جشنواره چاپ به چاپ و نشر تغییر نام داد، پیوستن نشان شیرازه به جشنواره چاپ و نشر

به گزارش آریا بلاگ، مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگاران ، با اشاره به برنامه های این دفتر برای جشنواره ملی چاپ عنوان نمود: همان گونه که سال قبل در نشست خبری جشنواره وعده داده شد، با هدف افزودن صبغه فرهنگی و هنری به جشنواره سال جاری، یک آئین نامه جدید با دریافت نظرات کارشناسان اهل فن تدوین و تنظیم کردیم.

جشنواره چاپ به چاپ و نشر تغییر نام داد، پیوستن نشان شیرازه به جشنواره چاپ و نشر

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

وی ادامه داد: طبق این آئین نامه و دستورالعمل اجرایی، نام جشنواره به جشنواره ملی چاپ و نشر تغییر پیدا می نماید که در دو کاربرد کلی شکل می گیرد؛ کاربرد اول آن بخش چاپ و بسته بندی است که در حوزه های فنی صنعتی، زبان فارسی، آرایه های طراحی و زیبایی شناسانه بصری و نکات محتوایی مسابقات محصولات چاپی برگزار می گردد که با حضور کارشناسان زبده هر بخش داوری بخش های رقابتی انجام می گردد.

دانش با اشاره به جنبه دیگر این بخش جشنواره شرح داد: همچنین در این بخش تکریم و بزرگداشت اصحاب چاپ را نیز در حوزه های کارآفرین نمونه، صادرکننده نمونه و پیشکسوت نمونه خواهیم داشت.

وی درباره کاربرد دوم جشنواره نیز گفت: این بخش مربوط به حوزه نشر است که در واقع همان جشن نشان شیرازه است که تا به امروز سه دوره آن در خانه کتاب برگزار شده و سال جاری به دنبال تغییرات ناشی از ادغام سه موسسه وابسته به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشخیص معاونت فرهنگی و هماهنگی با مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران قرار شده ذیل جشنواره ملی چاپ و نشر در معاونت امور فرهنگی و توسط دفتر چاپ و نشر برگزار گردد.

دانش در این زمینه یادآور شد: البته به دلیل صیقل خوردگی و جاافتادن برنامه وزین نشان شیرازه، تغییر زیادی در آن ندادیم و با حفظ همان صبغه و هویت و همان نام و ساختار به عنوان بخش دوم جشنواره ملی چاپ و نشر برگزار می گردد که نکته هایی مانند برترین طراحی کتاب، برترین مدیر هنری نشر، برترین ناشر حامی طراحی کتاب و برترین طراحی جلد و متن و قلم در آن لحاظ می گردد.

وی تاکید نمود: کوشش کردیم در ساختار جدید علاوه بر حفظ صندلی صنعتی چاپ در رشته های فنی، جنبه های فرهنگی و هنری را نیز به هویت و پیکره جشنواره اضافه کنیم و در کنار همه این ها، بحث نشر و کتاب را نیز از ارکان اساسی این رویداد قرار دهیم.

دانش همچنین درباره زمان برگزاری جشنواره شرح داد: درباره زمان و نحوه اجرا چند نکته را مدنظر قرار دادیم؛ در سال های گذشته ما در روز ملی صنعت چاپ یعنی 11 شهریور این جشنواره را برگزار می کردیم اما سال جاری این روز مصادف با ایام سوگواری امام حسین (ع) است که این فضا تناسبی با برگزاری جشن ندارد.

به گفته وی، از سوی دیگر به دنبال شیوع کرونا و لزوم پرهیز از هرگونه ازدحام و اجتماع متراکم فرایند برگزاری عین شیوه های قبلی امکان پذیر نیست، از سوی دیگر بازه زمانی ما تا 11 شهریور خیلی کمتر از این است که مراحل برگزاری جشنواره را برنامه ریزی کرد.

دانش همچنین درباره آغاز زمان فعالیت های جشنواره گفت: به همین دلیل کوشش داریم بعد از تصویب نهایی آئین نامه و تامین اعتبارات لازم این کار را به شش ماهه دوم سال موکول کنیم و اگر تا آن موقع مخاطرات کرونا ادامه داشته باشد نوع برگزاری جشنواره با توجه به پروتکل های بهداشتی تغییر می نماید و مراسم اختتامیه نیز به صورت حضوری نیست و به دنبال شیوه های جایگزین برای اهدای جایزه به برگزیدگان هستیم.

وی در سرانجام درباره زمان آغاز فعالیت ها در این زمینه گفت: برای کارهای اجرایی جشنواره ملی چاپ و نشر بعد از تصویب نهایی و ابلاغ متن مصوب آئین نامه از سوی حوزه وزارتی، رایزنی های خود را برای انتخاب اعضای شورای سیاست گذاری آغاز می کنیم و بقیه مناسبات توسط اعضای شورا تصمیم گیری خواهد شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 4058

به "جشنواره چاپ به چاپ و نشر تغییر نام داد، پیوستن نشان شیرازه به جشنواره چاپ و نشر" امتیاز دهید

1 کاربر به "جشنواره چاپ به چاپ و نشر تغییر نام داد، پیوستن نشان شیرازه به جشنواره چاپ و نشر" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره چاپ به چاپ و نشر تغییر نام داد، پیوستن نشان شیرازه به جشنواره چاپ و نشر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید