهیات برای تمرینات تیم ملی تفنگ با توجه به احتیاجهای ویژه این رشته، بیشتر وقت و انرژی و تمرکز من به جای مربیگری، صرف کوشش برای تأمین آنها می شد، شرایطی که باید فراهم بود تا بدون هیچ دغدغه ای به مسائل فنی تیم می رسیدم.

در این رخصت، با تشکر از همه زحمت کشان این رشته و تنها به امید بهبود شرایط ورزش تیراندازی کشور، به گوشه ای از مسائلی که طی دوران سرمربیگریم داشتم اشاره می کنم:

با مدیرانی در ارتباط بودم که علیرغم نیت خوبشان، درک عمیقی از ورزش تیراندازی خصوصاً رشته تفنگ نداشتند. طی دو سال و نیم که در خدمت تیم ملی بودم به طور مرتب از ریاست محترم فدراسیون می خواستم مشاورین فنی بیشتری داشته باشند تا در کنار همه کوشش ها و حمایت های ایشان کارها به سمت بهتری پیش برود اما متأسفانه تغییر خاصی به وجود نیامد. حتی در کمیته فنی فدراسیون، درصد بسیار ناچیزی از اعضا با ورزش تیراندازی آشنایی داشتند که در برخی از جلسات، این درصد به صفر می رسید.

از حدود 14 سال پیش که تیراندازی ایران بعنوان رقیبی جدی برای سایر کشورها مطرح شد، با توجه به تجهیزات فراوان رشته تفنگ که احتیاجمند تنظیم دقیق و کنترل جز به جز هستند، بعلاوه رشته ها و شرایط های متنوع و مهمات دقیق مورد احتیاج آن، همواره در کنار سرمربی خارجی این رشته حداقل 3 مربی ایرانی حضور داشتند. اما از زمانیکه من بعنوان سرمربی آغاز به کار کردم مدت کوتاهی دو و بعد از آن تنها یک دستیار داشتم و بعنوان سرمربی تیم ملی حق افزودن افراد نوِ مورد نظر خودم به کادر فنی را نداشتم و گاهی در پاسخ به این خواستۀ تکراری به من پیشنهاد می شد یکی از کارمندان فدراسیون را انتخاب کنم! و نهایتاً در مسابقات المپیک بدون هیچ کمکی و بعنوان تنها مربیِ چهار ورزشکار المپیکیِ رشته تفنگ اعزام شدم و در جایی که تیراندازان سایر کشورها هرکدام یک مربی اختصاصی داشتند ملی پوشان ما به دلیل تنهایی من در زمان تمرینات، گاهی از داشتن یک چهارم مربی هم محروم بودند.

یکسال و نیم پیش، بعد از کسب 4 سهمیه المپیک، به دلیل مسائل فوق و مسائل ناشی از آنها استعفا دادم که پذیرفته نشد. لذا به کارم ادامه دادم اما به امید کاهش مسائل، تمدید قراردادم که 13 مرداد 99 به سرانجام می رسید را به الحاق یکسری شروط فنی به آن منوط نموده و در حال مذاکره با فدراسیون بودم که متأسفانه خبر آن به وسیله فدراسیون به رسانه ها رسید و درحالیکه در تمرینات تیم ملی حضور داشتم، تقریباً روزی نبود که مطلبی در خصوص قرارداد من منتشر نگردد! و در چنین شرایطی ریاست محترم فدراسیون بدلیل مشغله کاری تا سوم مهرماه فرصت مشخص تکلیف مرا نداشتند. نهایتاً پس از عدم پذیرش پیوست شرایط فنی مورد نظرم به قرارداد، حاضر به تمدید آن نشدم و درحالیکه انتظار داشتم فدراسیون با سرمربی دیگری کار را دنبال کند، متأسفانه حدود یک ماه تمرینات تیم تفنگ تعطیل شد. تا اینکه با وساطت مسؤولین ارشد ورزش کشور پذیرفتم که تا المپیک بمانم.

از آنجا که اتفاقات فوق به مذاق برخی ها خوش نیامده بود، از آن پس تیم تفنگ در بایکوت کامل نهاده شد تا جایی که حتی کوششی برای ترخیص لوله های سفارشی سلاحهای بادی برای المپیک هم انجام نشد. و متأسفانه عظیموارانی که به من قول حمایت و بازدید مداوم از اردوها را داده بودند هیچگاه به ما سر نزدند. تنها یک مورد بازدید دو تن از معاونان محترم وزارت ورزش در دی ماه را داشتیم و دیگر هیچ، تا چند روز قبل از اعزام به المپیک. قطعاً از مشغله کاری مدیران محترم ورزشی در سال منتهی به المپیک آگاه بودم اما انتظار داشتم با توجه به ینکه از مسائل تیم تفنگ آگاه بودند و به ما وعده حمایت و نظارت بیشتر داده بودند، درحالیکه حتی از تمرینات رشته های غیر المپیکی هم بازدید می کردند سری هم به ما می زدند.

با وجود همه مسائل، یک ماه قبل از المپیک، تیم تفنگ بادی بانوان به مقام قهرمانی دنیا رسید که این نشان دهنده سطح بالای تکنیکی این تیم است و قطعاً اگر یکسری مسائل، قبل از المپیک برای تیم تفنگ پیش نیامده بود نتیجه بهتری رقم می خورد. هرچند در المپیک هم ملی پوشان تفنگ در بیشتر رشته ها خوب ظاهر شدند که من عملکردشان را در سایت فدراسیون تشریح نموده ام.

طرح مسائلی مانند اصرار من بر اعزام افراد دارای سهمیه به المپیک که در برخی رسانه ها مطرح شده بود به هیچ وجه صحت ندارد. تقریباً همه تیراندازانی که در هر دو رشته تفنگ بادی و سه شرایط پیروز بودند به اردوهای انتخابی المپیک دعوت شدند گرچه قهرمان نامدار کشور، الهه احمدی، دوست و هم تیمی قدیمی من ترجیح داد مدتی استراحت کند.

پس از انتخاب رزروها هم مه لقا جام عظیم و پوریا نوروزیان تا سرانجام انتخابی ها در اردوها حضور داشتند.

در جایی به هزینه دو ماه اردو و مسابقات برون مرزی تیراندازی اشاره شده بود که با اطمینان کامل عرض می کنم کل هزینه ای که از بودجه کشور برای 6 نفر المپیکی رشته تیراندازی شده بود از هزینه ای که برای یک المپیکی رشته های دیگر شده، کمتر بوده است.

بعلاوه، یکی از برنامه های من تشکیل اردوهای منسجم جوانان با حضور مربیان استان ها به منظور ارتقا سطح مربیان و پشتوانه سازی برای تیم ملی بود که متأسفانه به دلیل شیوع کرونا این مهم هم عملی نشد.

به هر حال من فکر می کنم سال 87 که لازلو سوچک سرمربی مجارستانی تفنگ را به ایران آوردم (مطلبی که ایشان در المپیک سال جاری هم برای چندمین بار تکرار کردند)، دِینم را به تیراندازی کشور ادا نموده بودم، هرچند 5 سال هم بعنوان دستیار ایشان در کنار تیم ملی تفنگ بودم. طی دو سال و نیم گذشته هم که با اصرار آقای دادگر مسؤولیت سنگین سرمربیگری این تیم را پذیرفتم هر آنچه در توان داشتم گذاشتم و متأسفم که شرایط موجود اجازه نداد به نتایج باز هم بهتری در المپیک برسیم.

با عنایت به فراهم شدن یکسری تجهیزات و مهمات، و سطح تکنیکی بسیار بالای قهرمانان کشورمان یقین دارم تیراندازی ایران در بازی های آسیایی خوش می درخشد و از المپیک پاریس با دست پُر تری بر می گردد، هرچند احتیاج به حمایت خیلی بیشتری دارد که امیدوارم با توجه به کسب مدال طلا به وسیله آقای فروغی و حضور وزیر ورزشی در رأس این وزارتخانه، این مهم هم تحقق یابد.

مهمترین دستاوردهایی که تیم ملی تفنگ در طول مدتی که بعنوان سرمربی در خدمتشان بودم داشتند عبارتند از:

- کسب 4 سهمیه المپیک، با وجود مسائل شدید مالی کشور و فدراسیون، نسبت به المپیک های قبلی

- کسب اولین سهمیه المپیک تاریخ تیراندازی ایران در رشته سه شرایط مردان

- کسب اولین مدال طلای تیمی دنیا در تفنگ بادی زنان

- کسب اولین مدال نقره تیمی آسیا در تفنگ سه شرایط زنان

بعلاوه ارتقا رکوردهای کشور به توضیح زیر:

* تفنگ بادی زنان: نجمه خدمتی 633.9 (0.1 کمتر از رکورد دنیا)

* تفنگ بادی مردان: مهیار صداقت 631.3

* تفنگ درازکش مردان: پوریا نوروزیان 620.7

* تکرار رکورد سه شرایط مردان: پوریا نوروزیان 1176

در سه شرایط زنان هم نجمه خدمتی تا امتیاز 1179 پیش رفت هرچند به 1180 که قبلاً به وسیله الهه احمدی کسب شده بود نرسید.

ضمن اینکه بیشتر ملی پوشان تفنگ، رکوردهای مسابقات بین المللی شأن را ارتقا دادند که از این عزیزان، کلیه همکارانم و همه دلسوزانی که در فدراسیون، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش از این تیم حمایت کردند و رسانه هایی که سعی در انعکاس واقعی رویدادهای این رشته داشتند صمیمانه تشکر می کنم و برای آنها و همه مردم عزیز کشورم آرزوی سلامتی و پیروزیت دارم.

در سرانجام بعنوان یک وطن پرست که از خیلی چیزها گذشت تا شاید بتواند به کشورش خدمت کند، معتقدم قسمت اعظم مسائل کشور ناشی از عدم بکارگیری متخصصان در رشته تخصصی خودشان بوده است. یک استاد تاریخ هرچقدر هم انسان فرهیخته ای باشد نمی تواند فیزیک تدریس کند.

به امید روزی که فدراسیون تیراندازی هم بوسیله کارشناسان و پیشکسوتان همین رشته اداره گردد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 7837

به "تیم تفنگ در بایکوت کامل بود، دینم را به تیراندازی ادا نموده ام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیم تفنگ در بایکوت کامل بود، دینم را به تیراندازی ادا نموده ام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید