خبرنگاران چهار قلاده پلنگ در پارک سالوک اسفراین مشاهده شد

به گزارش آریا بلاگ، بجنورد- خبرنگاران- رییس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین گفت: محیط بانان این اداره روز پنجشنبه به هنگام گشت زنی در پارک ملی سالوک چهار قلاده پلنگ را مشاهده و از آنها تصویربرداری کردند.

خبرنگاران چهار قلاده پلنگ در پارک سالوک اسفراین مشاهده شد

علی فرجی آدینه شب در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: بر اساس مشاهدات محیط بانان، به احتمال قوی این پلنگ ها شامل پلنگ ماده به همراه سه توله بزرگش باشند.

وی اضافه نمود: از ابتدای سال تا کنون 12 نوبت پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل اسفراین توسط محیط بانان محیط زیست این شهرستان مشاهده شده است.

پلنگ ایرانی بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ و بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض واقع شده است.

شهرستان اسفراین یکی از مناطق پرتراکنش پلنگ ایرانی است.

پارک ملی سالوک با گستره 20 هزار هکتار در شمال غربی شهرستان اسفراین، به دلیل شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی، به عنوان یکی از متنوع ترین زیستگاه های خراسان شمالی شناخته می گردد.

بخش شمالی این پارک دارای جاذبه های طبیعی گردشگری، کوهستانی و زیستگاه حیوانات کوه زی و قسمت جنوبی زیستگاه حیوانات دشت زی است.

قوچ و میش اوریال، بز، پلنگ، گربه پالاس و گراز از جانوران شاخص پارک ملی سالوک اسفراین هستند.

شهرستان اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی با داشتن 2 پارک ملی سالوک و ساریگل، 2 منطقه حفاظت شده و سه منطقه شکار ممنوع با تنوع گیاهی و جانوری ارزشمند، از مهم ترین ذخیره گاه های ژنتیکی غنی کشور محسوب می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 5686

به "خبرنگاران چهار قلاده پلنگ در پارک سالوک اسفراین مشاهده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چهار قلاده پلنگ در پارک سالوک اسفراین مشاهده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید