دریای مدیترانه، عرصه جدید تقابل روسیه و آمریکا

به گزارش آریا بلاگ، جنگ داخلی در سوریه و لیبی به عنوان کشورهایی در شرق و جنوب دریای مدیترانه، این منطقه را به عرصه جدید تقابل میان روسیه و آمریکا تبدیل نموده است.

دریای مدیترانه، عرصه جدید تقابل روسیه و آمریکا

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل آریا بلاگ، همزمان با پیچیده تر شدن شرایط درگیری ها در لیبی، نشانه های تقابل آمریکا و روسیه در دریای مدیترانه نیز افزایش یافته است.

به نوشته وبگاه میدل ایست آنلاین، ارتش آمریکا شامگاه یکشنبه مدعی شد که دو جنگنده روسی از نوع سوخو-35 به شکل خطرناک به یک هواپیمای شناسایی آمریکایی در دریای مدیترانه نزدیک شده اند. در این بیانیه آمده بود که این رخداد برای دومین بار در دو ماه گذشته رخ می داد.

به نوشته سی ان ان، مسئولان آمریکایی معتقدند که روسیه در قبال هواپیماهای شناسایی آمریکا در شرق دریای مدیترانه به علت حضور نظامی در روسیه، حساسیت بالایی دارد و مسکو به نقش محوری خود در منطقه غرب آسیا پس از فروپاشی شوروی بازگشته است؛ به طوریکه کوشش های روسیه در این راستا، اذهان را به سمت دوران جنگ سرد می برد؛ به خصوص اینکه دو کشور در سوریه و لیبی تضاد منافع دارند.

فرماندهی نظامی ارتش آمریکا در آفریقا روز سه شنبه (دیروز) مدعی شد که روسیه در حمایت از خلیفه حفتر جنگنده به این کشور اعزام نموده است و پیش بینی می گردد که این اقدام موجب افزایش شدن درگیری ها در این کشور گردد.

جنگ در لیبی وارد مراحل پیچیده ای شده و حضور خارجی در پشتیبانی از طرفین درگیر، حجم وسیعی از سلاح را وارد این کشور نموده است؛ امری که به عقیده سازمان ملل در تضاد با قطعنامه های شورای امنیت در ممنوعیت صادرات سلاح به لیبی است.

در این میان روسیه روابط بسیار خوبی با خلیفه حفتر و نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی دارد. آمریکا اما در مقایسه با سال 2011 و حمله ناتو برای سرنگونی معمر قذافی، اکنون نقش کم رنگ تری در لیبی دارد؛ با این حال جفر هرگین ژنرال نیروی هوایی آمریکا در مورد افزایش نفوذ روسیه در لیبی هشدار داده و مدعی شده است که این حضور می تواند موجب نگرانی های امنیتی در کشورهای جنوب قاره اروپا گردد.

پنتاگون روز 15 آوریل نیز اظهار داشت که یک هواپیمای سوخو-35 روسیه یک هواپیمای شناسایی ارتش آمریکا را بر فراز دریای مدیترانه رهگیری نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ariyablog.ir شناسه مطلب: 3453

به "دریای مدیترانه، عرصه جدید تقابل روسیه و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریای مدیترانه، عرصه جدید تقابل روسیه و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید