ثبت اضطراری سینما ایران در دستور کار قرار گرفت

به گزارش آریا بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، ثبت اضطراری سینما ایران در دستور کار قرار گرفت.

ثبت اضطراری سینما ایران در دستور کار قرار گرفت

لاله زار برای بعد

می گویند لاله زار است و سالن های تئاتر و سینماهایش که امروز فقط یک خاطره اند در ذهن و یاد تهرانی های قدیم که در هر خاطره شان یک بار نام لاله زار می آید.

حالا که نه، سالهاست بیش از نیمی از آن خیابان پرخاطره به کاربری های نامتوازن امروزی مانند بورس لوازم الکترونیک یا لوستر تبدیل شده است. هرچند خوشبختانه هنوز نسبت به تاریخ گذشته اش، هستند نشانه هایی مانند خانه پیرنیا، خانه اتحادیه، مساجد قدیمی و خانه بوشهری که می توانند این خیابان را علاوه بر ثبت در فهرست آثار ملی، به وضعیتی پایدار و باثبات برای تبدیل به محوری فرهنگی تاریخی برسانند، اما به نظر می رسد متولیان میراثی و مدیریت شهری برخلاف مالکان بناهای قدیمی صبر بیشتری برای انجام این کار دارند.

نمونه اش هم نه تنها قنادی، مغازه های قدیمی یا ساختمانهای تخریب شده و اسکلتهای فلزی بالارفته بجای آنها در میانه های این خیابان تاریخی، بلکه سینما ایران 80 ساله ای است که این روزها خبر تخریب احتمالیش ذهن تعداد زیادی از مخاطبان و علاقمندان به تاریخ و سینما را مشوش کرده است.

ثبت سینما ایران در دستور کار

مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران می گوید: در واقع حکمی که دیوان عدالت اداری صادر کرده خطاب به میراث فرهنگی و برای ابطال نامه ای است که میراث فرهنگی این بنا را واجد ارزش اعلام کرده که بدنبال این نامه، بنا در معرض خطر تخریب قرار گرفته است.

او با اشاره به برگزاری جلسه شورای ثبت آثار تاریخی در وزارتخانه میراث فرهنگی در طول هفته ای که گذشت، ادامه می دهد: در این جلسه بر ثبت اضطراری سینما ایران و در ابلاغ آن به مالک با طی کردن فرآیندهای قانونی تاکید شد. بنابراین قرار است تا با پیگیری های وزارتخانه میراث، شورای ثبت و معاونت حقوقی، اقدامات لازم برای ثبت اضطراری بنا انجام شود.

او با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی در آینده ای نزدیک انتظار همکاری شهرداری و سازمان زیباسازی در این موضوع را دارد، می گوید: امیدوارم با تلاش هایی که در حال انجام است از تخریب بنا جلوگیری شده و بتوانیم در مذاکره با مالک او را نسبت به حفظ این بنا تشویق کنیم.

بناهای واجد ارزش لاله زار و سی تیر شناسایی و بعضا ثبت شده اند

ادیب زاده همچنین درباره ثبت ملی محور لاله زار می گوید: این محور ارزشمند است، چون بخش مهمی از خاطره جمعی و تاریخی مردم تهران را در خود دارد و از سوی دیگر بناهای واجد ارزشی دارد که باید حفظ شوند.

او با اشاره به انجام اقدامات خوبی که دستگاه های مختلف مانند سازمان زیباسازی و سازمان نوسازی دربازسازی و بازپیرایی جداره لاله زار یا تملک و خرید خانه هرمز پیرنیا با هدف بازسازی انجام داده اند، اظهار می کند: امیدواریم بتوانیم پلاک هایی را در این محدوده ثبت کنیم، تا به امروز نیز پلاک هایی را شناسایی کرده و در حال تهیه مستندات برای آنها هستیم.

معاون میراث فرهنگی استان تهران همچنین به در دست بازسازی بودن تئاتر نصر بعد از تملک توسط سازمان زیباسازی اشاره می کند که با نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در حال انجام است و ادامه می دهد: اگر در دهه های گذشته این اقدامات بزرگ انجام می شد، شاید بخشهای زیادی از آثار در بافت های تاریخی تهران نخریب نمی شد.

ادیب زاده با اشاره به این که امیدواریم رویکرد مالکان بناهای قرار گرفته در خیابان لاله زار از تخریب به سمت بازسازی و احیا برود، می گوید: در برنامه ششم توسعه و همچنین مصوبات شورای اسلامی شهر تهران مواردی در راستای حمایت و تشویق مالکان بناهای تاریخی دیده شده که امیدواریم بقدر کفایت باشد تا بتوانیم با طرح ها و ایده های کاربردی، مالکان را برای حفظ بناهای خود مجاب و قانع کنیم.

او با اشاره به وجود برخی مخالفت ها از سوی مالکان بناهای تاریخی قرارگرفته در لاله زار برای حفظ بناهای خود یا ثبت لاله زار اظهار می کند: تا به امروز پیروز شده ایم در محور سی تیر و لاله زار پلاکهای باارزش و در خطر تخریب را ثبت کنیم تا بتوانیم از آنها حمایتی داشته باشیم. با ادامه دار بودن این فرایند، قطعا راحت تر می توان این محورها را در فهرست آثار ملی ثبت کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 5565

به "ثبت اضطراری سینما ایران در دستور کار قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت اضطراری سینما ایران در دستور کار قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید